EĞİTİM - 31 Mayıs 2014 Cumartesi 13:12

'Einstein'dan Öğrencilere Ders

A
A
A
'Einstein'dan Öğrencilere Ders

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Eğitim Teknolojileri Zirvesi’ne hologramla katılan ünlü fizikçi Albert Einstein, hayali yaratıcılığa dönüştürmeleri konusunda nasihat etti.

Sosyal medyanın altın çağını yaşadığını belirten Einstein, selfie çektirmeyi de ihmal etmedi.

Türkiye’de ilk kez Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) tarafından düzenlenen Eğitim Teknolojileri Zirvesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Zirveye; İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, eğitimciler, teknoloji şirketleri, girişimciler, yöneticiler ve öğrenciler katıldı. Zirvede ünlü fizikçi Albert Einstein, hologram sistemi ile sahne aldı. Teknolojinin eğitimdeki katkısından söz eden Einstein, yeni çağda hayal gücünün yaratıcılığa dönüştürülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Öğrencilere seslenen ünlü fizikçi Einstein, “Hayal etmek çok önemli. Hatta günümüzde hayal gücümüzü yaratıcılığımıza dönüştürmek daha da önemli. Zekanın göstergesi sadece bilgi değil, Teknoloji sizin en büyük yardımcınız. Ölçme, değerlendirme ve teknolojiyi birleştiren eğitim çözümleri önem kazanacak. Sizler de geleceğinizi oluşturmaya bugünden başlayacaksınız. Teknolojiyi eğitimin kişiselleştirilmesi için kullanın” diye konuştu.

EİNSTEİN, SELFİE ÇEKTİRDİ
Öğrenmenin teknoloji sayesinde artık her yerde gerçekleştirildiğine dikkat çeken Einstein, gençlere; “Okuyun araştırın merak edin ve sorgulayın. Benim yaşadığım çağda bilgi önemliydi, şimdi bilgiye nerden ulaşacağımız çok önemli. Teknoloji amacınız değil, aracınız olmasın” dedi.
Sosyal medyanın altın çağını da yaşadığını belirten ünlü fizikçi, sunucuyla selfie çektirdi. Meşhur dil çıkarma pozunu veren Einstein, salonda bulunanların fotoğrafı tivit atmalarını istedi.

“EĞİTİM TEKNOLOJİLERİNDE ÖNEMLİ UNSUR İNSAN FAKTÖRÜ”
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, teknolojinin eğitim sistemini dönüştürdüğünü ifade ederek, eğitimi teknolojiyle bütünleştirerek, öğrencilere aktaracak öğretmenlerin sayısının az olduğunu söyledi. Muammer Yıldız, eğitim teknolojilerinde en önemli faktörün insan unsuru olduğunu belirtti.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek de yaptığı konuşmada , “Türkiye’deki eğitim sistemi dünyada 19’uncu yüzyıl eğitim sistemi anlayışı öğrenmeden geçiyor. 21’inci yüzyıl eğitim sisteminde sonuç odaklı bir eğitim sistemi var. Türkiye 19’uncu yüzyıl eğitim sistemiyle yıllarca oyalanıp durdu. 20 yüzyılın eğitim sisteminin hiç yaşamadık. 21’inci yüzyıl eğitim sistemine çok hızlı girdik” dedi.

“ALTYAPIMIZ ÇOK CİDDİ SIKINTILAR İÇERİSİNDE”
Rektör Yüksek, teknolojiyi doğru bir şekilde kullanıp, aktaran yetişmiş insan sayısının az olduğuna dikkat çekerek, “ Fatih projesi, sayın başbakanın belki de ileriyi görmek açısından çok önemli bir proje. Ama bunun altyapısının oluşturulması ve faaliyete geçilmesi bir o kadar da güç. Bizim altyapımız, eğitim ve öğretim kadromuz, yetişmiş insan kaynağımız bu işi sağlama açısından çok ciddi sıkıntılar içerisinde” diye konuştu.

