GÜNDEM - 27 Kasım 2019 Çarşamba 13:03

Almanya’da Türk psikologlara ihtiyaç duyuluyor

A
A
A
Almanya’da Türk psikologlara ihtiyaç duyuluyor

İki milyon Türk’ün yaşadığı Almanya’da, Türk psikologlara ihtiyaç olduğu belirtildi. Uzman Psikolog M. Yunus Çekiç, Türk psikologların Almanya’da eğitim ve seminer vermelerini Alman yetkililerinin desteklediğini söyledi. Çekiç, "Verdiğimiz eğitim ve seminerlerle bir başka ülkede yaşamanın psikolojik ve sosyal etkileri ile yaşanılan entegrasyon problemlerine ilişkin çözüm sunmaktayız" dedi.

Avrupalı Türk İş Adamları Kuruluşu’nun (NETU) özel daveti üzerine çeşitli sektörlerden iş insanları Almanya’nın başkenti Berlin’de bir araya geldi. Program, Avrupalı Türk İş Adamları Kuruluşu’nun Genel Sekreteri Önder Coştan'ın yaptığı sunum ile başladı. Tanıtım günleri ve Almanya'da gerçekleşmesi beklenen birçok proje hakkında görüşlerin paylaşıldığı gecede, Uzman Psikolog M. Yunus Çekiç'in açıklamaları dikkat çekti.

"Almanya’da yaptığımız çalışmalara Alman yetkililer destek veriyor"

Uzman Psikolog Çekiç, Almanya'da yaşayan ve çalışan Türk kökenli insanların psikolojik problemleri, farklı kültürel çatışmaların iş hayatı ile bireysel hayata yansımaları ile ilgili konuştu.

Uzman Psikolog Çekiç, "Türk kültüründeki bir iş yeri veya kuruluş Alman uzmanlar ile aynı kültürde buluşamadığı için bazı sıkıntılar yaşıyor ve bu sebepten dolayı Türk psikologlara ihtiyaç duyuluyor. İki milyon Türk’ün yaşadığı Almanya’da seminer ve eğitimler vererek bu sıkıntılı boşluğu tamamlamayı hedefliyoruz. Verdiğimiz eğitim ve seminerlerle bir başka ülkede yaşamanın psikolojik ve sosyal etkileri ile yaşanılan entegrasyon problemlerine ilişkin çözüm sunmaktayız. Yine ayrıca bir işverenin ve çalışanların da iş ve sosyal hayatta nasıl doğru iletişim kurabilecekleri hakkında bilgi veriyoruz. Almanya’da yaptığımız çalışmalara Alman yetkililer destek veriyor. Çünkü vatandaşların kendi ana dil ve kültüründe uzmanlardan destek almasının faydalı olacağını ve yine Almanya’nın refahına katkı yapacağını savunuyor" diye konuştu.

Konuşmasında, iki toplum ve iki ülke arasındaki önemli gelişmelere vurgu yaparak çözüm önerilerini sunan Uzman Psikolog M. Yunus Çekiç, Almanya'daki Türk psikolog ihtiyacını gidermek için ise ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Uzman Psikolog Çekiç konuşmasının sonunda, Avrupalı Türk İş Adamları Kuruluşu üyesi olarak ilan edilerek özel bir plaket ile onurlandırıldı.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Karabük Karabük’te büfe önünde silahla ateş açılması olayında yeni görüntüler ortaya çıktı Karabük’te iddiaya göre şans oyunu oyunlarında 50 bin TL kaybeden şahsın tabanca ile ateş açarak kaçtığı olayın yeni görüntüleri ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre, Kemal Güneş Caddesi üzerinde şans oyunları hizmeti veren büfede Musa D. (38), iddiaya göre sabah saatlerinden itibaren şans oyunu oyunlarında 50 bin TL kaybetmişti. Para kaybetmeyi hazmedemeyen şahıs, büfe önünde belinden çıkarttığı tabanca ile ateş açarak kaçmıştı. Büfe işletmecisi Mustafa Orhan ile cadde üzerindeki bir polis ile vatandaşların peşinden koştuğu şahıs, olay yerinin yakınındaki alışveriş merkezinde kıskıvrak yakalanmıştı. Büfe işletmecisi ve eşi ile vatandaşların büyük panik yaşandığı olayda iş yerine 3 kurşun isabet ederken, silahı ile birlikte gözaltına alınan şahıs Karabük Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne getirilerek gözaltına alınmıştı. Oynadığı şans oyunlarında yaklaşık 50 bin TL kaybeden şahsın ateş açtığı o anlar ise bir iş yerinin güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı. Silahlı saldırının yaşandığı yerin hemen yakınındaki bir kafede oturanların panik anları da güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde, silahlı saldırının yaşanmasının ardından kafeterya önünde oturan müşterilerin ayağa kalktığı ve olayı anlamaya çalıştığı, saldırganın kendilerine doğru koştuğunu gören müşterilerin panikle iş yerine kaçışmaya başladığı yer aldı. Polis ekiplerince gözaltına alınan Musa D.’nin emniyette verdiği ifadede bahis oyunları bağımlısı olduğunu ve sabah saatlerinden itibaren oynadığı oyunlarda 50 bin TL kaybettiğini, bir anlık öfkeyle belindeki tabanca ile ateş açtığını ve yaşananlardan dolayı pişman olduğunu söylediği öğrenildi.