İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Coca Cola satışlarını artırdı

Coca Cola satışlarını artırdı
Coca Cola satışlarını artırdı

Coca-Cola İçecek, 2008 yılının ilk 6 ayında konsolide bazda satış hacmini yüzde 11, net satışları ise yüzde 18 artırarak 1 milyon 56 bin YTL'ye ulaştı.

The Coca-Cola Company ürünlerinin Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Irak, Suriye ve Ürdün'deki şişeleyicisi Coca-Cola İçecek A.Ş. 2008'in ilk 6 ayında büyümesini sürdürdü.

Coca-Cola İçecek CEO'su Michael A. O'Neill, yaptığı yazılı açıklamada, 2008 yılının ilk 6 ayını değerlendirdi. Şirketin 2008'in ilk yarısında güçlü bir büyüme gösterdiğini anlatan O'Neill, konsolide bazda satış hacminin yüzde 11, net satışların ise yüzde 18 artarak 1 milyon 56 bin YTL'ye ulaştığını söyledi. O'Neill açıklamasında, çok iyi performans gösteren Türkiye operasyonlarının ise yüzde 11 artışla 195 milyon ünite kasaya ulaştığını vurguladı.

Michael A. O'Neill, "Orta Asya'da daralan ekonomik iklime rağmen sağlıklı büyüdükleri bir dönem geçirdiklerini" belirterek şöyle konuştu: "Yine aynı dönemde, satış gelirlerimiz satış hacminin üzerinde, FAVÖK'ümüz ise gelirimizin üzerinde büyüdü. Faaliyette bulunduğumuz tüm pazarlarda etkin piyasa uygulamalarına odaklanarak ürün portföyümüzü, fiyat ve ıskonto kararlarımızla dengeleyip, 2008'in ilk yarısında kar marjımızı geliştirdik."

O'Neill ayrıca, Coca-Cola İçecek'in iş hacminin yüzde 80'ini oluşturan Türkiye operasyonlarının 2008 yılının ikinci çeyreğinde de çok iyi performans gösterdiğini ve ilk yarı itibariyle satış hacminin yüzde 11 artışla 195 milyon ünite kasaya ulaştığını ifade etti.

Orta Asya'da özellikle Kazakistan'da etkili olan kötü hava koşullarına ve ekonomik sıkıntılara karşın uluslararası satış hacminin de yılın ilk yarısında yüzde 9 artarak 48 milyon ünite kasaya ulaştığını belirten O'Neill, Pakistan ve Doğadan satın alma işlemlerini üçüncü çeyrekte tamamlamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.