GÜNDEM - 27 Mayıs 2014 Salı 15:48

Cezaevinde mahkumlara şiir terapisi

A
A
A
Cezaevinde mahkumlara şiir terapisi

Gaziantep H Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan mahkumlar, Şair Yazar Burak Ballı’nın şiir dinletisine hayran kaldı.

Şair Yazar Burak Ballı, tarafından cezaevindeki mahkumların hayata ve geleceğe bakışı açısından, daha olumlu tepkilerinin yer alması, okuma ve sanatsal yönlerinin ortaya çıkarılması, sosyal yönlerinin öne çıkarıldığı proje kapsamında Gaziantep H Tipi Kapalı Cezaevi’nde şiir terapisi yapıldı. Şair Yazar Ballı Şiir Terapisi için hazırlamış olduğu görsel sunularla şiirlerini seslendirdi. Duygulu anlar yaşan mahkumlar yapılan etkinlikten dolayı memnuniyetlerini dile getirerek yapılan etkinlikten ötürü cezaevi yönetimine teşekkür etti.

Şiir dinleti programının farklı bir uygulama olduğunu ifade eden Gaziantep H Tipi Kapalı Cezaevi Müdürü Hasan Öz, “Burada amacımız hükümlülerin ve tutukluların topluma barışık olmasıdır. Ayrıca eğitim birimimizde hükümlülere meslek kazandırmak için 15’e yakın kurs açtık. Psiko-sosyal birimimizle de bu tür etkinlikler rehabilite çalışmaları yapıyoruz. Bu tür etkinlikleri tutuklu ve hükümlülerin üzerinde çok olumlu etkileri var. Bu tür organizasyonlar ceza evimizdeki huzuru artırmaktadır” dedi.

Şair Yazar Burak Ballı, şiir terapisinin özellikle alkol ve madde bağımlılıklarının tedavisinde, kronik ve terminal hastalıklarda psiko-sosyal desteğin bir parçası olarak kullanıldığını belirterek, “Şiir terapisi, bireyin kendi ve diğerlerini algılamasında netlik kazanması, yaratıcılık, öz-güven ve kendini ifade becerisinin artması; yoğun duyguları kağıda dökerek gerilimini azaltması, yeni fikir, iç görü ve bilgilerin sentezi yaparak yeni anlamlar oluşturması, davranış ve tutumlarının değişmesini sağlayacak olgun başa çıkma becerilerinin gelişimi yönünde katkı sağlıyor” dedi.

HABİP DEMİRCİ
GAZİANTEP

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Trendyol Süper Lig: RAMS Başakşehir: 0 - Samsunspor: 0 (İlk yarı) Trendyol Süper Lig’in 28. haftasında RAMS Başakşehir ile Samsunspor, Fatih Terim Stadyumu’nda karşı karşıya geliyor. Müsabakanın ilk yarısı golsüz eşitlikle sona erdi. Maçtan dakikalar (İlk yarı) 3. dakikada sol taraftan kullanılan köşe vuruşunda Zeki Yavru, topu ceza sahasına ortaladı. Ön direkte iyi yükselen Mouandilmadji’nin kafa vuruşunda meşin yuvarlak üst direkten oyun alanına geri geldi. 14. dakikada savunma arkasına atılan uzun topa hareketlenen Piatek’in ceza sahası içi sol çaprazından yaptığı vuruşta kaleci Okan Kocuk meşin yuvarlağı kornere çeldi. 34. dakikada VAR’dan gelen uyarının ardından hakem Abdullah Buğra Taşkınsoy, 32. dakikada Mouandilmadji’nin orta sahada Kemen’e yaptığı faulü tekrar izledi ve Mouandilmadji’ye doğrudan kırmızı kart gösterdi. Hakemler: Abdullah Buğra Taşkınsoy, Mehmet Kısal, Yusuf Bozdoğan RAMS Başakşehir: Muhammed Şengezer, Dubois, Duarte, Opoku, Lima, Berkay Özcan, Deniz Türüç, Kemen, Aleksic, Davidson, Piatek Yedekler: Volkan Babacan, Serdar Gürler, Keny, Abeid, Mahmut Tekdemir, Emirhan İlkhan, Yağız Dilek, Ömer Ali Şahiner, Berkay Aydoğmuş, Josef Teknik Direktör: Çağdaş Atan Samsunspor: Okan Kocuk, Zeki Yavru, Satka, Van Drongelen, Soner Gönül, Osman Çelik, Taylan Antalyalı, Holse, Ntcham, Raman, Mouandilmadji Yedekler: Muammer Yıldırım, Alim Öztürk, Fofana, Soner Aydoğdu, Bola, Yunus Emre Çift, Muhammed Gümüşkaya, Mustafa Tan, Muja, Ercan Kara Teknik Direktör: Markus Gisdol Kırmızı kart: Mouandilmadji (dk. 34) (Samsunspor)