ASAYİŞ - 21 Haziran 2024 Cuma 00:20

Eskişehir’de cinayet işlendiğine dair asılsız paylaşım hakkında soruşturma başlatıldı

A
A
A
Eskişehir’de cinayet işlendiğine dair asılsız paylaşım hakkında soruşturma başlatıldı

Eskişehir’de alkollü bir eğlence mekanında kadın kılığındaki erkek için cinayet işlendiği yönündeki yapılan paylaşımlar, Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından yalanlanırken, paylaşımı yapan sosyal medya kullanıcısı hakkında soruşturma başlatıldı.


Bugün öğle saatlerinde bir sosyal medya kullanıcısının yapmış olduğu paylaşım, kaosa neden oldu. Eskişehir’deki alkollü bir eğlence mekanında 4 kişi arasında çıkan silahlı çatışma sonucunda 1 kişinin öldüğü, olaya neden olan ‘Afet’ ismindeki kadının ise A.E. adında bir erkek olduğu yönündeki paylaşım, sosyal medyada çok kez paylaşım aldı. Sosyal medyada çok kez paylaşılan ve milyonlarca kişi tarafında görülen olayla ilgili Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından inceleme başlatıldı.


Kentteki alkollü eğlence mekanlarında benzeri herhangi bir olayın olmadığını belirleyen Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yapılan paylaşımla ilgili soruşturma başlattı. Paylaşımı yapan sosyal medya kullanıcısının kimliğinin tespit edilmesi için başlatılan çalışmaların devam ettiği duyuruldu.


Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Ankara Emekli Memur-Sen Başkanı Ali Küçükkösen: “Emekli hak ettiği şekilde yaşamaya devam etmelidir” Emekli Memur-Sen Başkanı Ali Küçükkösen, “Olması gereken hak ve kazanımlar, en kısa zamanda yerine getirilip, emekli hak ettiği şekilde yaşamaya devam etmelidir” dedi. Emekli Memur-Sen Başkanı Ali Küçükkösen, TÜİK’in açıkladığı verilere göre, memur emeklilerine yüzde 19,31, işçi ve Bağ-Kur emeklilerine ise yüzde 24,73 oranında artış yapılacağını, ancak en düşük emekli aylığı olan 10 bin TL’nin artırılmaması halinde, bu oranlardan daha azı emekli aylıklarına yansıyacağını söyledi. Küçükkösen, ayrıca, en düşük kamu görevlisi emeklisi aylığı 17 bin 585 lira, en düşük memur maaşı ise 36 bin 460 TL olacağının altını çizdi. Küçükkösen; "Bu durum, en düşük görev aylığı ile emekli aylığı arasındaki farkın yüzde 50’yi aşmış olduğunu gösteriyor. Bu adil olmayan dağılım ve olması gereken hak ve kazanımlar, en kısa zamanda yerine getirilip, Emekli hak ettiği şekilde yaşamaya devam etmelidir. Bu söz verilen yıldan beklentimiz; emekli belini doğrultamaz halde yaşamaya mahkum edilmemeli, milli ve adaletli hamlelerle şahlanıp ayağa kalkmalıdır" ifadelerini kullandı. "Emekli maaşı açlık sınırının altında kaldı" Türkiye’de hızla artan enflasyon oranlarının emekli maaşlarının reel değerini ciddi şekilde düşürdüğünü söyleyen Küçükkösen, "Düşük emekli maaşı ile açlık sınırı arasındaki fark giderek açılıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, açlık sınırı 2023 yılı itibarıyla 10 bin lirayı aşmış durumda. Bu, en düşük emekli maaşının dahi açlık sınırının altında kaldığını gösteriyor. Enflasyonun etkisiyle gıda, enerji ve barınma gibi temel ihtiyaçlara yapılan harcamalar hızla artarken, sabit gelirli emeklilerin yaşam standartları ciddi biçimde düşüyor" açıklamasında bulundu. “Emekliler zor durumda” Yüksek enflasyon oranları ve düşük emekli maaşları, emeklileri ekonomik olarak zor durumda bıraktığını dile getiren Küçükkösen, “Pek çok emekli, temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanırken, sağlık hizmetlerine erişim ve sosyal faaliyetler gibi yaşam kalitesini artırıcı unsurlardan mahrum kalıyor. Emeklilerin bu şartlar altında geçim mücadelesi vermesi, onları hem fiziksel hem de psikolojik olarak yıpratıyor. 1’inci Dereceye 3600 Ek Göstergeyi en kısa zamanda hayata geçirilmeli ki; böylece Emekliler Yılı’na yakışır düzenlemeler yapılmış ve sorunlarımızın bir kısmı çözülmüş olur” şeklinde konuştu. "Emekleme yılı olmasın" Emekliler yılı olarak lanse edilen 2024 yılının emeklilerin ekonomik olarak daha da zorlandığı bir yıl olduğunu vurgulayan Küçükkösen, “Enflasyon oranlarının yüksekliği ve emekli maaşlarındaki yetersiz artışlar, emeklilerin yaşam standartlarını olumsuz etkiliyor. Bu durum, emeklilerin sadece geçimlerini sağlamakta değil, aynı zamanda insanca yaşama hakkını elde etmekte de zorlandığını gözler önüne seriyor. Bizler Emekçiyiz, Emekli denilerek, emeklenmeye mahkum edilmek istemiyoruz” diye konuştu.
Iğdır Rektör Alma’nın “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Rektör Alma, mesajında şu ifadelere yer verdi; "15 Temmuz 2016 gecesi, Türk milletinin demokrasiye ve bağımsızlığa olan inancı, hain bir darbe girişimiyle sınandı. Bu karanlık gecede, milletimizin iradesine ve ülkemizin geleceğine kasteden, demokrasiyi ortadan kaldırmayı hedefleyen bir grup hain tarafından gerçekleştirilen darbe girişimini şiddetle kınıyorum. O gece, tankların ve silahların karşısında durarak, milli iradeyi savunan kahramanlarımız, tarihe altın harflerle yazılacak bir destan yazdılar. Sadece kendi özgürlüklerini değil, gelecek nesillerin de hürriyeti için mücadele eden bu cesur insanlar, bağımsızlık ve demokrasi uğruna canlarını feda ettiler. Bu uğurda şehit düşen kahramanlarımızı rahmetle anıyor, gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum.15 Temmuz, sadece bir darbe girişiminin püskürtülmesi değil, aynı zamanda milletimizin birlik ve beraberliğinin, demokrasimize olan bağlılığının en güçlü şekilde ortaya konulduğu bir gün olarak tarihe geçmiştir. Türk milleti, her türlü zorluğa rağmen, demokrasisine sahip çıkacağını ve asla boyun eğmeyeceğini tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Bu hain girişimin ardından, milletimizin gösterdiği birlik ve beraberlik, ülkemizin geleceğe daha güçlü bir şekilde ilerlemesini sağlamıştır. 15 Temmuz’un yıldönümünde, demokrasimize ve milli irademize yönelik her türlü tehdidi bertaraf etmek için kararlılıkla mücadele edeceğimizi, bağımsızlığımıza ve özgürlüğümüze olan inancımızı asla kaybetmeyeceğimizi bir kez daha vurgulamak istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti, her zaman olduğu gibi, bugün de gelecekte de güçlü, bağımsız ve demokratik bir ülke olarak varlığını sürdürecektir. Bu uğurda fedakârlık gösteren herkese sonsuz şükranlarımı sunuyor, bir daha böyle acı dolu günler yaşamamayı temenni ediyorum."