EKONOMİ - 27 Ağustos 2015 Perşembe 15:22

30 yılın en verimli Anzer balı hasadı gerçekleşti

A
A
A
30 yılın en verimli Anzer balı hasadı gerçekleşti

Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Civelek, 2015 yılında son 30 yılın en verimli Anzer balı hasadının gerçekleştiğini söyledi.

2200 ila 3010 metre irtifada, 17 kilometre derinliğindeki Anzer Yaylası'nda 2015 yılı bal hasadı Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortağı üreticiler tarafından gerçekleştirildi. Bal hasadının ardından açıklama yapan Kooperatif Başkanı Osman Civelek, “Bu yıl ilk defa olarak Anzer Yaylamızdaki mera ve otlak alanların kooperatifimiz ortağı ve diğer köyümüz halkından çiftçi ailelerine Anzer balı üretmek amacıyla Rize Valiliğimiz tarafından tahsis edilmesi neticesinde Anzer balı üretimimiz rekor bir seviyede gerçekleşmiştir. Son 30 yılın en verimli bal hasadını yaptık” dedi.

“20 EYLÜLDEN SONRA ANZER BALI SATIŞLARINA BAŞLANACAK”
20 Eylül tarihinden itibaren Anzer balı satışlarına başlanacağını ve bu tarihten önce kesinlikle Anzer balının piyasaya çıkmayacağını belirten Civelek, “Kooperatif ortaklarımız ve Anzer köyümüz halkı tarafından üretilen Anzer balları kooperatifimize teslim edilmiştir. Bundan sonraki süreç balların Ankara Hacettepe Üniversitesi'ne tahlil amacıyla gönderilmesi ve Hacettepe Üniversitesi'nin uygun ballara vereceği Anzer balı olduğuna dair tahlil raporları neticesinde kooperatifimizde heyet huzurunda Anzer ballarının 1 kilo, yarım kilo ve 250 gram olarak ambalajlayıp etiketleyerek vatandaşlarımıza satışa hazır hale getirilecektir. Kooperatifimiz bu yıl 20 Eylül 2015 tarihinden itibaren Anzer balı satışlarına başlayacaktır. Bu tarihten önce kesinlikle Anzer balı piyasaya çıkmayacaktır. Şu an için piyasada hiç Anzer balı yoktur. Kooperatifimiz dışında Anzer balı altında satılan ballar sahtedir. Vatandaşlarımızı sahte Anzer balı konusunda uyarmak ve sahte Anzer balı satıcılarının vatandaşlarımızı aldatmalarının önüne geçmek istiyoruz. Bu yıl geçmiş yıllarda kullandığımız Anzer balı ambalajlarımızı ve güvenlik tedbirlerimizi yoğun sahte ambalajlara karşı değiştiriyoruz. 20 Eylül tarihinde piyasaya yeni Anzer balı ambalajı ve güvenlik tedbirleri ile çıkacağız” ifadelerini kullandı.

“ANZER BALINDA ÖNCELİĞİMİZ HASTALAR”
Anzer balının bu yılki kilogram fiyatının 850 TL olduğunu kaydeden Civelek, “2015 Anzer balı rekoltemiz tümünü olmasa da genel manada talepleri karşılayabilecek durumdadır. Ülkemizin her yerine Anzer ballarımızı şifa arayan hasta ve hasta yakınlarına öncelik vererek ulaştıracağız. Vatandaşlarımız doğrudan kooperatifimizle bağlantı kurarak tahlilli gerçek Anzer ballarına ulaşabilir ve piyasadaki sahte Anzer balı satan kötü niyetli insanların aldatmasına karşı tahlilli gerçek Anzer balı alabilirler. Anzer balımızın kooperatifimizden bu yılki satış fiyatları 1 kg 850 TL, yarım kilo fiyatı 450 TL, 250 gram fiyatımız ise 250 TL'dir. Ayrıca tahlilli Anzer polenlerimizde 20 Eylül tarihinde satışa arz edilecektir” diye konuştu. 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Manisa Alaşehirli üzüm üreticilerine müjde Manisa’nın Alaşehir ilçesinde ihalesi durdurulan Afşar Barajı Kapalı Devre Sulama İhalesinin 19 Aralık tarihinde yeniden yapılacağı açıklandı. Daha önce durdurulan Afşar Barajı’ndan yapılacak kapalı devre sulama sistemi ihalesi 19 Aralık tarihinde yapılacak. MHP MYK üyesi Ali Uçak’ın Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın Manisa ziyaretinde konuyu tekrar gündeme getirerek yeniden ihale için talepte bulunduğu ve Bakan Yumaklı’nın da konuyla ilgilendiği ve ihalenin 19 Aralık 2023 günü tekrar yapılacağı müjdesini verdiği bildirildi. Manisa’nın Alaşehir ilçesinde, 11 bin 830 hektar sahanın sulaması için ihale yapılacak. İhale sonunda yapılacak kapalı devre sulama sistemiyle vahşi sulama son bulacak ve su israfı da önlenmiş olacak. Üreticiler damla sulama sistemi ile bağlarını sulayabilecekler. Sulama sistemi projesinde 350 bin 660 metre uzunluğunda, muhtelif çap ve basınçlarda borular döşenerek, su israfı olmadan üzüm bağlarına taşınabilecek. Mevcut baraj su alma yapısının dubalı su alma yapısına dönüştürülmesi ve Afşar Barajı dip savağının kapalı sistem sulamaya geçişi ile sulama suyu barajdan bağlara kapalı sistemle ulaşacak. MHP MYK üyesi Ali Uçak, "Afşar Barajı ile Alaşehir sulama yenileme projesi durdurulmuştu. Bugün sayın bakanımızla yapmış olduğumuz görüşme sonucu projenin tekrar hayata geçmesi için 19 Aralık 2023 günü ihaleye çıkacağı müjdesini aldık. 19 Aralık’tan sonraki sürecin de takipçisi olacağız. Allah nasip ederse bu projenin en kısa sürede faaliyete geçip bölge halkının sulama konusunda en iyi hizmeti alabilmesi için gecemizi gündüzümüze katıp takipçisi olacağız. Bu projede emeği geçen devlet nezdindeki bakanlıklarımıza ve tüm yetkililerimize çok teşekkür ediyorum." dedi.