GÜNDEM - 16 Ocak 2015 Cuma 13:23

Nasuh Mahruki’den eğitim sistemine eleştiri

A
A
A
Nasuh Mahruki’den eğitim sistemine eleştiri

Rize’de öğrencilere hitaben konuşan Nasuh Mahruki, Türkiye’de eğitim sisteminin herkesi aynı tornadan geçirmeye çalışarak, gençlerin içerisindeki potansiyeli kısıtladığını söyledi.

Rize Valiliği tarafından yürütülen Rize’de Eğitime Nitelik Kazandırma (RENK) projesi kapsamında Rize Anadolu Lisesi’nin misafiri olarak Rize’ye gelen AKUT’un kurucu başkanı ve dünyaca ünlü doğa sporcusu Nasuh Mahruki Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde kişisel gelişim üzerine “Kendi Everestinizi oluşturun” konulu bir konferans verdi.

Rize Valisi Ersin Yazıcı’nın da katıldığı konferansı yüzlerce öğrenci dinledi. Mahruki’den önce Vali Ersin Yazıcı bir konuşma yaptı. Yazıcı, konuşmasında gençlerden, hedeflerini kendileri için belirlemelerini ve hedeflerine varmak için neler yapılması gerekiyorsa onları yapmalarını istedi. Yazıcı, “Hayallerinizi oluştururken, hedeflerinizi koyarken, bunları asla bir başkası için yapmayın. Kendiniz için yapın. Kendi gönlünüzden geçtiği için yapın. Anne ve baba evladı için en iyi olanı yapmayı ister. Bende öyle istiyorum. Hayatta mutlaka ulaşmak istediğiniz bir Everestiniz olsun. Ama gönlünüze yatan bir Everest olsun. Bir başkası için kendinize Everest belirlemeyin. Kendinize belirlediğiniz hedefinize ulaşmak için ne yapmanız gerekiyorsa lütfen onu yapın. O hedefe ulaşmak için günün 5-6 saatini sosyal medyada geçirmeniz gerekiyor ise onu yapın. 3-4 saat televizyon izlemeniz gerekiyor ise onu yapın. Ama o hedefe ulaşmak için ders çalışmanız gerekiyor ise onu yapın. Ne yapmanız gerekiyor ise lütfen onu yapın. Ham hayaller ile işimiz olmaz. Hayal zirveye ulaşmanın ilk adımıdır” dedi.

"DÜNYAYA BİR KEZ GELİYORUZ"
Mahruki, gençlere hitaben yaptığı konuşmasında insanların dünyadaki hayat deneyimini sadece bir kez yaşayabileceklerine vurgu yaparak gençlikte alınacak yanlış kararların gelecekte telafisinin zor olacağına vurgu yaptı. Mahruki, “Bir kere dünyaya geliyoruz. Bir kere çocuk oluyoruz. Bir kere ergen ve yetişkin olup bir kere ölüyoruz. Bu yalnızca bir kere yaşayacağınız bir yaşam deneyimi. Bunun tekrarı yok. Telafisi de yok. Provası da yok. O nedenle erken yaşlarda hata yaparsak bu hataları geri döndürmemiz gerçekten çok zor. 77-78 milyonluk bir ülkede yaşıyoruz. Aşağı yukarı 30 yaşında altında 35 milyon insan var bu ülkede. Genç nüfusumuz ile orantılı bir başarı grafiğini hiçbir disiplinde elde edemiyoruz. Türkiye son Londra ve Çin olimpiyatlarına büyük kafileler ile gitti. Ama nüfusumuz ile doğru orantılı bir başarı grafiği elde edemeden geri döndük. Atletizm de iki başarı elde ettik. Birinde sporcumuz dopingli çıktı” diye konuştu.

