GÜNDEM - 02 Ocak 2013 Çarşamba 17:09

"Artık Somali’de açlıktan ölen insan kalmadı"

A
A
A
"Artık Somali’de açlıktan ölen insan kalmadı"

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Artık Somali’de açlıktan, susuzluktan ölen insan kalmadı " dedi.

AHMET UMUR ÖZTÜRK - DERYA YETİM

Marriott Otel'de başlayan 5. Büyükelçiler Konferansı'nın 3. oturumunda konuşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye’nin ülkesi ve milleti ile birlikte yardım elini uzatan dünyada tek ülke olduğunu söyledi. Somali’ye yapılan yardımlar hakkında bilgi veren Bekir Bozdağ, “Türk STK’lar ve Türk halkı gönül hazinesinden verdiği paralarla bu yardımlara ortak olmaktadır. Türkiye’nin Somali’ye yaptığı soranlara yardımların yüzde 100’ünün halkın desteği ile yapıldığını söylediğimizde inanamıyorlar. 2011 yılında Somali’de yaşanan dram üzerine Başbakanımız Mogadişu’ya eşi, bakanlar, sanatçılarla birlikte gitmişti. Somalililer bu ziyareti bir milat olarak kabul ediyorlar. ‘Türkler imdadımıza yetişti, yaşama umudumuz daha da güçlendi’ algısı ile karşılanıyor. Türkler gelene kadar burada insanlar hastalandıkları zaman Azrail’i bekliyordu, Türkler geldikten sonra artık Azrail’i değil doktorları, hemşireleri bekliyorlar” diye konuştu.

Türkiye’nin Somali’ye gitmesi ile birlikte bütün dünyanın dikkatinin Somali’ye çevrildiğini ifade eden Bakan Bozdağ, “Bizim gitmemizle birlikte bütün dünyanın dikkati Somali’ye çekilmiş oldu. İlk defa çadırlara giden, halka dokunan Başbakan Türkiye’nin Başbakan’ı oldu. Artık Somali’de açlıktan, susuzluktan ölen insan kalmadı. Orada 24 saat yemek veren bir yapı oluşturuldu Kızılay tarafından. Buradaki esas sorun eğitim konusunda kilitleniyordu, 500 Somalili gencin Türkiye’deki okullarda okuması için Türkiye’ye getirdik. 500 civarında orta öğretim öğrencisini orta öğretim kurumlarında okumak üzere getirdik. Sağlık Meslek Yüksekokulu inşaatının yapılması için karar aldık. Sağlık Meslek Lisesi’nin yapılması için karar alında, bu okulun inşası yürütülüyor. Orada sağlık alanında ciddi sıkıntılar vardı, 200 kişilik bir hastane yapıyoruz. 5 yıl süreyle buranın işletimi Türk ve Somalili doktorlar tarafından yapılacak. Bu hastane eğitim hastanesi olarak ta faaliyet gösterecek. Somali’de Mogadişu’nun çevre ve temizlik konusunda ciddi adımlar atıldı. Kızılay sokaklardaki çöpleri toplattı. Su ihtiyaçlarını karşılamak için DSİ, STK’lar ve TİKA ile işbirliği yaparak onların su ihtiyacını karşılaşacak kuyu açma çalışmaları devam ediyor. Bütün unlar olunca dünyanın gözü yeniden Somali’ye çevrildi. Artık Somali’de insanların geleceği dair umutları çoğaldı. Etrafta bomba izleri kurşun izleri vardı, artık her taraf yeni inşaatlarda donatılmış durumda. Türkiye’nin yaptığı bu yardımlar sadece devletin değil, aynı zamanda halkın da desteği ile yapılan yardımlardır. Şimdi Suriye’ye yardım yapıyor milletimiz. Van’daki depremin ardından Van’a yardım yaptı milletimiz” şeklinde konuştu.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Ataşehir’de kontrolden çıkan tır park halindeki 2 tıra çarptı: 1 yaralı Ataşehir’de seyir halindeki tır, sürücüsünün alkollü olması nedeniyle kontrolden çıkarak park halindeki 2 tıra çarptı. 3 tırın da hasar aldığı zincirleme kaza neticesinde tır sürücüsü yaralandı. Kaza, saat 01.00 civarında Ataşehir ilçesi, Dudullu Caddesi üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre seyir halindeki 33 AHA 008 plakalı tır, kavşaktan dönerken sürücünün alkollü olmasının da etkisi ile kontrolden çıkarak 2 tıra çarptı. Tır, önce 33 CCN 51 plakalı park halindeki tıra, ardından da 76 DK 428 plakalı park halindeki tıra çarptı. Olayı görenlerin 112 acil çağrı merkezini araması üzerine kaza alanına sağlık ekipleri ve polis ekipleri sevk edildi. Olayda tır sürücüsü, Paşa Türkdoğan yaralandı, sağlık ekipleri ilk müdahalenin ardından Paşa Türkdoğan’ı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ulaştırdı. Kaza sonrası polis ekipleri güvenlik önlemi aldı, trafik ekipleri ise kazanın araştırılması için çalışma başlattı. Kaza sonrası tek şeritten ilerleyen yol trafiğe açıldı. Olayı gören görgü tanığı Serkan Zor, "Siyah tır virajı alamayınca 33 CNN 51 plakalı tıra vurdu, bu tırdan sonra 76 DK 428 plakalı tıra vurdu, zincirleme kaza oldu. 33 AHA 008 plakalı tırın şoförünü indirdik alkollüydü, kafası iyi değildi. Ondan sonra polis arkadaşlar gelince şoförü indirdik" ifadelerini kullandı.