SOSYAL MEDYA UZMANLARI DA ZİRVEDE
Gün boyu devam edecek olan zirvenin sosyal medya oturumunda, “Takipçin Kadar Konuş!” İsimli panelde twitter fenomeni Odun Herif; “Nasıl kişisel marka olunur? Kitle nasıl harekete geçirilir? İtibar, kriz ve algı yönetimi nasıl yapılır?” gibi konulara değinirken, Yıldız Teknik Üniversitesi Basın Danışmanı ve Sosyal Medya savaşları kitabının yazarı Ümit Sanlav, sosyal medya bağımlılığına dikkat çekecek. Teyfur Erdoğdu ve Yalçın Arı gibi yayıncı ve Sosyal medya konusunda uzman isimlerin de tecrübe ve gözlemlerini aktaracakları etkinlik için, oluşturulan #ETZ14 hashtag’i ile gün boyu paylaşımlar yapılacak.

SOMALI AİLELERE YARDIM YAPILACAK
Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nde çalıştay ve panellerin yanında fuaye alanında sokak çocuklarının eğitimi ve sosyal alanda umudu olan “Umut Çocukları Derneği” kermesi yer alacak. Aynı zamanda Hayvan Hakları Fedarasyonu işbirliği ile açılacak stantta sokak hayvanları için yardım toplanacak, hayvan hakları konusunda bilgilendirme yapılacak. Sosyal sorumluluk açısından etkin olan zirve sonunda Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden 301 madencinin ailelerine yardım yapılacak.

