GENEL - 12 Ekim 2008 Pazar 16:49

Ortodoks Kilisesi Liderleri İstanbul'da buluştu

A
A
A
Ortodoks Kilisesi Liderleri İstanbul'da buluştu

2008 yılının "Aziz Pavlos Yılı" olarak kabul edilmesi etkinlikleri kapsamında Fener Rum Patrikhanesi'nde biraraya gelen Ortodoks Kilisesi Liderleri, Aya Yorgi Kilisesi'nde düzenlenen ayine katıldı.

Yaklaşık 2.5 saat süren ayinde Rumca, Arapça ve Rusça ilahiler ve İncil'den bölümler okunurken, yayınlanan ortak bildiride dinlerarası diyaloğun önemi vurgulandı. Ayinde Fener Rum Patrikhanesi ile gerginlik yaşadığı iddia edilen Moskova Patriği Alexi de hazır bulundu.

"Aziz Pavlos Yılı" etkinlikleri kapsamında Ortodoks Kilisesi Liderlerini biraraya getiren ayin, saat 08.30'da Fener Rum Patrikhanesi içinde bulunan Aya Yorgi Kilisesi'nde başladı.

Ayine, Fener Rum Patriği Bartholomeos, İskenderiye Patriği Theodoros, Antakya Patriği İğnatios, Küdus Patriği Theofilos, Moskova Patriği Alexi, Kıbrıs Başpiskoposu Hrisostomos, Yunanistan Başpiskoposu İeronimos, Arnavutluk Başpiskoposu Anastasios, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya Başpiskoposu Hristoforos, Finlandiya Başpiskoposu Leon ve bir çok ülkenin temsilcileri katıldı.

Hz. İsa'nın ölümü ve dirilişinin tasvir edildiği ekmek ve şarabın kutsanmasının ardından kapanış duasıyla tamamlanan ayinde, katılımcılara kutsanmış ekmek ve şarap dağıtıldı. Rumca, Arapça ve Rusça ilahilerin okunduğu ayin sonunda Sensinod Başkatibi El Pidoforis tarafından ortak bir bildiri okundu.

Bildiride Ortodoks dünyasına birlik çağrısı yapılırken, diğer Hristiyan kiliseleri ile Musevi ve İslam dinleriyle başlatılan diyaloglara da ısrarla devam edilmesinin gerekliliği vurgulandı. Ayine Fener Rum Patrikhanesi ile gerginlik yaşadığı iddia edilen Moskova patriği Alexi'nin de katılması dikkat çekti. Katılımcılar ayinin ardından Zeytinburnu'nda bulunan Balıklı Rum Mezarlığı'na giderek, burada bulunan dini temsilcilerin mezarları başında dua ettiler.

KÜRŞAT EKİNCİ-İSTANBUL

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Samsun Samsun Büyükşehir, yoldan 2 milyar 748 milyon 885 bin lira tasarruf sağladı Samsun’da, son 4 buçuk yılda 4 bin 379 kilometre yol çalışması gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, uyguladığı yöntemle bugünkü değerle 2 milyar 748 milyon 885 bin lira tasarruf sağladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Hem kısa sürede ömürlük yollar yaptık hem de maddi olarak çok büyük bir rakamın belediyemizin kasasından çıkmasını önledik” dedi. Yatay kalkınmaya büyük önem veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, doğudan batıya, kuzeyden güneye bütün şehri yol ağıyla örüyor. Yol yapım çalışmalarını hız kesmeden sürdüren Büyükşehir Belediyesi, kendi imkanlarıyla yol yapım dönemini başlattığı 4 buçuk yılda 3 bin 492 kilometresi sathi kaplama, 574 kilometresi beton yol, 313 bin kilometresi sıcak asfalt olmak üzere 4 bin 379 kilometre yol çalışması gerçekleştirdi. 5 bin 200 kilometre yol ağı bulanan Samsun’da rekor yol çalışmasına imza atan Büyükşehir Belediyesi, uyguladığı yöntemle ve sağladığı tasarrufla da örnek oldu. 2 milyar 748 milyon 885 bin lira tasarruf Konkasör tesislerinin sayısını artıran, beton santralleri, sıcak asfalt plentleri kuran, makine parkurunu güçlendiren Büyükşehir Belediyesi 4 bin 379 kilometre yolu kendi ekip ve malzemesi ile gerçekleştirdiği için bugünkü değerle 3 milyar 588 milyon 645 bin liraya mal etti. Büyükşehir Belediyesi, aynı kilometrede yol ihale usulü ile gerçekleştirilseydi, maliyeti bugünkü değerle 6 milyar 337 milyon 531 bin lira olacaktı. Bu çerçevede Büyükşehir Belediyesi, daha kaliteli ve ömürlük yolları daha kısa sürede inşa ederken, hem de uyguladığı yöntemle büyük tasarruf sağladı. “Yol sorununun tamamını çözüyoruz” Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Tüm yol çalışmalarımızı kendi ekip ve ekipmanlarımızla, kendi ürettiğimiz malzemelerle gerçekleştiriyoruz. Biz göreve geldiğimizde bir söz vermiştik, ‘vatandaşımızın yol sorunu kalmayacak’ demiştik. Yol sorununun tamamını çözüyoruz. İhale dönemine kıyasla daha kaliteli, daha ömürlük yollar inşa ettik. Daha kısa sürede tamamladık. Yatay kalkınma noktasında uyguladığımız yöntem örnek bir süreçtir. Hem bu kadar kısa sürede bu kadar ömürlük yollar yaptık hem de maddi olarak çok büyük bir rakamın belediyemizin kasasından çıkmasını önledik” ifadelerine yer verdi.