SAĞLIK - 22 Şubat 2017 Çarşamba 14:25

Evde ağda nasıl yapılır? Ve ev yapımı 2 doğal ağda tarifi

A
A
A
Evde ağda nasıl yapılır? Ve ev yapımı 2 doğal ağda tarifi

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için jilet, tüy dökücü kremler, epilasyon, lazer gibi pek çok yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden biri de ağda kullanmaktır. Ağda uygulamasından sonra tüylerin uzun süre çıkmaması, ağda kullanımını kadınlar arasında popüler kılmaktadır. Piyasada çeşitli ağda markaları mevcut, fakat çoğu yoğun kimyasal içerikte olduklarından sağlığı tehdit edebiliyorlar. En güvenlisi kişinin kendi ağdasını evde kendisi yapmasıdır.

 Bugün size evde ağda nasıl yapılır? konusunu anlatacağınız.

Ev yapımı doğal ağda tarifi 1. tarif

Malzemeler
 2 bardak şeker
 1/4 oranında limon suyu
 1/4 oranında su
 2 adet aspirin

Öncelikle 2 su bardağı şekere bir bardağın dörtte biri oranındaki limon suyunu katıyoruz. Ayrı bir kapta bir bardağın dörtte biri ölçüde suyla 2 adet aspirini karıştırıyoruz, suyun içinde aspirin iyice erimelidir. Limon suyu, su, şeker ve aspirin yani tüm malzemeleri küçük bir tencereye alıp, orta ateşte karıştırıyoruz. Şeker suyun içerisinde iyice çözünüp kaynamaya başladığında,ocağı kısık ateşe alıp karıştırmaya devam ediyoruz.Ara ara baktınız taşmaya başlıyor,ocaktan alıp tekrar ateşin üzerine koyuyoruz.Ağda iyice kendi rengi olan karamelleşmeye başlayacaktır ama iyice koyulaşıncaya kadar ocakta karıştırmaya devam etmelisiniz.Şu var ki bal rengini gördüğünüzde hemen ocaktan almayın çünkü kıvamı henüz akıcıdır. Ağdanız karamele döndüğünde artık olmuştur.Biraz soğumasını bekledikten sonra cam kavanoza ya da yağlı poşete döküp serin yerde muhafaza edebilirsiniz.

Ev yapımı doğal ağda 2. Tarif

Malzemeler

1 çay bardağı şeker,
Yarım çay bardağı su,
Yarımdan az limon (yarımın tümü sıkılmayacak)
 Tüm bu malzemeleri küçük bir tencereye koyup kısık ateşte sürekli karıştırarak pişirin, kaynayacak, köpükler filan çıkacak hatta rengi koyulaşınca, denemek için ağdadan bir kaşık alıp akıcılığına bakın. Şayet kıvamı tutmuşsa ateşten alın, olmamışsa az daha kaynasın, ağdanın piştiği de kokusundan anlaşılıyor, bildiğiniz macun kıvamına gelmelidir.

Evde doğal ağda tarifinin ayrıntılı tarifi şudur;

1.Adım

Tencereye şekeri koyup, orta ısıda, şeker karamelize olana kadar yani kahverengi yapışkan kıvama gelene kadar pişirin.

2.Adım

Tahta kaşıkla içine limon suyu ve suyu ilave edin. Bunları katarken dikkatli olun, şeker, çok köpüklü ve çok sıcak olacak, üzerinize sıçramasın.

3.Adım

Malzemeler eriyip, macun kıvamına gelen kadar karıştırmaya devam edin. Karışım çok kalın ise doğru kıvama gelene kadar, biraz su ilave edebilirsiniz.

4.Adım

Kullanmadan önce ağdanın biraz soğumasını bekleyin. Daha sonra kullanacaksanız, biraz soğutup, daha sonra buzdolabına kaldırın. Hemen ağda yapacaksanız ağdanın sıcaklığın kontrol edin. Ağda spatulası ile bileğinize hazırladığınız ağdadan biraz sürün. Rahatsız edici sıcaklıkta ise biraz soğuması için bekleyin. Yani ağda çok aşırı sıcak olmamalı, fakat soğuk da olmamalı teninizin dayanabileceği sıcaklığa geldiğinde ağdanız hazır demektir!

5.Adım

Almak istediğiniz kılların uzunluğunu kontrol edin. Kılları almakta ideal uzunluk 3 mm ve 6 mm arasında olmalıdır. Kıllar çok kısa ise, ağda tüyleri kökten almakta zorlanır, ve çekemez. Kıllarınız çok uzun ise, kılları çekmek güç olur.

