EKONOMİ - 01 Mart 2017 Çarşamba 12:30

ETZ17’nin bu yılki konsepti ‘Sihire Yolculuk’

A
A
A
ETZ17’nin bu yılki konsepti ‘Sihire Yolculuk’

Eğitim, teknoloji ve medya sektörünün temsilcileriyle düzenlenen Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nin (ETZ17) lansmanı İstanbul’da yapıldı. Zirvenin bu seneki konseptinin 'sihire yolculuk‘ olduğu duyuruldu.

Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nin (ETZ17) lansmanı, Zirve Koordinatörü Işıl Boy Ergül ile Zirvenin Danışma Kurulu Üyesi Ümit Sanlav’ın katılımıyla İstanbul’da yapıldı. Lansman toplantısında, 4 Martta 2017’de Şişli'de 4’üncü kez düzenlenecek olan zirvenin bu seneki konseptinin 'sihire yolculuk‘ olduğu açıklandı.
Lansmanın açılış konuşmasını yapan Zirvenin Danışma Kurulu Üyesi Ümit Sanlav, 4 sene önce Yıldız Teknik Üniversitesi desteği ile çıktıkları bu yolda, her yıl farklı tedarikçi ve konseptler ile eğitim, teknoloji ve medya sektörünün paydaşlarını bir araya getirdiklerini söyledi. Sanlav, "18’inci yüzyıl sonunda Sanayi devrimini yakalayamamanın halen sıkıntısını çekiyoruz. Bugün de dünyada teknolojik bir devrim yaşanıyor. Sanayiden, iletişime, eğitimden, kültür-sanata, spora kadar hayatın her alanında teknolojideki baş döndüren bu devrime ayak uyduramazsak, bunun telafisi mümkün olmaz” dedi.

“Sihirli olan teknoloji değil eğitimcilerdir”

“Eğitim ve teknoloji bu zirvede buluşacak” diyen Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve ETZ Koordinatörü Işıl Boy Ergül, “Biz eğitimciler olarak yaptıklarımızın bir sihir olduğuna inanıyoruz. O nedenle yeni bir sihir aramaktan öte hem kendi içimizdeki, hem de öğrencilerimizin içinde var olan sihiri bu zirve ile çok daha fazla kitlelere ulaştırabilmek, en önemli kazanımımız olacak. Bu sene katılımcılarımızı şaşırtmaya kararlıyız. Katılımcılarımız, hem öğrenecekler hem de eğlenecekler; eğitim ortamlarının da böyle olması gerektiğine inanıyoruz. Unutulmamalıdır ki sihirli olan teknoloji değil, eğitimcilerdir” diye konuştu.

Aref gösteri yapacak

Zirvenin lansman toplantısında, Vatan Şaşmaz’ın sunumu ile gerçekleşecek 4’üncü Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nin açılışının ünlü illüzyonist Aref Ghafouri gösterileri ile yapılacağı ifade edildi. Gösteri sırasında Aref’in, seyircilerden birini uçuracağı ve sihir temasına uygun olarak sihirli duvar ve sihirli gözlük teknolojisi etkinlikte yer alacağı bildirildi. Ayrıca zirvede Türkiye’de ilk kez yapılacak atölye ve sunumlar da gerçekleşeceği belirtildi.

Zirvenin oturum başlıklar

Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nin oturum başlıkları şöyle; Sanal Gerçeklik ile Kodlama, Hareketin Matematiği, Eğitimde TI Teknolojilerinin Kullanımı ve STEM Etkinlikleri, Kodlama ile Kendi Twitter Uygulamanı Yap, Oyunun Kitabını Yazıyoruz, Eğitimciler İçin Robotik, Beynimiz Nasıl Karar Alır? Yetişkin Eğitiminde Dijital Çözümlerin Geleceği, Stanford Hapishane Deneyi ve Dil Eğitimi, Bilgisayar Oyunları ve Oyun Bağımlılığı, Eğiticinin Eğitimi, Başka Bir Şey Arayışı, Yeni Nesil İnteraktif Video Hazırlama Atölyesi, Girişimcilik, Melek Yatırımcılık ve Ötesi, iPad ile Kodlama, Oyun Tabanlı Ölçme ve Değerlendirme, LEGO Education WeDo 2.0, Öğrenci Merkezli Motivasyon Tasarımı: Oyunlaştırma, QuizGame Yarışması, Yeni Nesil Eğitim Teknolojileri ve Medya Çarpanı, Sihir Yaratan Kadınlar Paneli, Tedx ile Edtech Okulunuzda Bir Araya Gelirse Ne Olur?, Geleceğe Yön Verenlerin Akademisi ETZ Akademi.

Zirvede, katılımcıların HoloLens’in eğitimde nasıl kullanılabileceğini deneyimleyebilecekleri aktarıldı. Ayrıca, suda hologram, düşünce kontrollü biyonik el, 3 boyutlu çikolata baskı makinası, elektronik devre printer, 3 renkli veya flex basabilen 3 boyutlu yazıcılar, ve fotoğraf baskılı kahve makinası Türk İşi ekibi tarafından sergileneceği ifade edildi.

