EKONOMİ - 17 Ekim 2023 Salı 14:24

“Yeşil Dönüşüm”de finansmana erişim GTO’da konuşuldu

A
A
A
“Yeşil Dönüşüm”de finansmana erişim GTO’da konuşuldu

Gaziantep Ticaret Odasının (GTO) Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) destekleriyle kurduğu Yeşil Teknoloji Koordinasyon Merkezi organizasyonunda “Yeşil Dönüşümde İşletmelerin Finansal Kaynaklara Erişimi Semineri” düzenlendi.


GTO’da gerçekleştirilen seminerde yeşil teknoloji ve sürdürülebilir iş uygulamaları, başvuru süreçleri ve kaynaklar, finansal kaynaklara erişim yolları ve çevre dostu projeleri finanse etme stratejileri gibi konular ele alındı.“Üyelerimizi geleceğe hazırlamak en önemli hedeflerimizden”


Seminerin açılış konuşmasını yapan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep Ticaret Odasının en önemli hedeflerinden birisinin üyelerini geleceğe hazırlamak olduğunu söyleyerek, “Dünya nereye gidiyor, sektörlerin gelişimi nasıl, yaşanan gelişmelerin üyelerimize etkisi neler olabilir? Tüm bunları değerlendirip üyelerimizi geleceğe hazırlamak adına geliştirdiğimiz projelerle, gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerle, eğitimlerle üyelerimizi bilgilendirmeye, farklı bir bakış açısı kazandırmaya, danışmanlık yapmaya gayret ediyoruz. Bu perspektif ile dünyaya baktığımızda; işletmelerimizin varlığını sürdürebilmesi için yeşil dönüşümün kritik öneme sahip olduğunu görüyoruz. Bu, sadece işletmelerimizin geleceği için değil, aynı zamanda gezegenimizin geleceği için de kritik bir adımdır” dedi.“Yeşil dönüşüm bir zorunluluk”


Artık bir seçenek olmaktan çıkıp zorunluluk halini alan yeşil dönüşümün aynı zamanda işletmelerin daha rekabetçi hale gelmesini sağlayan bir fırsat olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Geleceğin iş dünyası yeşil teknoloji, enerji verimliliği, atık azaltma ve çevre dostu üretim yöntemleri ile şekilleniyor. Bizim bu gelecekte yer alabilmemiz için dönüşmemiz gerek. Biliyorum bunu yapabilmek için de katlanmamız gereken maliyetler var. Bu semineri düzenleme amacımız da bu maliyetleri en aza indirgeme yollarını öğrenmek Yeşil dönüşümü gerçekleştirmek için finansal kaynaklara nasıl ulaşabileceğimizi ortaya koymak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın, Dünya Bankasının, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının ve Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankasının bu alanda işletmelere sunduğu pek çok teşvik, hibe, kredi gibi destekler var. Burada ele alacağımız bu desteklerle eminim ki pek çok üyemiz yeşil dönüşüm sürecini çok daha az maliyetle tamamlayacak. Bu anlamda EBRD’ye ve projenin yönetim sürecinde iş birliklerinden dolayı IDEMA’ya gönülden teşekkür ediyor, seminerimizin düzenlenmesinde emeği geçen tüm paydaşlarımıza da şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.Yıldırım’ın ardından kürsüye gelen EBRD Proje Sorumlusu Dilek Tekin ve IDEMA Genel Müdür Yardımcısı Gökçe Ahi ise Yeşil Teknoloji Koordinasyon Merkezi Projesinde GTO ile iş birliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek bu proje sayesinde GTO üyelerinin yeşil dönüşüm sürecinde önemli mesafeler kat ettiğini ve dönüşümünü tamamlayacak GTO üyelerinin ilerleyen yıllarda rekabet güçlerini oldukça artıracaklarını ve bir adım öne geçeceklerini söyledi.Konuşmaların ardından Yeşil Teknoloji Koordinasyon Merkezi Proje Takım Lideri Serdar Kabukçuoğlu ise proje sonuçlarını değerlendirerek Merkez çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.Etkinliğin devamında moderasyonunu IDEMA Genel Müdür Yardımcısı Gökçe Ahi’nin üstlendiği panelde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Uzmanları Deniz Koç, “İşletmelere Yönelik Yeşil Dönüşüm Destek Programı”, Umut Yavuz “Dünya Bankası Finansmanlı Sanayide Yeşil Dönüşüm Projesi”, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Makine Yüksek Mühendisi Emrah Berat Birsen “İşletmelere Yönelik Enerji Verimliliği Destekleri”, EBRD Proje Sorumlusu Sultan Salgam “EBRD’nin Yeşil Dönüşüm için KOBİ’lere Sunduğu Destekler”, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Seçil Yıldız ise “Sürdürülebilirlikte Alternatif Finansman Yöntemleri” konusunda sunum gerçekleştirdi.