6.Adım

Kozmetikçilerden ağda bandı satın alın. Ağda bandınız yoksa eski bir atleti veya pamuklu gömleği parçalar halinde kesip bunları ağda bandı olarak kullanabilirsiniz.

7.Adım

Ağdayı uygulamadan önce ağda yapacağınız yere bebek pudrası veya mısır nişastasından biraz serpin. Bu ürünler cildin fazla yağını ve nemini emecek, ağdanın teninize değil, kıllara yapışmasını sağlayacak böylece daha az acı duyacaksınız.

8.Adım

Ağda spatulasınızı kozmetikçiden temin edebilirsiniz. Hazırladığınız ağdayı ağda spatulası ile tüylerin çıkış yönüne doğru ağdayı sürün. Hazırladığınız pamuklu kumaşları ağdayı sürdüğünüz yere, tüylerin uzama yönüne bastırın. Ağdayı soğumaya bırakın, kumaşı hafifçe çekip, kumaşın çekilmeye hazır olup olmadığını kontrol edin.

9.Adım

Ağda çekilmek için kıvama geldiğinde, tüylerin çıkış yönünün tersine yapıştırdığınız kumaşı hızlı bir şekilde çekin.

10.Adım

Kalan ağdayı buzdolabında saklayın. Ağdanız katılaştıysa veya buzdolabındaki ağdayı tekrar kullanmak isterseniz, benmari usulü yahut mikrodalgada ısıtıp kullanabilirsiniz

