İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

4 Türk yunusu dünyanın dikkatini çekti

4 Türk yunusu dünyanın dikkatini çekti
4 Türk yunusu dünyanın dikkatini çekti

Kaş’a bir gösteri merkezi için getirilen 4 yunusla ilgili tepkiler gün geçtikçe büyüyor. Yunuslar hala küçük ve paslı bir deniz kafesinde tutulurken, yurtiçi ve yurtdışında pek çok sivil toplum kuruluşu konuyla ilgili suç duyurularında bulundu.

Kaş’a getirilen yunusların durumu, Türkiye’den sonra dünyada da yankı bulmaya başladı. 2010 yılının Oscar’lı belgeseli The Cove’un yıldızı, aktivist ve deniz memelileri uzmanı Ric O’Barry ve Türkiye’den Yunuslara Özgürlük Platformu’nun ortaklaşa hazırladığı dilekçeyi ilk günden 1500 kişi imzaladı.

Care 2 Petition Site’ta (http://www.thepetitionsite.com/takeaction/894/733/349/) bulunan dilekçe, Başbakanlık’la birlikte, bu tesislere izin verdiği için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na, tesislerde uygulanan sözde tedaviler için Sağlık Bakanlığı’na, ruhsatlandırma ve kiralama işlemlerinden dolayı ilgili belediyelere de sesleniyor ve Türkiye’de deniz memelilerinin tutsak edildiği tüm tesislerin kapatılmasını hedefliyor.

Ekibi ile birlikte Türkiye’deki yunuslarla ilgili bir de blog (www.dolphinproject.org)  yazısı hazırlayan Ric O’Barry gelişmelerle ilgili şunları söyledi:

"T.C. Başbakanlık, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve yasadışı uygulamalara izin veren diğer tüm taraflar, Türkiye'deki ve dünyadaki binlerce insanın çağrısına artık kulak vermeliler ve gerekli hassasiyeti göstererek sorumluluklarını yerine getirmeliler. İlk adım; Kaş ve Bodrum'daki tutsak yunusları kurtarmak ve zaman kaybetmeden deniz memelilerini esir eden tüm yunus parklarının bir daha açılmamamak üzere kapatılmasını sağlamaktır. Son aşama da, gelecekte yunusların benzer veya aynı amaçlarla yakalanmasını önlemek ve yunusları koruma altına almak için uygun yasaların çıkarılmasını sağlamaktır.  Türkiye bu kez yunuslara yardım elini uzatabilir ve deniz memelilerinin korunmasına gerekli hassasiyeti gösteren bir ülke olarak dünya çapında ön plana çıkabilir. Bu tesisler, bir daha açılmamak üzere kapatılmalı, yunuslar rehabilitasyona alınmalı ve ait oldukları doğal yaşam ortamlarına, denizlere geri bırakılmalıdır"

Savcılığa şikayet edildi

Kaş’taki sivil toplum kuruluşları, 4 yunusu tutsak eden kişi ve işletmeciler hakkında, yunusları tutsak ederek ülkemizin taraf olduğu uluslararası BERN Sözleşmesi’ni ihlal ettikleri, yunusları yaralı halde paslı bir kafeste tuttukları için Hayvanları Koruma Kanunu’nu ihlal ettikleri ve sit alanına tesis kurdukları gerekçesi ile Kaş Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Kaşlılar, hukuksal platformdaki mücadeleleri sürerken, boykot ve bilinçlendirme çalışmalarına da ilçe çapında devam ediyor.

Avrupa Konseyi’ne şikayet

Yunuslara Özgürlük Platformu üyeleri, yunuslar için atılacak bir sonraki bir sonraki adımın Bern Sözleşmesi'nin sorumlu kuruluşu Avrupa Konseyi'ne şikayet olduğunu belirtiyor. Türkiye’nin taraf olduğu tüm uluslararası sözleşmeler gibi, BERN Sözleşmesi’nin de ülkemizde kanun hükmünde olduğunu belirten platform üyeleri, yapılan bu ihlallerin Türkiye’nin uluslararası düzeyde ceza almasına neden olabileceğinin altını çiziyor. Platformun hazırladığı şikayet dilekçesinin yurtiçi ve yurtdışından pek çok sivil toplum kuruluşu tarafından Avrupa Konseyi’ne gönderileceği tahmin ediliyor.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.