ÇEVRE - 15 Nisan 2022 Cuma 09:50

İstanbul Boğazı’nda gönüllü temizlik: Su altı dronu kirliliğin boyutunu görüntüledi

A
A
A
İstanbul Boğazı’nda gönüllü temizlik: Su altı dronu kirliliğin boyutunu görüntüledi

İstanbul Boğazı'nda su altında zamanla biriken atıklarının oluşturduğu çöp dağları ve hayalet ağlar dalış yapan gönüllüler tarafından temizlenmeye çalışılıyor. Su altı dronun, hayalet ağlara takılıp kurtarılması ise kirliliğin boyutunu gözler önüne serdi.

İstanbul Boğazı'nın çeşitli yerlerinde dalış yapan İsa Şahintürk ve Kıvılcım Günbattı, sualtındaki kirliliği görüntüleyip aynı zamanda gönüllü olarak temizliyor. Sarıyer Kireçburnu sahilinde dalış yapan Şahintürk ve Günbattı ilk olarak kirliliğin yoğun olduğu alanlarını tespit ediyor.Ardından yanlarında getirdikleri su altı kameralarıyla atıkların akıntı ile oluşturduğu çöp dağlarını ve hayalet ağları kayıt altına alıyorlar.

İstanbul Boğazı’nda gönüllü temizlik: Su altı dronu kirliliğin boyutunu görüntüledi

İki gönüllü çektikleri görüntüleri sosyal medya hesaplarından takipçileri ile paylaşıp farkındalık oluşturmayı hedefledi. Dalış yaptıklarında ise yanlarında taşıyabilecek ağırlıkta olan atıkları toplanıp yüzeye taşındı. Topladıkları atıkları ise yakında bulunan çöp konteynırına götürdü.

Su altında temizlik dron kamerasında

Dalgıçların gönüllü olarak yaptığı temizlik çalışmaları ise su altı dron ile görüntülendi. Tüpsüz olarak yapılan dalışlarda atıkları tespitini ve daha sonra toplama işlemlerini gerçekleştirildi. Su altından dalgıçların bir lastiği kaldırmaya çalıştıkları ancak ağırlığı nedeniyle yapamadığı görüldü. Dalgıçları görüntüleyen su altı dron ise hayalet ağlara takıldı. Dron ağlara takılması ve kurtarılması aksiyon kamerasına yansıdı.

İstanbul Boğazı’nda gönüllü temizlik: Su altı dronu kirliliğin boyutunu görüntüledi

“Atıklar çöp dağları oluşturuyor”

İstanbul’un çeşitli noktalarında dalış yapan İsa Şahintürk, “Sualtında İstanbul’daki sahil kenarlarında çöp birikintileri görebiliyoruz. Balıkçı barınakları ve teknelerin park ettikleri iskeleler bu bölgelerde lastikler denize düşerek uzun yıllar kalıyor. Lastikler plastiklere göre daha dayanıklı olduğu için yüzyıllar boyunca burada kalabiliyor. Diğer canlılar tarafından üstü kaplandığı için çoğu zaman görülmeyebiliyor. Atıklar akıntı ile biriktiğinde çöp dağları oluşturuyor. İstanbul’un tüm kıyılarında kirliliği görebilmek mümkün. Sokakta yere attığını bir çöpten bile siz sorumlusunuz çünkü onlar rüzgar ile denizlere ulaşıyor. Denizde yüzyıllar boyunca bu atıklar canlı hayatına zarar veriyor” diye konuştu.

İstanbul Boğazı’nda gönüllü temizlik: Su altı dronu kirliliğin boyutunu görüntüledi

Ahmet Faruk Sarıkoç
 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Gaziantep Milk belgeseli ilk kez Türkiye’de Emzirme hakkında farkındalık oluşturmayı hedefleyen Kanadalı yönetmen Noémi Weiss’in doğum ve emzirme ile ilgili “Milk” isimli belgesel filmi Liv Hospital Gaziantep’te gösterime girdi. Emzirme hakkında farkındalık oluşturmayı hedefleyen Kanadalı yönetmen Noémi Weiss’in doğum ve emzirme ile ilgili “Milk” isimli belgesel filmi Türkiye’de ilk defa Liv Hospital Gaziantep’te gösterime girdi. Deprem bölgesindeki uzmanların erişimine de sunulacak olan film, özellikle afet durumlarında bebek beslenmesinin önemine dikkat çekiyor. Film Blanc, Telus Fund ve La Leche League Türkiye işbirliğiyle düzenlenen etkinlikler, film gösterimlerinin yanı sıra uzmanlar tarafından yönetilen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ- WHO) onaylı doğal afet (deprem vs.) durumlarında bebek beslenmesi ile ilgili uluslararası protokoller ve bilimsel kaynakların (rehberlerin) anlatıldığı etkinlik de (workshop) oldu. "Lohusa kadınlar ve yeni doğan bebekler özel bakıma muhtaçtır" Konu ile ilgili konuşan Gaziantep Ebeler Derneği Başkanı Doç. Dr. Ali Ovayolu, “Bizim için önemli olan emzirme konusunda yapılan bir belgeseli sunum için buradayız. Filmde özellikle doğal afetlerde yaşanan önemli bir sorunu gündeme getiriliyor. Lohusa kadınlar ve yeni doğan bebekler özel bakıma muhtaçtır. Afet durumlarında kadın ve bebeğin özel bakımı için neler yapılabilir. Bu konuda daha önce farklı konularda neler yapılmış bunları anlatan bir belgeseldir. Bu belgeselde alternatif beslenme önerileri ve aynı zamanda alternatif barınma yöntemleri gösteriliyor. Bizim bölgemizde yakın zamanda gerçekleşen büyük bir doğal afet olan depremden sonra yaşadığımız sıkıntıları düşünerek bu filmin bölgemiz için anlamlı olacağını düşündük. Türkiye’de ilk kez Liv Hospital Gaziantep’te gösterime giriyor” dedi.