İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Günay'dan başsağlığı

Günay'dan başsağlığı
Günay'dan başsağlığı

Ünlü yazar ve yönetmen Halit Refiğ(75), safra kesesindeki tümör nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

ERHAN YILMAZ/İSTANBUL

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Refiğ'in çok önemli bir yönetmen olduğunu belirterek, "Tarih bilinci olan, geçmişle bugün arasında sağlıklı bağlar kurmaya çalışan, aynı zamanda bir düşünce insanıydı" dedi.

Memorail Hastanesi'nde 28 Ağustos'tan bu yana tedavi gören Halit Refiğ, yaşam savaşını bu sabah saat 08.20'de kaybetti. Durumu kötüye giden Refiğ, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Refiğ'in ölüm haberi sinema ve sanat dünyasında büyük üzüntüye neden oldu. Refiğ'in ölüm haberini alan gazeteci Can Ataklı, erken saatlerde hastaneye gelerek bilgi aldı. Üzgün olduğu gözlenen Ataklı, "Zaten 3-4 aydır durumu çok kötüydü. Böyle bir haber bekliyorduk. Bu sabah beni aradılar ve ölüm haberini verdiler.  10 gündür çok kötüydü, hiç konuşamadık" diye konuştu.

İstanbul'da olan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da, Refiğ'în ölüm haberi üzerine hastaneye geldi. Hastaneye girişinde basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan Günay, "Bütün millete, sinemaseverlere başsağlığı diliyorum. Halit Refiğ gerçekten çok önemli bir yönetmendi. Unutulmaz filmlere imza attı. Tarih bilinci olan, geçmişle bugün arasında sağlıklı bağlar kurmaya çalışan, aynı zamanda bir düşünce insanıydı. 60-70'li yıllarda sinemayla ilgili kavgasını devam ettirmiştir.

Yücel Çakmaklı gibi aynı serüveni yaşamış bir insandı. Kendisi ile en son Sapanca'da kendisi adına gerçekleştirilen bir festivalde karşılamıştık. Oraya iyi ki gitmişim. Kendisini sağlıklı olarak en son orada gördüm" şeklinde konuştu.

Bakan Günay, Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali nedeniyle birçok sanatçının Antalya'da bulunduğunu, bu nedenle Refiğ'in cenazesinin büyük olasılıkla Salı günü toprağa verileceğini söyledi. Günay, hastanede karşılaştığı Can Ataklı ile de ayaküstü sohbet ederek başsağlığı diledi.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.