Medya ve sosyal medya oturumları

Eğitim Teknolojileri Zirveleri’nde, eğitim ve sosyal medya ilişkisini medya ve sosyal medyanın önemli isimleri ile değerlendirileceği bildirildi. Ümit Sanlav’ın, moderatörlüklerini yapacağı ‘Medya ve Eğitim’ ile ‘Sosyal Medya’ oturumlarında, medya ve eğitim ilişkisi ile sosyal medya konuşulacağı ve ‘Medya ve Eğitim’ oturumunda Nuran Çakmaçı, Seda Öğretir ve Hayati Oktay; ‘Sosyal Medya’ oturumunda ise Ece Karaboncuk, Ozan Onat ve Halil Öztürkci'nin konuşmacı olarak yer alacakları söylendi. Ayrıca, ilk düzenlendiği yıldan beri çeşitli sosyal sorumluluk projelerinin de desteklendiği etkinlikte, bu yıl da her konuşmacı için KAÇUV’a (Kanserli Çocuklar Umut Vakfı) bağışta bulunulacağı bildirilirken, etkinlik program hakkında detaylı bilgi için etz.com.tr adresini ziyaret edilebileceği aktarıldı. 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Aydın Buharkent’te deve güreşi hazırlıkları tamamlandı Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, 17 Aralık Pazar günü yapılacak olan deve güreşi festivaline 7’den 70’e herkesi davet etti. Buharkent Belediyesi tarafından devecilik kültürünü yaşatmak ve yeni nesillere aktarmak için her yıl düzenlenen geleneksel deve güreşi için tüm hazırlıklar tamamlandı. Buharkent’te 30 yılı aşkın süredir belirli aralıklarla düzenlenen deve güreşi şenlikleri, yaklaşık 40 dönümlük arazi üzerine kurulan Türkiye’nin en büyük ve en modern Deve Güreşi Sahası olma özelliğini de taşıyan alanda gerçekleştirilecek. Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgelerinin ünlü güreş develeri 17 Aralık 2023 Pazar günü Buharkent Deve Güreşi Sahası’nda kozlarını paylaşacak. Başkan Erol’dan davet Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, "Milletimizin en önemli kültürel unsurlarından ve en önemli değerlerimizden olan deve güreşleri bu bölgede yaygın bir şekilde yapılıyor. Buharkent olarak biz de yıllardır deve güreşlerine ev sahipliği yapıyoruz. 2015 yılında inşa ettiğimiz ve 8 yıldır da Türkiye’nin en modern sahasında kültürümüzün yaşatılmasını sağladığımız için ayrıca çok mutluyuz. 17 Aralık 2023 tarihinde pazar günü inşallah bu sahada yine bölgenin en büyük en güzel güreşleri yaşanacaktır. Ege, Akdeniz ve Marmara’nın en pehlivan ve en bilinen develeri bu sahada güreş tutacaklar. Türkiye’nin en iyi ve en modern deve güreş sahası olarak bilinen Buharkent’teki deve güreşi şenliklerimize 7’den 70’e herkesi bekliyoruz. Bu coşkuyu, bu güzel şenliği izlemeye herkesi davet ediyorum” dedi.
Ankara Bakan Yerlikaya: “Son 4 günde 81 ilde aranan şahıslara yönelik gerçekleştirilen ’Çember-8 Operasyonlarında’ 4 bin 951 firari yakalandı” İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, aranan şahıslara yönelik 81 ilde eş zamanlı düzenlenen “Çember-8 Operasyonları’nda” 4 bin 951 firarinin yakalandığını açıkladı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, “Çember-8 Operasyonları” hakkında bilgi verdi. Bakan Yerlikaya yaptığı paylaşımda, “Son 4 gün içinde 81 ilde eş zamanlı olarak ‘Aranan Şahıslara’ yönelik gerçekleştirilen ‘ÇEMBER-8 Operasyonları’nda’ arama kaydı bulunan 4 bin 951 firari yakalandı. Aziz Milletimizin bilmesini isterim ki, firari suçluların sokaklarımızda gezmelerine asla izin vermeyeceğiz. Ailelerimizin huzurunu kaçırmalarına müsaade etmedik, etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Bakan Yerlikaya’nın yaptığı paylaşıma göre 0-5 yıldır aranmakta olan 4 bin 880 şahıs, 5-10 yıldır aranan 53 şahıs, 10 yıl ve üzeri aranmakta olan 18 şahıs yakalandı. Hırsızlıktan 536, dolandırıcılıktan 257, yağmadan 101, cinayetten 55, cinsel suçlardan 55 şahıs başta olmak üzere toplan 4 bin 951 şahıs yakalandı. Bakan Yerlikaya yakalanan şahısların adalete teslim edildiğini belirterek, “İl jandarma Komutanlıkları, İl Emniyet Müdürlükleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığımızca 81 il genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen ‘Çember-8’ operasyonlarında bu şahıslar, yol aramalarında, ev ve iş yerlerinde, kimlik kontrollerinde yakalanıp adalete teslim edildi” ifadelerine yer verdi. Bakan Yerlikaya’dan operasyona katılan tebrik Bakan Yerlikaya operasyona katılan personelleri tebrik ederek, “Operasyonları yöneten Valilerimizi, Kaymakamlarımızı, İl Jandarma Komutanlarımızı, İl Emniyet Müdürlerimizi, Sahil Güvenliğimizi ve operasyonlara katılan Polislerimizi, Jandarmalarımızı tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası ve desteği sizinle. Arananları yakalayıp adalete teslim etmeye kararlıyız” ifadelerine yer verdi.