GENEL - 14 Nisan 2008 Pazartesi 17:39

Orgeneral Yaşar Büyükanıt Mısır'da

A
A
A
Orgeneral Yaşar Büyükanıt Mısır'da

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, resmi davetli olarak geldiği Mısır'da, Kahire'nin merkezinde bulunan Mehmet Ali Paşa Kalesi'nde, askeri müzeyi gezdi.

Mısır Savunma Bakanı General Muhammed Hüseyin Tantavi'nin davetlisi olarak Mısır'a bugün saat 12.00'de (TSİ 13.00) askeri uçakla gelen Orgeneral Büyükanıt, buradan Samiramis Oteli'ne geçerek, bir süre dinlendi.

Büyükanıt silahları inceledi

Daha sonra, eşi Filiz Büyükanıt'la beraber Mehmet Ali Paşa Kalesi'nde bulunan askeri müzeyi gezen Büyükanıt, burada Mısır askeri tarihine ait tabloları ve silahları inceledi.

"Gençlerimize tahihi öğretmeliyiz"

Büyükanıt, ayrıca Kral Faruk zamanında yenilenen askeri üniformalar ile Mehmet Ali Paşa'nın Türk banyosunu dikkatle inceledikten sonra, müzenin çıkışında gazetecilerin "Ortak tarihimiz var ama bu tarihe doğru bir geri dönüş ve unutma durumu seziyor musunuz?" sorusu üzerine, "Her toplumda bu vardır, olabilir. Gençlerimize tarihi öğretmeliyiz" şeklinde cevap verdi.

Askeri işbirliği görüşülecek

Mısır'ı güzel bulduğunu da ifade eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, daha sonra kalacağı otele doğru hareket etti.

Büyükanıt, 3 günlük resmi ziyaret, boyunca Mısır ile askeri işbirliği konularını görüşecek.

Orgeneral Büyükanıt, yarın Mısır Savunma Bakanı Tantavi'yi ziyaret ettikten sonra, Meçhul Asker Anıtı'na çelenk koyarak, Türk şehitliğini ziyaret edecek. 

MEHMET KEMAL FİRİK - KAHİRE

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Karabük Ünlü şarkıcı Ece Umay, öğrenciler için sahne aldı Karabük’e gelen ünlü şarkıcı Ece Umay, katıldığı mezuniyet töreninde öğrencilere unutulmaz anlar yaşattı. Doğa Kolejinin mezuniyet töreninde ünlü şarkıcı Ece Umay, sahne aldı. Öğrencilerin mezuniyet heyecanına ortak olan Umay, birbirinden güzel şarkıları hayranları ile birlikte söyledi. Öğrenciler unutulmaz bir gece yaşarken, iş insanı Salih Aydın, " Salih Aydın Eğitim Kurumları olarak çıktığımız eğitim yolunda her geçen gün ilk günkü heyecan, çalışkanlık ve kararlılığımızla Karabük’te eğitimin zirvesi olmayı başardık. Elde ettiğimiz başarı için emek verdik, gönül verdik. Karabük’te eğitim-öğretim için taşın altına elimizi değil gövdemizi koyduk. Bu bilinçle Karabük’ün eğitim başarısını hep yukarıya taşıdık. Bugün burada pırıl pırıl parlayan mezunlarımız ve siz Salih Aydın Eğitim Kurumları ailesinin değerli üyeleriyle eğitim adına sağlam adımlar attık” dedi. “Mezunlarımızı tebrik edip gelecek hayatlarında üstün başarılar dilerken, gurur kaynağımız olan öğrencilerimize tavsiyede bulunmak istiyorum” diyen Aydın, “Sevgili gençler iyi bir üniversiteyi kazanmak çok zor değil. İyi bir arabaya binmek, iyi bir evde oturmak çok zor değil. Fakat iyi bir insan olmak çok da kolay değil. Her zaman iyi bir insan olun. Kazanan siz olacaksınız. Tüm kapılar sonuna kadar açılacak. Çok güzel bir hayat sizin olacak. Yolunuz açık olsun. Her zaman yanınızda olacağız” ifadelerini kullandı.