- 07 Ocak 2023 Cumartesi 18:03

TDED 7. İstişare ve Değerlendirme toplantısı Gaziantep’te yapıldı

A
A
A
TDED 7. İstişare ve Değerlendirme toplantısı Gaziantep’te yapıldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği ve destekleriyle Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin (TDED) 7’nci İstişare ve Değerlendirme Toplantısı Gazi şehirde yapılıyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği ve destekleriyle Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin (TDED) 7’nci İstişare ve Değerlendirme Toplantısı Gazi şehirde yapılıyor.


Bir otelde düzenlenen şuranın açılış toplantısında ülkeler ve milletler için dilin önemi, dilde yaşanan bozulmalar ve alınacak önlemler, Türkçe’nin serüveni, modern hayatın getirdiği yenilikler ile bilim ve sanatın gelişmesinde dilin zayıflamaması için gereklilikler üzerine duruldu. Toplantıda ayrıca Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin dil, sanat ve kültür üzerine son yıllarda yapılan çalışmalar katılımcılara anlatıldı, slaytlar eşliğinde gösterildi.“Buradaki büyük fotoğraf bize büyük bir vizyon veriyor”


Toplantının açılışında konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Fatma Şahin, Gaziantep’in medeniyet, kültür, vicdan, merhamet özellikleriyle özel bir şehir olduğunu, toplantının şehre çok yakıştığını vurguladı. Konuşmasının devamında dilde üslubun önemini vurgulayan Başkan Şahin, “Az söz, derin, güzel söz söylemek çok önemli. Gaziantep’e baktığımızda biz küçük Buhara’yız. Büyükşehir Belediyesi olur olmaz ilk iş olarak İstanbul örneğini inceleyerek Gazikültür’ü kurduk. Gaziantep’in her yönüyle irdelendiği 61 kitap çıkardık. Bu şehirde 160 divan şairi var. Buradaki büyük fotoğraf bize büyük bir vizyon veriyor. Biz bunu başarabiliriz. İkinci dönem bunun için gençlere, değerler eğitimine yönelik birimler kurduk. Valiliğimizle birlikte kütüphanelerimiz için yüzbinlerce kitap alıyoruz. Ne kadar okursan o kadar düşünür icraat yaparsın” dedi.“Sorunun değil çözümün parçası olmak gerek”


Gaziantep Valisi Davut Gül ise konuşmasında teknolojinin gelişmesi ayrı bir gündemi oluşturduğunu söyleyerek, “Bildiğimizi değil duyduğumuzu anlatmaya başladık. Sorunun değil çözümün parçası olmak gerek. Özellikle Gaziantep’te kitap okuma projesi başlattık. Bütün okullarımızda kütüphaneler olsun, çocuklar kitaba erişebilsin ve nitelikli kitaplar bulunsun diye çalıştık. 4 sene önce okullarımızda 280 bin kitap vardı bugün ise 3 milyonun üzerine çıktık. Yeni nesil daha çok okuyor ama bu neslin okuyacak kitapları iyi tespit etmek gerek. Bundan sonra da bana göre okumaktan sonra yazması lazım” ifadelerini kullandı.Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem, gelecek yüzyılı şekillendirecek, Türkiye Yüzyılı’na girildiğini aktararak, “Ekonomide, teknolojideki gelişmişlik elbette bir ülkenin en büyük gücüdür ve ulaşmak istediği hedeftir. Ancak milletleri millet yapan, medeniyetleri inşa eden, gelenek ve göreneklerin nesilden nesle aktarılmasını sağlayan dildir. Unutmayalım ki güçlü medeniyetler, güçlü dil ile inşa edilebilir. Yüksek seviyede bir kültüre sahip olmak gerekir” şeklinde konuştu. Ekrem Erdem, Türkiye Belediyeler Birliği ile ortak yürütülen çalışmalar için Başkan Fatma Şahin’e teşekkür etti.


