GÜNDEM - 08 Nisan 2023 Cumartesi 11:02

Osmanlı döneminden kalan 135 yıllık fabrika harabeye döndü

A
A
A
Osmanlı döneminden kalan 135 yıllık fabrika harabeye döndü

Osmanlı Dönemi’nde en önemli dokuma fabrikalarından birisi olan 135 yıllık Kazlıçeşme Dokuma Fabrikası harabeye dönüştü.

Her gün yüzbinlerce kişinin yanından geçtiği, Marmaray Kazlıçeşme durağının yanında olan fabrikanın bacası ve birkaç duvarı günümüze kadar ulaşabilirken konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Araştırmacı Arkeolog Ömer Faruk Yavaşçay, “Burada bir çalışma başlatılıp yıkılan kısımların yeniden inşa edilmesi gerekiyor. Buranın Osmanlı tarihini anlatan dokuma ve iplik müzesine dönüştürülmesi gerekiyor” dedi.

İstanbul’da Marmaray yolcularının Kazlıçeşme durağında gördükleri 135 yıllık fabrika bacası ve geriye kalan birkaç duvar, vatandaşların dikkatini çekiyor. Bazı vatandaşlar fabrika bacasını Marmaray ile ilişkilendirerek görsel olarak yapıldığını bile düşünürken, Kazlıçeşme Dokuma Fabrikası veya Yedikule İplik Fabrikası olarak bilenen tarihi yapının son durumu havadan çekilen görüntüler ile gözler önüne serildi.

Eskiden fabrikaya ait olan alan, şu anda İSPARK olarak kullanılıyor. Havadan çekilen görüntülerde ise fabrikadan sadece bacanın korunmuş olduğu gözüküyor. Geriye kalan birkaç duvarın olduğu bölge ise harabeye dönmüş durumda. İçinin çöplük haline geldiği fabrikada inceleme talebinde bulunan Araştırmacı arkeolog Ömer Faruk Yavaşçay tarihi yapının Osmanlı tarihini anlatan dokuma ve iplik müzesine dönüştürülmesi gerektiğini ifade etti.

“Dokuma ve iplik müzesine dönüştürülmesi gerekiyor”

Fabrikanın büyük bir bölümü yıkıldığı için sadece birkaç duvarı ve bacasının ayakta kaldığını ifade eden Araştırmacı Arkeolog Ömer Faruk Yavaşçay, “Görenlerin duvarlardan ne olduğunu anlaması çok zor. Duvarlardan uzak kısımda sadece bir baca gözüküyor ama bunun da hangi yapıya ait olduğu anlaşılmıyor. Burada bir çalışma başlatılıp yıkılan kısımların yeniden inşa edilmesi gerekiyor. Buranın Osmanlı tarihini anlatan dokuma ve iplik müzesine dönüştürülmesi gerekiyor. Bu yapı 2. Abdulhamid Han döneminde yapılıyor, dönemin önemli sanayi tesislerinden birisi olma özelliğini taşıyor. 1970 yıllara kadar çok önemli ihracatlar yapıyor daha sonra satışı için ilan veriliyor. Maalesef bir türlü alıcısı çıkmıyor. 1970 yılından sonra bir daha ilan verildiği görülmüyor ve yavaş yavaş yıkılmaya başlıyor. O büyük fabrikadan sadece birkaç duvar ve bacası günümüze ulaşmış durumda” diye konuştu.

Ahmet Faruk Sarıkoç
 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Kayseri Yabancı uyruklu öğrencilerin Ramazan Bayramı coşkusu Kayseri Medeniyetin Burçları Derneği ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın ortaklaşa organize ettiği Kayseri Uluslararası Öğrenciler Akademisi faaliyetleri çerçevesinde bayramlaşma programı düzenlendi. Talas Belediyesi ev sahipliğinde Talas Ali Dağı Tesisi’nde gerçekleşen programa; Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Medeniyetin Burçları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dursun, Kayseri’de öğrenimlerine devam 300’e yakın yabancı uyruklu öğrenci katıldı. Programın açılış konuşmasını Medeniyetin Burçları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dursun yaptı. Dursun konuşmasında; Uluslararası Öğrenciler Akademisini uzun yıllardır sürdürdüklerini ve bu kapsamda birçok öğrencinin Türkiye’nin ve Kayseri’nin kültür elçisi olarak dünyanın dört bir yanındaki memleketlerine giderek oralarda Türkiye’nin tanıtımına katkı sağladıklarını ifade etti. Daha sonra kürsüye gelen Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa da öğrencilerin bayramlarını tebrik ederek, memleketlerinden uzakta bayram geçiren öğrencilerin her zaman yanlarında olduklarını ve kendilerini memleketlerinde hissetmeleri için her türlü çabayı göstermeye devam edeceklerinin altını çizdi. Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın ise konuşmasında, ülkelerindeki hayatlarını bırakıp yabancı bir ülkede eğitim görmelerinden dolayı öğrencileri tebrik ederek birçok insanın cesaret edemeyeceği bir şekilde yabancı bir ülkede eğitim görmenin kolay olmadığını ve bu yüzden cesaretlerinden dolayı kendilerini tebrik ettiğini belirtti. Başkan Yalçın öğrencilere, daveti kabul ederek programa katılmalarından dolayı teşekkür etti ve Ramazan bayramlarını kutladı. Programın son bölümünde Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duanın ardından öğrencilerle birlikte toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi. Öğrenciler bir süre Ali Dağı Tesisleri ve çevresinde doğa ile iç içe vakit geçirme imkanı da buldu.