Kaynak: www.mavikadin.com

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Denizli Babadağ Belediyesi sokak boyama çalışmalarıyla ilçeyi renklendiriyor Babadağ Belediyesi, Gündoğdu Mahallesi’nde sokak boyama çalışması başlattı. Başkan Atlı, boyama çalışmalarını incelerken, çalışmayı gerçekleştiren öğrencilere kolaylıklar diledi. Babadağ Belediyesi, ilçenin görsel anlamda daha güzel ve sanatla buluşması amacıyla adım atmaya devam ediyor. Başkan Atlı’nın ilçe turizmin geliştirilmesi amacıyla sokak boyama çalışması başlatmıştı. İlçenin görsel güzelliğine katkı sağlayan proje ile daha önce Gazi Mahallesi Çarşı Meydanı ve Cumhuriyet Mahallesi Nazar sokakta yapılan boyama çalışmaları bu kez Gündoğdu Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Pamukkale Üniversitesi öğrencileri tarafından gerçekleştirilen boyama çalışmaları hakkında bilgi alan Başkan Ali Atlı, çalışmalara katılan öğrencilere de kolaylıklar diledi. Başkan Atlı, yine aynı mahallede geçtiğimiz aylarda meydana gelen yangında kaybedilen evin yeniden yapımını da yerinde takip etti. ’Birlikte daha güzel ve güçlü Babadağ’ Mahallede gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili konuşan Başkan Atlı, “Gündoğdu Mahallemizde başlattığımız sokak boyama çalışmalarını yerinde inceledik. Aynı zamanda, geçtiğimiz günlerde yaşanan yangın felaketinde kaybettiğimiz evin yeniden yapım çalışmalarını yakından takip ettik. Birlikte daha güzel ve güçlü bir Babadağ için çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Bartın Adalet Bakanı Tunç’tan kıraathanedeki vatandaşlarla esprili sohbet Memleketi Bartın’a gelen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Cumhuri İttifakı’nın Belediye Başkan Adayı Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu ile birlikte kent merkezindeki esnafı ziyaret etti. Bakan Tunç, girdiği kıraathanede “Gençler kıraathanesi yazıyor burada, maşallah. Gençlerimiz burada. Burası gençlerin kıraathanesi. Görüyorsunuz gençleri” diyerek espri yaptığı vatandaşlarla sohbet etti. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, beraberindeki AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, Bartın Belediye Başkanı Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu ile birlikte cuma namazı sonrasında şehir merkezindeki esnafı dolaşarak, destek istedi. Esnafın ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Bakan Tunç, vatandaşların da taleplerini dinleyerek, sorunların çözümü için danışmanlarına talimat verdi. Gençler kıraathanesindeki yaşlılara takıldı Genç Çay Ocağı isimli kıraathaneye giren Bakan Tunç, içeride gördüğü yaşlı seçmenlere ise esprili bir dille takıldı. Kapıda gençler kıraathanesi yazdığını belirten Tunç, “Gençler kıraathanesi yazıyor burada, maşallah. Gençlerimiz burada. Burası gençlerin kıraathanesi. Görüyorsunuz gençleri” dedi. Bakan Tunç’un esprisine Milletvekili Aldatmaz da, “Burası genç hissedenlerin kıraathanesi” diyerek karşılık verdi. Bakan Tunç ve beraberindekiler kıraathanedeki gençlerle ve yaşlılarla tek tek tokalaşıp, hatırlarını sordu. Tunç, Cumhur İttifakı’nın adayı olan mevcut Belediye Başkanı Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu için destek isteyerek, “Bu sefer Bartın daha güçlü birlikte inşallah” ifadelerini kullandı. Bakan Tunç’un caddede gezerken selam verdiği bir kadın ise hayat pahalılığından yakınarak, fiyatların uyguna çekilmesini talep etti. Adalet Bakanı Tunç’u bir anda karşısında gören ve çok sevindiğini söyleyen kadın, “Her şeyin uygun olmasını istiyorum. Aldığımız maaşlarımız yetmiyor kardeşim. Sağolun çok sevindim sizi gördüğüme. Misafiriz biz burada. İstanbul’dan geldik. Gebze’de ameliyat oldum, 5 ameliyat oldum” dedi. Geçirdiği ameliyatlar nedeniyle kadına geçmiş olsun temennisinde bulunan Bakan Tunç, kadının zamlarla ilgili talebine ise, “O da olacak. Allah’ın izniyle o da olacak” cevabını verdi. "Aday adaylarında kırgınlık yok" Bakan Tunç, esnaf gezisi sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada Cumhur İttifakı’nın belediye başkan aday adaylarından hiçbirinde bir kırgınlık yaşanmadığını, aksine gösterilen adaya destek verildiğini ifade etti. Tunç, “Cumhur İttifakı’ndaki her iki partinin aday adaylarının seçilen, belirlenen adayları desteklediğini görüyoruz. Bu da memnuniyet verici. İnşallah Bartın’ımız çok daha güzel günlere hem layık hem hazır” diye konuştu.
Denizli CHP Pamukkale Adayı Ertemur, üniversiteli gençlerle buluştu CHP Pamukkale Belediye Başkan Adayı Ali Rıza Ertemur, Denizli’de kampüs bölgesinde öğrencilerle buluştu. Aday Ertemur, “Pamukkalemizi gençlerimizle de birlikte yöneteceğiz” dedi. CHP Pamukkale Belediye Başkan Adayı Ali Rıza Ertemur, seçim çalışmalarını sürdürüyor. Aday Ertemur, Pamukkale Üniversitesi kampüs bölgesinde gençlerle buluştu. Ertemur’a kampüs ziyaretinde CHP Pamukkale İlçe Başkanı Uğur Coşkun ve partililer eşlik etti. Üniversite öğrencileri ile buluşan Ertemur, tespit ettiği sorunlara çözüm sunacak projelerini anlattı. CHP Pamukkale Belediye Başkan Adayı Ali Rıza Ertemur, Pamukkale’nin dört bir köşesini adım adım dolaşmaya devam ediyor. Ertemur son olarak Pamukkale Üniversitesi kampüs bölgesinde gençlerle buluştu. Ertemur, “Gençlerimiz bizim geleceğimiz. Özellikle üniversite için şehrimize gelen öğrencilerimizi rahat ettirmek, şehrimizi tanıtmak önceliğimiz olacak. Pamukkale Üniversitesi gibi bir değere sahibiz. Ancak mevcut belediye yönetimi ile üniversite arasında uyum olmaması öğrencilerimizi yalnız bırakmış durumda. Bugün söz verdim gençlere! Pamukkalemizi gençlerimizle de birlikte yöneteceğiz” şeklinde konuştu. Öğrencilere yaşanabilir Pamukkale sözü verdi Gençlerin sorunlarını tespit ederek çözüm sunacak projelerinin hazır olduğunu söyleyen Ertemur, “Öğrenci, bir şehri güzelleştirir, ekonomik açıdan kalkınmasını sağlar. Öğrenci şehrin dinamiklerini hızlandırır. İlçemiz için bu denli önemli olan gençlerimizi görmezden gelmek kabul edilemez. Bizler üniversiteli gençlerimizin ve o bölgede çalışarak evine ekmek götüren esnaf kardeşlerimizin sorunlarının farkındayız. Gençlerimizin barınma sorununa çözüm sunacak yurtlar, bölgedeki esnaf ve vatandaşlarımızın en büyük çilesi olan otopark ve çamaşırhane kafe gibi projelerimiz hazır. Gençlerimizin enerjisi ve bizim gayretimizle ‘Gönüller Birleşecek, Pamukkale Değişecek” diye konuştu.