Toplantıya AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Derya Bakbak, Müslüm Yüksel, Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı, derneğin genel merkez yönetim kurulu üyeleri, şube başkanları ve yöneticileri de katıldı.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Karabük AK Parti’den 2100 konutluk kentsel dönüşüm hamlesi AK Parti Karabük Belediye Başkan Adayı Özkan Çetinkaya, seçilmeleri halinde Karabük’te 2 bin 100 adet 1,5 ile 1,9 milyon lira bedelli konutlar yapacaklarını açıkladı. Çetinkaya, seçilmeleri halinde görev süreleri boyunca 2 bin 100 adet konut yapacaklarını bildirdi. Konutların ilk olarak Adatepe, Kartaltepe, Fevzi Çakmak, Kayabaşı, Namık Kemal, Soğuksu, Yeni ve Kurtuluş mahallelerinde yapılmasının planlandığını ifade eden Çetinkaya, "2100 adet Karabük’e konut kazandıracağız. İlk 5 yılda, bunun üstü olur altı olmaz. Burada öncelikli mahallelerimiz Adatepe, Kartaltepe, Fevzi Çakmak, Kayabaşı, Namık Kemal, Soğuksu, Yeni Mahalle, Kurtuluş gibi değişime, gelişeme ihtiyaç duyulan mahalleler. Deprem fay hattı şehrimizin 40 kilometre yakınından geçiyor. Bu depreme dayanıksız kısmı var, ayrıca şehre baktığımız hemşehrilerimiz 95 ve daha eski binalarda oturması açıkçası bizim vicdanımız el vermiyor. Depreme dayanıklı, modern yaşam alanları üretmeye başlayacağız. Burada Karabük’ün ihtiyaçları belli, yeni konuş stoğunu artırmak, daha modernize etmek, bunları bizler üreteceğiz. 1+1, 2+1, 3+1 olmak üzere şuan ki planlarımız ve maliyetler çerçevesinde 1,5 milyon ile 1 milyon 900 bin TL arasında halkımızın hizmetine sunacağız" dedi. - "Hızlı bir şekilde burada yarım kalan işleri tamamlayacağız" Şuan Soğuksu Mahallesi’nde 3. etapta alanda dev bir yıkıntı olduğunu aktaran Çetinkaya, "Burası hizmet bekliyor. Mağduriyette var. 1 Mayıs’ta kati ve net suretle buraya müteahhidi sokacağız. TOKİ’nin burada ilk kazmasını 1 Mayıs seçimden bir ay, 45 gün sonra ilk kazmayı vuracağız. Bunla da alakalı temasımız var. Hızlı bir şekilde burada yarım kalan işleri tamamlayacağız. Hiçbir iş yarım kalmayacak. Buradaki hedefimiz halkımızın deprem riskinden daha korunaklı hale gelmesi. Daha modern, çağdaş yapılarda ailelerimizin yaşaması. Bu sistem uygulanırken ticari bir menfaat için değil tamamen hizmet odaklı olacak. Bu mahallelerimizde çağ dışı konutlar bulunuyor. Bunları ortadan kaldıracağız halkımızı daha güvenli konutlara taşıyacağız. Belediyenin burada kar düşüncesi kesinlikle yoktur. Bu mahallelerimizi kurarken de ne ortaya çıkacak? Güzel Karabük sokakları, güzel bulvarları, trafiksiz, keşmekeş olmayan, asfalt ve aydınlatma problemi olmayan mahalleler ortaya çıkacak" diye konuştu. Rant söylemlerine de tepki gösteren Özkan, şu ifadelere ye verdi: “Bunlar tamamen siyasi söylemler, seçime yönelik söylemler. Bunlar hiçbir karşılığı olmayan söylemler. Millet Bahçesine şehit aileleri derneğine, gaziler derneğine, engelliler derneğine yer tahsisi edeceğiz. Engelli kafe, engelli bakım merkezi, farklı sosyal projeler olacak. Nasıl peşkeş çekeceğiz."
Rize Rize kitaba doyacak Rize’de 10 gün sürecek kitap fuarı bugün ziyarete açıldı. Rize Valiliği ve Rize Belediyesi tarafından düzenlenen kitap fuarı bugün açıldı. 3 Mart’a kadar kitapseverlerin ziyaret edebileceği fuar, birbirinden çeşitli etkinliklere sahne olacak. 100’ü aşkın yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılacağı fuarda, 10 gün boyunca söyleşiler, paneller, şiirler ve çocuk aktiviteleri gerçekleştirilecek. Gençleri kitaplarla buluşturulması gerektiğini ifade eden Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, “Bu konu ilk defa belediye başkanımızla birlikte gençlerle buluşmamızda gündeme geldi. Başkanımız orada böyle bir fuar hazırlığımızın olduğunu gençlere ifade etti. Bu bulunduğumuz alanda bir GastroRize yapılırken belediye başkanımız 13’üncüsü, 23’üncüsünü yaparken bunun nasıl bir etki doğurduğunu göreceğiz demişti. Biz de bunun 5’incisini veya 10’uncusunu yapınca Türkiye’nin kitap fuarı listesinin önemli bir köşe taşı olduğunu, İstanbul, Ankara kitap fuarlarının bir devamı olduğunu gördüğümüzde hem şehrimiz için hem bölgemiz için ne anlam ifade ettiğini o zaman görmüş olacağız. Evlatlarımızı gençlerimizi kitaplarla buluşturmamız lazım” şeklinde konuştu. 10 günlük fuarda etkinlikler ve söyleşiler yapılacağını söyleyen Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin ise, “Uzun yıllardır böyle bir kitap fuarı düşüncemizde vardı. Sayın valimle paylaştığımız zaman da destek verdi. Biz kentsel dönüşümler, millet bahçesi, sokak sağlıklaştırmaları yapıyoruz. Alt yapı, üst yapıda bir sürü işler yaptık ve yapacağız ama bunların yanında bir eğitimci kimliğiyle de çocuklarımız ve gençlerimizin geleceği için ve okumaları için daha fazla yatırım yapmamız lazım. 10 günlük fuar süresince yaklaşık 70-80 tane söyleşi olacak. Yazarlarımız gelecek. 100’ün üzerinde yayın evi on binlerce kitap ve 400-500’e yakın etkinlik olacak bu 10 günlük süre içerisinde” ifadelerini kullandı.