İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk ifade verdi

Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk ifade verdi
Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk ifade verdi

DTP'nin kapatılmasın ardından yasaklı hale gelen eski milletvekilleri Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk Ankara Adliyesi'ne gelerek ifade verdi.

Diyarbakır'da yaptıkları konuşmalar nedeniyle Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne gelerek savcı Hakan Yüksel'e 'Suç ve suçluyu övme' ve 'Yasadışı dışı örgüt propagandası yapmak' suçlarını işledikleri iddiasıyla ifade veren eski DTP'liler Türk ve Tuğluk çıkışta basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Diyarbakır'da yaptıkları bazı konuşmalar nedeniyle ifade verdiklerini belirten Türk, "Siyasi Parti olarak zorunlu askerliğe karşı çıkabilirsiniz ama bunun söylenmesini suç olarak getirirseniz bence bu düşünce ve fikir özgürlüğüne vurulan bir darbe olarak değerlendirmek gerekir" dedi.

BDP Kongresi'nde yapılan 'Çocuklarınızı ölüme göndermeyin' açıklamasını hatırlatan bir gazeteci 'Bir Mehmetçik babası olarak siz ne düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine Türk, "Tabi ki biz hiç kimsenin ölmesini istemiyoruz. Ne polis, ne askerin ne dağdaki insanların gerçekten artık ölümünü görmek istemiyoruz.


Ölüm olaylarını insanlarımızın, ailelerin, annelerin, babaların yaşamasını istemiyoruz, bu konuda aslında çatışmaların sona erdirecek sürecin gelişmesi için herkese önemli görevlerin düştüğünü hatırlatmaktır" diye cevap verdi.

BDP'nin Türkiye partisi olarak yola çıkmasına rağmen kongrede yaşanan görüntülerin hatırlatılması üzerine ise Türk," Türkiye partisi olmak için de çaba gösteriyoruz. Herkesinde Türkiye partisi olmasını istiyoruz. Türkiye partisi demek Türkiye'nin tüm sorunlarının, Kürt sorunu, Alevi sorununu,. inanç sorunu ile herkesin sorunu ile ilgilen parti Türkiye partisidir. Birileri bu sorunları görmezse Türkiye partisi olamaz" diye cevap verdi.

Aysel Tuğluk ise Diyarbakır savcılığının yürüttüğü 11 dosyadan ifadesinin alındığını belirterek,"Çeşitli vesilelerle yaptığımız konuşmalardan ibaret. Hiç bir şekilde bu ülkenin birliğini, bütünlüğünü sıkıntıya sokacak şeyler olmadığını ifade ettik. Bir siyasetçi olarak, halkın gerçeklerini,bu sorumluluk gereğince ifade etmek zorundayız. Ahlaklı ve vicdanlı siyaset yapmanın gereği de budur. Bunu yapmaya çalıştığımızı ifade ettik. Amacımız bu sorunun en kısa sürede , acıların yaşanmadığını şekilde nasıl çözülebileceğini ifade etmekten ibaret şeyler olduğunu savcıya ifade ettik" dedi.

BDP kongresi ile ilgili açılan soruşturma ile ilgili ise Tuğluk, "Hep yaşadığımız şeyler, yeni şeyler değil" diye karşılık verdi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.