EĞİTİM - 18 Mayıs 2022 Çarşamba 13:11

Matematikçi Yazar Abdül Aziz Gürbüz PISA sonuçlarını değerlendirdi

A
A
A
Matematikçi Yazar Abdül Aziz Gürbüz PISA sonuçlarını değerlendirdi

Küresel alanda eğitim ve öğretimi ölçen ve değerlendiren program olan PISA'nın sonuçlarını Türkiye açısından değerlendiren Matematikçi Yazar Abdül Aziz Gürbüz, "Eğitim sisteminin gelişerek, daha fazla kazanımla öğrenim sürecinin sağlanmasının yanı sıra, daha sağlıklı veriler elde edebilmek için de AR-GE çalışmaları gerekiyor" dedi.

Eğitim uzmanları Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) sonuçlarını ele aldı. Matematik alanında yaptığı çalışmaları ve aldığı ödüllerle Türkiye genelinde adını duyuran Matematikçi Yazar Abdül Aziz Gürbüz, PISA sonuçları üzerinden Türkiye’de matematik eğitiminin durumunu değerlendirdi. Eğitimin her alanında AR-GE çalışmalarının hayati bir öneme sahip olduğunu belirten Abdül Aziz Gürbüz, “PISA araştırmalarından çıkan sonuçları hepimiz hayretle takip ediyoruz. Bileceğiniz üzere sonuncusu 2018 yılında yapılan PISA araştırmasına göre, Türkiye’deki öğrencilerin matematik, okuma ve fen bilimleri becerileri, 37 OECD ülkesi arasından 31’inci sırada yer aldı. Bu istatistikler gösteriyor ki, eğitimde AR-GE çalışmaları çok önemli” dedi.

“Daha sağlıklı veriler elde edebilmek için AR-GE gerekiyor”

AR-GE çalışmalarının özellikle matematik gibi soyut düşünme becerisi de gerektiren ve sınıf içi etkileşimin yoğun olduğu alanlarda çok daha önemli olduğunu belirten Gürbüz, “Eğitim sisteminin gelişerek, daha fazla kazanımla öğrenim sürecinin sağlanmasının yanı sıra, daha sağlıklı veriler elde edebilmek için de AR-GE çalışmaları gerekiyor. Günümüzde eğitim sistemleri ve öğrencilerin okullarda aldıkları derslerle ilgili yapılan birçok araştırma sadece teorik düzlemde kalıyor. Yani, pratikle ilgilenen araştırma sayısı yok denilecek kadar az. AR-GE’ye önem vermemiz durumunda pratik ve teorik olanı bir bütünlük halinde eğitim sistemine yansıtmamız daha kolay olacaktır” şeklinde konuştu.

“TIMSS verilerine göre matematikle ilgili sorunlar sınıf yükseldikçe artıyor”