GTO üyelerinin ilgiyle takip ettiği seminer, soru-cevap bölümüyle sona erdi.“Yeşil Dönüşüm”de finansmana erişim GTO’da konuşuldu

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Yalova AK Parti Yalova meclis adayları tanıtıldı AK Parti Yalova İl Başkanlığı tarafından Yalova Belediyesi ve İl Genel Meclisi adaylarının tanıtım programı gerçekleştirildi. AK Parti Aday Tanıtım Toplantısı Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Başkanı Umut Güçlü, “Bu teşkilatın, bu davanın önünde her zaman belediye başkan adayı, belediye meclis üyesi, il genel meclis üyesi olarak illa birileri olacaktır. Bunların da bu görevde kalma süreleri bitecek. Yerine yeni kardeşlerimiz, yeni abilerimiz, yeni arkadaşlarımız gelecektir. Şunu asla ve asla unutmayalım. Bu dava biz varken var da, biz buradan indikten sonra yok değil. Biz bugün varız, yarın yokuz. Bu dava, bu siyasi hareket hayatın sonuna kadar devam edecek” dedi. MHP İl Başkanı İhsan Güldoğan ise Türkiye’nin gelecek yüzyılına Cumhur İttifakı’nın damgasını vuracağını belirterek, “Cumhur İttifakı menfaatsiz ve karşılıksız bir şekilde çok gönülce, muhabbetçe liderlerimiz tarafından gelecek yüzyılın mührü vurularak kurulmuştur. Üreten belediyecilik ve gerçek belediyecilik anlayışıyla yola çıkarak, biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak elimizden gelen her şeyi fazlasıyla yapacağız” diye konuştu. AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş ise tek amaçlarının millete hizmet etmek olduğunu dile getirerek, “Bizim için seçim süreçleri propaganda yaptığımız, kendi kuru sözlerimizi vatandaşlarımıza aktardığımız bir dönem değil. Milletimizden aldığımız ilhamla siyaset yapıyoruz. Cumhur İttifakı olarak pusulamızın adresi aziz milletimiz. Belde, ilçe ve il merkezinde her gittiğimiz kapıda 5 yıl boyunca hangi adımları atacağımızı, 5 yıl boyunca hangi hizmet ve eserlerle aziz kardeşlerimizi buluşturacağımız çalışma toplantıları olarak değerlendiriyoruz. Seçimlerin ardından bizler Ankara’da, şehrimizin hizmetleri için seferber edeceğiz. Belediye başkanı seçilecek arkadaşlarımız gece gündüz demeden tüm noktalarda, Cumhur İttifakı’nın değerleri ile yeni hizmetlerle buluşturacağız. 5 yıl boyunca yaptığımız tüm çalışmalar, önümüzdeki 5 yılın kararlılığını, duruşunu çok açık bir şekilde ortaya koyacak” ifadesini kullandı. Konuşmaların ardından Yalova Belediyesi ve İl Genel Meclisi adayları sahneye çağrılarak tanıtıldı.
Rize ÇAYKUR’un mevsimlik işçilerinden ‘kadro eylemi’ Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) bünyesinde yılda 6 ay çalışan mevsimlik işçiler, Rize Meydanı’nda toplanarak kadro taleplerini dile getirdi. ÇAYKUR bünyesinde yılda 6 ay çalışan mevsimlik işçiler, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak kadro taleplerini dile getirdi. İşçiler "İşçiler burada kadro nerede" sloganları atarak ÇAYKUR’a yüklendi. Protestocular adına konuşan mevsimlik ÇAYKUR işçisi Emre Yazar, sürekli kadro sorununun çözülmesi yönünde cümleler kullanıldığına ancak bir sonuç alınamadığına dikkat çekerek “ÇAYKUR’da yıllardan bu yana geçici işçi çalıştırma sorunu var. 6 aylık bir süre çalışan işçiler 6 aydan sonra bir yana dağılıyor. Yarısı gurbete gidiyor, yarısı ormana gidiyor, yarısı başka bir yere gidiyor. Bunların çoluğu, çocuğu, eşi tümüyle mağdur oluyor. Bu sorun dile getirildiği zaman bir çözüm geleceğini, kadro verileceğini, çalışma süresinin yükseltileceğini, kışın sigorta, işsizlik maaşı gibi cümleler sürekli dilden dile dolaşıyor ama bir türlü çözüm bulunamıyor. Bugün inşallah buradan bir sonuç çıkartacağız” dedi. “Babamızın evinde yeni gelin olduk” Mevsimlik işçilerin mağduriyetinin giderilmesi için gerekli olan tüm yıl çalışma koşullarının sağlanması için gerekli adımların atılmasını beklediklerini sözlerine ekleyen Yazar, “ÇAYKUR işçileri olarak uzun yıllardır sorunlarımızı kamuoyu ve yetkililerle paylaştık. Verilen sözlere rağmen çalışma şartlarımızda hiçbir değişiklik yapılmamıştır. Babamızın evinde yeni gelin olduk. ÇAYKUR 2022 faaliyet raporunda binlerce boş kadro gözükmektedir. Kanunda ki düzenlemeye rağmen kurumumuz bu kadrolara atama yapmamıştır. Fabrikaların çay işleme dönemi dışında kısmen işlevsiz kalması hepimizin farkında olduğu bir gerçektir ancak 6 aylık çalışma süresi bizler için de bir çok mağduriyete yol açmaktadır. Basit bir örnekle anlatmak gerekirse aynı yıl işe başlayan bir kadrolu işçi 25 yılda emekli olabiliyorsa bu süre 6 ay çalışanlar için 50 yıl olacaktır. 50 yıldan sonra emekli olsan ne olur, olmasan ne olur? Emekli maaşını alınca gelip lokantada bir yemek yiyemiyorsun, maaş hastanelerde bitiyor. Bu durumun ortadan kaldırılması için yetkili kişilerce proje yapılıp ortaya konulmalıdır” ifadelerini kullandı.