SAĞLIK - 26 Haziran 2020 Cuma 16:03

Dr. Büküşoğlu: 'Kök hücreler üzerinde böylesine etkileri olması şaşırtıcı ve sürpriz'

A
A
A
Dr. Büküşoğlu: 'Kök hücreler üzerinde böylesine etkileri olması şaşırtıcı ve sürpriz'

Kök hücre tedavisi alanındaki çalışmalarıyla tanınan Dr. Yüksel Büküşoğlu, "Yıllardır hipertansiyon tedavisinde kullandığımız ve kalp damar sağlığı üzerinde koruyucu etkilerini zaten bildiğimiz bir ilacın aynı zamanda kök hücreler üzerinde böylesine etkileri olması son derece şaşırtıcı ve sürpriz." dedi.

Bilimsel çalışmalar sonucu, uzun yıllardır hipertansiyon tedavisinde kullanılan bir ilacın aynı zamanda kök hücre sayılarını önemli ölçüde artırdığı saptandı. Dr. Yüksel Büküşoğlu, "Çok yeni bir bilimsel çalışma, nebivolol etken maddeli, çok uzun yıllardır yüksek tansiyon tedavisinde kullandığımız bir ilacın aynı zamanda kök hücrelerin sayısını önemli ölçüde artırabildiğini, çoğalmasını da hızlandırabildiğini gösteriyor. Vücudun yenileyici, onarıcı, gençleştirici kapasitesini oluşturan kök hücrelerin çoğalmasını ve sayısının basit bir şekilde artırılmasını sağlayabilecek bu çalışma çok önemli ve etkili olabilir. Yıllardır hipertansiyon tedavisinde kullandığımız ve kalp damar sağlığı üzerinde koruyucu etkilerini zaten bildiğimiz böyle bir ilacın aynı zamanda kök hücreler üzerinde böylesine etkileri olması son derece şaşırtıcı ve sürpriz." şeklinde konuştu.

"Kök hücreler sayesinde vücudumuz kendini yeniliyor"
Kök hücreler sayesinde vücudun kendi kendini yenileyip gençleştirebildiğini belirterek, Dr. Büküşoğlu, "Kök hücreler vücudun iyileştirme, onarma, tamir etme ve gençleştirme yeteneğini oluşturuyor. Dolayısı ile vücudumuzun sağlıklı, genç ve işlevsel kalması doğrudan kök hücrelerimizin sayısı ve fonksiyonlarıyla ilgili. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra belki de hekim kontrolünde kullanılan böylesi bir tansiyon ilacı da vücudumuzdaki kök hücrelerimizin sayısını ve işlevselliğini artırabilir” ifadelerini kullandı.

Dr. Büküşoğlu, kök hücre tedavisinin tıbbın birçok alanında çok sayıda hastalığın tedavisinin yanı sıra diz ve kalça kireçlenmesi, kıkırdak hasarı, menisküs, eklem tedavileri ve estetik amaçlarla da kullanıldığını söyledi.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Şanlıurfa İrfan Buz: ”Mücadelemize devam ediyoruz” Şanlıurfaspor Teknik Direktörü İrfan Buz, Bodrum FK maçının ardından, "Mücadelemize devam ediyoruz" dedi. Trendyol 1. Lig’in 14. haftasında Şanlıurfaspor, sahasında Bodrum FK’ya 2-0 mağlup oldu. Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Şanlıurfaspor Teknik Direktörü İrfan Buz, “Özellikle geçen hafta kazandığımız müsabakada çok önemli 3 puan almıştık. Kendi sahamızda devamını istedik. Aslında hafta içerisinde iyi hazırlandık. Moralimiz de iyiydi fakat gördüğünüz gibi 4. dakikada duran toptan yediğimiz bir gol vardı. Şöyle, golden evvelki pozisyonda Barış Gök’ün pozisyonu bana göre faul değildi. Fakat onun akabinde bizim duruş hatamız vardı. 4. dakikada sahamızda çok istediğimiz bir müsabakada geriye düştüğünüz zaman tabii ki takım biraz moral olarak düşüyor, o da çok normal. Şimdi baktığınız zaman üstünlük anlamında bizdeydi, top da bizdeydi. İlk devrede bir tane pozisyonumuz vardı, direkten dönen bir top ancak onun haricinde çok fazla bir şey üretemedik. İkinci devrede biraz daha baskın olmak istedik ama dediğim gibi 2-0, yine duran topta golü yedikten sonra, bir gol bulursak arkadaşlarımıza oyuna ortak oluruz, yine dönebiliriz dedim. İşte onu zorlamaya çalıştık. Maalesef istediğimiz pozisyonlara ve gol vuruşlarını yapamadık. Bodrum iyi bir takım. Kendilerini tebrik ediyoruz. Bizim açımızdan mücadelemize devam ediyoruz. Futbolcularımız dediğim gibi bu müsabakadan sonra önümüzde önemli müsabakalarımız var. Onlar da maksimum puanları almak istiyoruz. Tabii ki çok üzgünüz. Yüne taraftarlarımızın önünde çok farklı bir oyunla galibiyet almak istedik, maalesef olmadı” diye konuştu.