HERKES AYNI TORNADAN GEÇİRİLMEK İSTENİYOR
Türkiye’deki eğitim sistemini eleştiren Mahruki, eğitim sisteminin herkesi aynı tornadan geçirmeye çalışarak, gençlerin içerisindeki potansiyeli kısıtladığını söyledi. Mahruki, “Avrupa’da başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde toplum nüfusu 10 milyon bile olmayan bizden çok daha küçük ülkeler, genç nüfusunu ele alınsanız 3 milyon bile genç nüfus çıkartamayacakları halde biz 39 milyon gencimiz ile onların 3 milyon genci ile rekabet bile edemiyoruz. Yanlarına bile yaklaşamıyoruz. Neden dersiniz. Türk insanı kabiliyetsiz olduğu için mi? Yok. Dünyada kabiliyetli veya kabiliyetsiz milletler diye bir ayrım yok. Gençlerin sahip olduğu potansiyeli erken keşfetmiş ve buna göre sistemini kuran devletler ve milletler vardır. Yada bu sistemi kurmayan ve kuramayan devletler ve milletler vardır. Türkiye maalesef ikinci kategoride. Türkiye’de gençlerin içerisindeki özel yetenekleri ortaya çıkartmayı sağlayacak bir sistem maalesef yok. Herkesi aynı tornadan geçirmeye çalışan. Herkesi birbirine benzetmeye çalışan. Bir sisteme sahibiz. Bu hepinizin içerisindeki potansiyeli kısıtlayan bir sistem” şeklinde konuştu. 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Ağrı Ağrı’da ilk defa sinemaya giden çocuklar unutulmaz bir 23 Nisan yaşadı Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı köylerde yaşayan çocuklara unutulmaz bir şekilde kutlattı. İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek’in talimatıyla sinema ve park keyfi yaşayan çocuklar, bayramı coşkuyla kutladı. Köylerde yaşayan ve ilk defa sinemaya giden çocuklar, sinema salonunda mısır ikramıyla keyifli bir film izleme imkanı buldu. Filmin ardından yemeğe götürülen çocuklar, daha sonra Millet Bahçesi’ne götürüldü. Burada oyunlar oynayarak, eğlenen çocuklar, 23 Nisan’ı doyasıya kutladı. Heyecan ve mutluluklarını İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileriyle paylaşan çocuklar, bu özel gün için kendilerine unutulmaz bir deneyim yaşatan İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek’e teşekkür etti. Etkinliğe katılan çocuklar, sinema ve Millet Bahçesi’nde yaşadıkları keyifli anları aileleriyle de paylaşarak 23 Nisan’ı unutulmaz kıldı. Kökrek ise yaptığı açıklamada, 23 Nisan’ın sadece bir bayram değil, aynı zamanda milli egemenliğin ve çocuklara armağan edilmiş bir bayram olduğunu vurguladı. Köylerde yaşayan çocukların da bu coşkuyu yaşaması için böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirten Kökrek, "Bu vesileyle tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlar, onlara sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat dilerim" dedi.
Denizli Başkan Arslan, Çamelili çocukların 23 Nisan coşkusuna ortak oldu TBMM’nin 104. kuruluş yıldönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Denizli’nin Çameli ilçesinde de coşkuyla kutlandı. İlçe Kaymakamı Hüseyin Şamil Sözen, Belediye Başkanı Cengiz Arslan, İlçe Jandarma Komutanı Atilla Acarer, İlçe Emniyet Amir Vekili Volkan Mıdık, protokol üyeleri, öğrenci, öğretmen ve vatandaşların katılımlarıyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. yıldönümü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle coşkuyla kutlandı. Çelenklerin sunulması ve İstiklal Marşının büyük bir coşkuyla okunması sonrasında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde okullar tarafından Çameli Stadyumu’nda gerçekleştirilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama programı renkli görüntülere sahne oldu. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. yıldönümüne özel düzenlenen programda ilk olarak saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Sonrasında öğrencilerin okuduğu şiirler dinlendi ve öğretmenleri ile birlikte hazırlamış oldukları gösteriler büyük bir ilgiyle izlendi. Program sonunda şiir, resim, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Kutlama programı sonrasında Çameli Belediyesinin düzenlediği çocuklara özel program büyük beğeni topladı. Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan ve eşi İlkin Arslan, AK Parti İlçe Başkanı Cengiz Yılmaz’ın katılımlarıyla Çameli İlçe Stadyumu’nda kurulam oyun parkı ve gelen animasyon ekibi ile 23 Nisan Çocuk Şenliği gerçekleştirildi. Çocukların 23 Nisan coşkusuna ortak olan Başkan Arslan, "Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin açılışının 104. yıldönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm çocuklarımıza ve milletimize kutlu olsun" dedi.