İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Coca Cola Bakü fabrikasının kapasitesini artırdı

Coca Cola Bakü fabrikasının kapasitesini artırdı
Coca Cola Bakü fabrikasının kapasitesini artırdı

Coca-Cola İçecek, Bakü'deki fabrikasını gelişen pazar talebini karşılamak amacı kapasitesini artırdı.

Yeni kapasite artırımı nedeniyle düzenlenen törene Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türk-Azeri İş forumuna katılan milletvekillerinin yanı sıra Baku Büyükelçisi Hulusi Kılıç ve üst düzey bürokratlar katıldı.

Bakan Tüzmen açılışta yaptığı konuşmada Bakü fabrikasına yapılan yatırımın hem Azerbaycan hem de Türkiye'ye çok büyük katkı sağlayan bir yatırım olduğunu dile getirdi. Coca-Cola gibi uluslararası bir şirketin başında bir Türk yöneticinin olmasının kendilerini gururlandırdığını söyleyen Bakan Tüzmen "Tüm dünyada kabul gören bir içeceğin pazar payını arttırması, Azerbaycan'daki bir Türk yatırımı olması açısından çok önemli. Alkolsüz içecek pazarının bu şekilde büyüdüğü bir ortamda, Türkiye ihracatının ve yan-sanayisinin, kamyonundan taşıma vasıtalarına kadar, destekleyici sanayinin gelişmesini de tetikliyor. 1991 yılında Coca-Cola'nın Atlanta tesislerini görmüştük, ardından 2008'de Türkiye'de de görmek bizi gururlandırıyor." dedi.

Türkiye, Pakistan, Orta Asya ve Ortadoğu'da 10 ülkede 20 fabrika ile 330 milyonu aşkın bir nüfusa hizmet verdiklerini söyleyen Coca-Cola İçecek Dış İlişkiler Direktörü Atilla Yerlikaya, Coca-Cola İçecek'in Türkiye'nin yüz akı bölgesel şirketlerinden biri olduğunu söyledi.

Coca-Cola Azerbaycan Genel Müdürü Oğuz Aldemir, "Azerbaycan'da petrol dışı sektörün en büyük yatırımcılarından biriyiz. Büyüyen Azerbaycan ekonomisine ve pazarda gördüğümüz talebe bağlı olarak yatırımlarımıza devam ediyoruz. Sayın Bakan Tüzmen'in ziyareti vesilesiyle ve Coca-Cola Bakü fabrikasının kuruluşunun 12. senesinde yeni lojistik ve üretim yatırımımızın faaliyete girmesinden ötürü çok mutluyuz" dedi.

Sağladıkları istihdam, toplumsal ve ekonomik katkılarının yanı sıra, çevre konusunda da sektörümüze ve tüm sanayiye öncülük etmeye devam etiklerini kaydeden Aldemir "İlk kez 2008 yılında Bakü fabrikamız ISO 14001 belgesini almaya hak kazandı. Dünya genelindeki Coca-Cola fabrikaları arasında yüksek kalite standardlarına uygunlukta öncü olan Bakü fabrikamızda, alınan ISO 14001 çevre yönetim belgesi ile yüksek standartlarımızı geliştirmeye devam ediyoruz" şeklinde konuştu.

İSTANBUL - İHA