DÜNYA - 19 Temmuz 2023 Çarşamba 13:43 | Son Güncelleme : 19 Temmuz 2023 Çarşamba 13:45

Arabistan’da sıcaklık 47 dereceye ulaştı

A
A
A

Son yüzyılın en sıcak temmuz ayında sıcaklık rekorları kırılmaya devam ediyor. Suudi Arabistan’da hava sıcaklığı 47 dereceye ulaşırken, kavurucu sıcaklardan en çok etkilenenler ise korunacak yer bulmakta güçlük çeken yaban hayvanları ile kuşlar oluyor.

Suudi Arabistan’da hicri 1445 yılının ilk günü olan bugün hava sıcaklığı 47 dereceye ulaştı. Hac farizası sonrası Peygamber Efendimizi ziyaret için Medine-i Münevvere’ye gelen hacılara öğle saatlerinde otellerinden çıkmamaları tavsiye ediliyor. Beş vakit Mescid-i Nebevi’ye namaz kılmaya gelen hacılar, öğle ve ikindi vakitlerinde hızlıca yürüyerek dışarıda kalış sürelerini azaltıyorlar. Yaşlı ziyaretçilere ise mutlaka koyu renkli şemsiyeler kullanmaları tavsiye ediliyor.

Medine-i Münevvere’de güvercinlerin öğle saatlerinde aydınlatma direklerinin gölgesinde tek sıra halinde dizilip sıcaktan korunmaya çalışması ilginç görüntüler oluşturuyor. Mescid-i Nebevi’nin bahçesinde sabah güvercinleri yemleyen ziyaretçiler, öğle saatlerinde tek sıra haline gelen kuşları görüntülemeyi ihmal etmiyorlar. 

Hacıların nakli ise klimalı lüks otobüslerle yapılıyor. Çoğu zaman cep telefonları da aşırı sıcaktan dolayı devre dışı kalıyor. 50 derecenin üzerinde kendini korumaya alan iPhone telefonlar, kırmızı termometre işareti vererek, akünün patlamaması için cihazın çalışmasını bloke ediyor. Çekim yapanlar ise telefonu 36 derece sıcaklığındaki vücutlarına yapıştırarak, cihazı soğutmaya çalışıyorlar. Mekke-i Mükerreme’deki Kabe-i Muazzama'da ve Medine-i Münevvere'deki Mescid-i Nebevi’de ise klimalar ve soğuk su buharı üfleyen cihazların bakımı yakından takip ediliyor.

İrfan Altıkardeş 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Karabük Karabük’te büfe önünde silahla ateş açılması olayında yeni görüntüler ortaya çıktı Karabük’te iddiaya göre şans oyunu oyunlarında 50 bin TL kaybeden şahsın tabanca ile ateş açarak kaçtığı olayın yeni görüntüleri ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre, Kemal Güneş Caddesi üzerinde şans oyunları hizmeti veren büfede Musa D. (38), iddiaya göre sabah saatlerinden itibaren şans oyunu oyunlarında 50 bin TL kaybetmişti. Para kaybetmeyi hazmedemeyen şahıs, büfe önünde belinden çıkarttığı tabanca ile ateş açarak kaçmıştı. Büfe işletmecisi Mustafa Orhan ile cadde üzerindeki bir polis ile vatandaşların peşinden koştuğu şahıs, olay yerinin yakınındaki alışveriş merkezinde kıskıvrak yakalanmıştı. Büfe işletmecisi ve eşi ile vatandaşların büyük panik yaşandığı olayda iş yerine 3 kurşun isabet ederken, silahı ile birlikte gözaltına alınan şahıs Karabük Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne getirilerek gözaltına alınmıştı. Oynadığı şans oyunlarında yaklaşık 50 bin TL kaybeden şahsın ateş açtığı o anlar ise bir iş yerinin güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı. Silahlı saldırının yaşandığı yerin hemen yakınındaki bir kafede oturanların panik anları da güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde, silahlı saldırının yaşanmasının ardından kafeterya önünde oturan müşterilerin ayağa kalktığı ve olayı anlamaya çalıştığı, saldırganın kendilerine doğru koştuğunu gören müşterilerin panikle iş yerine kaçışmaya başladığı yer aldı. Polis ekiplerince gözaltına alınan Musa D.’nin emniyette verdiği ifadede bahis oyunları bağımlısı olduğunu ve sabah saatlerinden itibaren oynadığı oyunlarda 50 bin TL kaybettiğini, bir anlık öfkeyle belindeki tabanca ile ateş açtığını ve yaşananlardan dolayı pişman olduğunu söylediği öğrenildi.