HATİCE ÇEKER-SERDAL ALTINTEPE

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Aydın Buharkent’te deve güreşi hazırlıkları tamamlandı Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, 17 Aralık Pazar günü yapılacak olan deve güreşi festivaline 7’den 70’e herkesi davet etti. Buharkent Belediyesi tarafından devecilik kültürünü yaşatmak ve yeni nesillere aktarmak için her yıl düzenlenen geleneksel deve güreşi için tüm hazırlıklar tamamlandı. Buharkent’te 30 yılı aşkın süredir belirli aralıklarla düzenlenen deve güreşi şenlikleri, yaklaşık 40 dönümlük arazi üzerine kurulan Türkiye’nin en büyük ve en modern Deve Güreşi Sahası olma özelliğini de taşıyan alanda gerçekleştirilecek. Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgelerinin ünlü güreş develeri 17 Aralık 2023 Pazar günü Buharkent Deve Güreşi Sahası’nda kozlarını paylaşacak. Başkan Erol’dan davet Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, "Milletimizin en önemli kültürel unsurlarından ve en önemli değerlerimizden olan deve güreşleri bu bölgede yaygın bir şekilde yapılıyor. Buharkent olarak biz de yıllardır deve güreşlerine ev sahipliği yapıyoruz. 2015 yılında inşa ettiğimiz ve 8 yıldır da Türkiye’nin en modern sahasında kültürümüzün yaşatılmasını sağladığımız için ayrıca çok mutluyuz. 17 Aralık 2023 tarihinde pazar günü inşallah bu sahada yine bölgenin en büyük en güzel güreşleri yaşanacaktır. Ege, Akdeniz ve Marmara’nın en pehlivan ve en bilinen develeri bu sahada güreş tutacaklar. Türkiye’nin en iyi ve en modern deve güreş sahası olarak bilinen Buharkent’teki deve güreşi şenliklerimize 7’den 70’e herkesi bekliyoruz. Bu coşkuyu, bu güzel şenliği izlemeye herkesi davet ediyorum” dedi.
Ankara Bakan Yerlikaya: “Son 4 günde 81 ilde aranan şahıslara yönelik gerçekleştirilen ’Çember-8 Operasyonlarında’ 4 bin 951 firari yakalandı” İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, aranan şahıslara yönelik 81 ilde eş zamanlı düzenlenen “Çember-8 Operasyonları’nda” 4 bin 951 firarinin yakalandığını açıkladı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, “Çember-8 Operasyonları” hakkında bilgi verdi. Bakan Yerlikaya yaptığı paylaşımda, “Son 4 gün içinde 81 ilde eş zamanlı olarak ‘Aranan Şahıslara’ yönelik gerçekleştirilen ‘ÇEMBER-8 Operasyonları’nda’ arama kaydı bulunan 4 bin 951 firari yakalandı. Aziz Milletimizin bilmesini isterim ki, firari suçluların sokaklarımızda gezmelerine asla izin vermeyeceğiz. Ailelerimizin huzurunu kaçırmalarına müsaade etmedik, etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Bakan Yerlikaya’nın yaptığı paylaşıma göre 0-5 yıldır aranmakta olan 4 bin 880 şahıs, 5-10 yıldır aranan 53 şahıs, 10 yıl ve üzeri aranmakta olan 18 şahıs yakalandı. Hırsızlıktan 536, dolandırıcılıktan 257, yağmadan 101, cinayetten 55, cinsel suçlardan 55 şahıs başta olmak üzere toplan 4 bin 951 şahıs yakalandı. Bakan Yerlikaya yakalanan şahısların adalete teslim edildiğini belirterek, “İl jandarma Komutanlıkları, İl Emniyet Müdürlükleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığımızca 81 il genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen ‘Çember-8’ operasyonlarında bu şahıslar, yol aramalarında, ev ve iş yerlerinde, kimlik kontrollerinde yakalanıp adalete teslim edildi” ifadelerine yer verdi. Bakan Yerlikaya’dan operasyona katılan tebrik Bakan Yerlikaya operasyona katılan personelleri tebrik ederek, “Operasyonları yöneten Valilerimizi, Kaymakamlarımızı, İl Jandarma Komutanlarımızı, İl Emniyet Müdürlerimizi, Sahil Güvenliğimizi ve operasyonlara katılan Polislerimizi, Jandarmalarımızı tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası ve desteği sizinle. Arananları yakalayıp adalete teslim etmeye kararlıyız” ifadelerine yer verdi.
Kütahya Kütahya Valisi Işın, İhtisas Akademi Açılış Lansmanı’nda gençlerle buluştu TÜGVA Kütahya İl Temsilciliği tarafından düzenlenen İhtisas Akademi Lansmanı, Germiyan Gençlik Merkezinde, Kütahya Valisi Musa Işın’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan söyleşide, “Gençlerin Yüzyılı” ve “Diplomasi” konuları konuşuldu. 10 Aralık’ın Dünya İnsan Hakları Günü olduğunu hatırlatarak Filistin ve Doğu Türkistan’da yaşanan vahşete dikkat çeken Vali Işın, zulme karşı çıkanların da susturulmaya çalışıldığını söyledi ve tüm mazlumların özgürlüğünü diledi. Toplumun değerinin maddi değil manevi değerlerle ölçüldüğünde vurgu yapan Vali Işın, “Büyük bir servete, gurur duyulacak bir tarihe sahibiz. Ecdadımızın kanıyla, canıyla bıraktığı topraklara, onların bıraktığı değerlerle sahip çıkmalıyız. Osmanlı Devleti, varlığını 622 yıl boyunca 3 kıtada sürdürmüş ve bünyesinde barındırdığı hiçbir millete zulmetmemiştir; hoşgörü ve adaletle hükmetmiştir. Bizler de bu değerlere sahip çıkacağız, bir olacağız, beraber olacağız, güçlü olacağız” dedi. Güçlü bir toplum olmanın yolunun iyi bir eğitimden geçtiğini belirten Vali Işın, “Kendimizi çok iyi yetiştireceğiz. Hem fen ilimlerini çok iyi öğreneceğiz hem de ilme dayalı imanı elde edeceğiz. Taassuptan uzak hakikate dayalı imana sahip olmalıyız. Bu da okumakla olur. Ecdadımıza layık bir gençlik diliyoruz” diye konuştu. Vali Musa Işın, konuşmasının ardından gençlerin sorularını yanıtladı. İhtisas Akademi, alanında uzman isimlerin belirli konularda eğitim vereceği bir program sunacak. Eğitimler Mart’a kadar sürecek ve katılımcılara sertifika verilecek.