Türkiye’de öğrencilerin matematikle ilgili yaşadıkları sorunların sınıf seviyesine göre değişkenlik gösterdiğini aktaran Gürbüz, “TIMSS verilerine göre matematikle ilgili sorunlar, sınıf seviyesi yükseldikçe artıyor. Bu veriler, hemen her ülke için benzer nitelikleri taşıyor olsa da bizdeki makas diğer OECD ülkelerine göre çok açık. Yani, 5’inci sınıf öğrencisinin matematik becerileriyle, 10’uncu sınıfa geçen öğrencinin matematik becerileri arasında uçurum var desek yanlış olmayacaktır. Ayrıca bu istatistikler, öğrencilerin matematikle olan ilişkisini de aynı ölçüde belirliyor. Öğrencinin sınıf seviyesi artıkça matematiğe olan ilgisi ve sevgisi de düşüyor. Ayrıca sadece Türkiye özelinde yapılan akademik çalışmalar da son derece çarpıcı sonuçları göz önüne serdi. Örneğin 5’inci sınıflar üzerine yapılan bir çalışmada elde edilen bulgu; öğrencilerin henüz 2’nci sınıf düzeyinde bile olmadığını gösterdi. Doğru yaklaşımlarla öğrencilere matematiği sevdirmek tüm eğitimcilerin görevi” şeklinde konuştu.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi: "Ülkemize ilkleri yaşatmak istiyoruz" Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2024 Avrupa Şampiyonası grup kura çekimi sonrası yaptığı açıklamada, "Almanya’da 3 milyon, çevresindeki ülkelerle 5 milyon kişi var. İnşallah taraftarımız da 12. gücümüz olacak. Ülkemizin yüzünü güldürmek istiyoruz. Ülkemize ilkleri yaşatmak istiyoruz" dedi. EURO 2024’e ev sahipliği yapacak Almanya’nın Hamburg kentindeki Elbphilharmonie Konser Salonu’nda grup kuraları için tören düzenlendi. A Milli Futbol Takımı, F Grubu’nda Portekiz, Çekya ve Play-off C kazananı ile mücadele edecek. Kura çekimi için salondaki yerini alan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, ay-yıldızlıların yer aldığı grubu ve rakipleri değerlendirdi. Almanya’daki Türk taraftarlara dikkat çeken Büyükekşi, "Portekiz gerçekten çok önemli bir ülke futbolda. Özel maçlar dışında hiç yenemedik onları. Bu dönemde hep ilkleri başardık. 72 yıl sonra Almanya’yı Almanya’da yendik. Bir turnuvaya ilk olarak grup lideri olarak katıldık. İnşallah bir ilki başarırız diye hedefliyoruz. 2008 yılında da Portekiz, Çekya bizim gruptaydı. 2008’i andırıyor. İnşallah 2008 gibi ve hatta daha iyisini başarırız. Avrupa’nın en genç takımıyız. Gençlerimiz güzel bir sezon geçirirler inşallah. Son 2 maçımızda 7 tane eksiğimiz vardı. İnşallah onlar da katılır. Daha çok maçlarda oynarlar. Hocamız onları takip ediyor. Yeni katılacak gençler olabilir belki. Hocamız ve Hamit Altıntop onları da takip ediyor. 2008’den beri başarımız yok. İnşallah gruptan çıkarız ve sonra belki yarı final, belki daha fazlası. Bunu başarabilmek için çok çalışmalıyız. İyi oyuncularımız, iyi bir hocamız var. Hep beraber el ele, gönül gönüle verip her türlü çabayı göstereceğiz. Bir diğer avantajımız turnuvanın Almanya’da olması. Berlin’deki hazırlık maçında tribünde 72 bin kişi vardı ve 65 bin Türk vardı. İki maçı Dortmund’da oynayacağız ve Türkler stadyumu dolduracak. Son maç Hamburg’da. Almanya’da 3 milyon, çevresindeki ülkelerle 5 milyon kişi var. İnşallah taraftarımız da 12. gücümüz olacak. Ülkemizin yüzünü güldürmek istiyoruz. Ülkemize ilkleri yaşatmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.
Adana Patrick Kluivert: “Bizler için üzücü bir sonuç oldu” Y. Adana Demirspor Teknik Direktörü Patrick Kluivert, 3-2 mağlup oldukları Samsunspor maçı sonrası, “Bizler için üzücü bir sonuç oldu, eleştirilerden korkmuyorum” dedi. Y. Adana Demirspor, Trendyol Süper Lig’in 14. haftasında evinde Samsunspor’a 3-2 mağlup oldu. Maç sonu basın toplantısında konuşan Y. Adana Demirspor’un Teknik Direktörü Patrick Kluivert, “Bizler için çok üzücü bir sonuç oldu. Bu sezon ilk kez sahamızda mağlup olduk. Herkes kendi performansını ortaya koyamadı ve maçın başından sonuna kadar top kayıpları yaşayan bir takım olduk. Maçı bu nedenle de kazanamadık. Futbolda hem kazanır hem de kaybedersiniz. Bizlerin bu konuda daha fazla çalışması gerekiyor bu hataları bir daha tekrarlamamak için. Galatasaray maçımızda bu hataları tekrarlamamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Puan olarak bizden uzaklaşma ihtimalleri var bunu istemiyoruz” diye konuştu. “Kaybettiğinizde detaylar öne çıkıyor” Taraftarların kendisi hakkında yaptığı eleştirilerden korkmadığını anlatan Kluivert, “Eleştirilerden asla korkmam. Eleştirilere açık bir insanım. Eleştiriniz var ise onları da cevaplarım. Sorumlu olarak ben varım. Eleştirilerden kaçmıyoruz. Kaybettiğinizde detaylar öne çıkıyor. Kazandığımızda kimse yediğimiz gollerden bahsetmiyor. Bunun içinde elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.
Şanlıurfa İrfan Buz: ”Mücadelemize devam ediyoruz” Şanlıurfaspor Teknik Direktörü İrfan Buz, Bodrum FK maçının ardından, "Mücadelemize devam ediyoruz" dedi. Trendyol 1. Lig’in 14. haftasında Şanlıurfaspor, sahasında Bodrum FK’ya 2-0 mağlup oldu. Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Şanlıurfaspor Teknik Direktörü İrfan Buz, “Özellikle geçen hafta kazandığımız müsabakada çok önemli 3 puan almıştık. Kendi sahamızda devamını istedik. Aslında hafta içerisinde iyi hazırlandık. Moralimiz de iyiydi fakat gördüğünüz gibi 4. dakikada duran toptan yediğimiz bir gol vardı. Şöyle, golden evvelki pozisyonda Barış Gök’ün pozisyonu bana göre faul değildi. Fakat onun akabinde bizim duruş hatamız vardı. 4. dakikada sahamızda çok istediğimiz bir müsabakada geriye düştüğünüz zaman tabii ki takım biraz moral olarak düşüyor, o da çok normal. Şimdi baktığınız zaman üstünlük anlamında bizdeydi, top da bizdeydi. İlk devrede bir tane pozisyonumuz vardı, direkten dönen bir top ancak onun haricinde çok fazla bir şey üretemedik. İkinci devrede biraz daha baskın olmak istedik ama dediğim gibi 2-0, yine duran topta golü yedikten sonra, bir gol bulursak arkadaşlarımıza oyuna ortak oluruz, yine dönebiliriz dedim. İşte onu zorlamaya çalıştık. Maalesef istediğimiz pozisyonlara ve gol vuruşlarını yapamadık. Bodrum iyi bir takım. Kendilerini tebrik ediyoruz. Bizim açımızdan mücadelemize devam ediyoruz. Futbolcularımız dediğim gibi bu müsabakadan sonra önümüzde önemli müsabakalarımız var. Onlar da maksimum puanları almak istiyoruz. Tabii ki çok üzgünüz. Yüne taraftarlarımızın önünde çok farklı bir oyunla galibiyet almak istedik, maalesef olmadı” diye konuştu.