EKONOMİ - 21 Nisan 2020 Salı 14:02

OTUFINANCE Yönetim Kurulu Başkanı: 'Ülkemize doğrudan Milyarlarca Dolar yatırım getirmeye hazırım'

A
A
A
OTUFINANCE Yönetim Kurulu Başkanı: 'Ülkemize doğrudan Milyarlarca Dolar yatırım getirmeye hazırım'

Yıllardır Türkiye’de ve Yurtdışındaki çok sayıda şirkete finans ve yatırım yönetimi yapan OTUFINANCE’ın bağlı olduğu OTUGROUP Yönetim Kurulu Başkanı Osman Tolgay Ulusoy, daha önceki yıllarda Suudi Arabistan Kraliyet Petrol Şirketi ile yaptığı mandate ile 1 milyar dolarlık körfez sermayesini doğrudan Türkiye’ye getirmesiyle biliniyor.

OTUFINANCE, Türkiye, Balkanlar, Orta Asya’da Şirket Birleşmeleri ve Satın almalar (M&A) alanında şirketlere stratejik danışmanlık hizmeti veriyor. Hizmetleri arasında müşterileri için şirket satın alma, şirket satışı, yeniden yapılandırma, ortak girişimler ve özel sermaye fonlarına satışlar dâhil mevcut stratejik alternatifleri de yer alıyor.

“Körfez’de inanılmaz bir birikme var”

Covid-19 nedeniyle petrole karşı oluşan talep düşüşü, fiyatlara da çok sert şekilde yansıdı ve yansımaya devam edeceği görülüyor. Söz konusu bu gündemi finansçı gözüyle OTUGROUP Yönetim Kurulu Başkanı Osman Tolgay Ulusoy şöyle yorumluyor: “Bildiğimiz üzere 20 Nisan 2020 itibariyle tarihte çok nadir görülebilecek olaylardan birine tanıklık ediyoruz. Ham petrol saatler içerisinde 10 dolar seviyelerinden -40 dolara kadar geriledi. Covid-19’un neden olduğu petrole karşı oluşan talep düşüşü, fiyatlara da çok sert şekilde yansıdı ve yansımaya devam edecek. Yeni dünya düzeninde artık petrole ihtiyaç ve bağımlık ortadan kalkacak. Alternatif enerji kaynaklarının artması ve bu kaynakların kullanımının kolaylaşması sayesinde petrol gibi hem çıkartması, hem taşıması zor hem de çevreye kirlilik yayan fosil yakıtlar tarihe karışacak. Bu sebeple Körfez ülkelerinde inanılmaz bir birikme var. Bu birikme yavaş yavaş patlama noktasına geliyor. Nedir bu? Yatırım yapma sıkışıklığı. İşte bu sıkışıklıktan faydalanarak ülkece tam ihtiyacımız olan şeye yani ‘sıcak para’ya kavuşabiliriz.”

OTUFINANCE Yönetim Kurulu Başkanı: 'Ülkemize doğrudan Milyarlarca Dolar yatırım getirmeye hazırım'

“Kurtaramayacağımız şirket yok”

Böylesi kriz dönemlerinde müşterilerine doğru finansal stratejiler sunan OTUFINANCE, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan, krediler, yüksek getirili bonolar, ikinci dereceden teminatlı krediler, mezzanine finansman, gayri menkul, yatırım finansmanı, satın alma finansmanı ve yeniden yapılanma dahil bir dizi finansman ürünü sağlıyor. ‘Doğru stratejiyle kurtaramayacağımız şirket yok’ diyen Osman Tolgay Ulusoy sözlerine şöyle devam etti: “Son yıllarda yaşanan siyasi ve konjoktürel olaylar nedeniyle gerek döviz dalgalanması gerekse hammadde fiyatlarının yükselmesiyle üretim yapan şirketlerimiz büyük borç bataklarına yuvarlandılar. Bu borçlar artık o kadar büyüdü ki, zaten neredeyse üretim yapan şirket kalmadı. Kalanlar da kur farklarından dolayı her gün ayrı bir tokat yiyor. Tam bu noktada şirketlerimize bu buhrandan çıkmaları için yol gösteriyoruz. Uzmanlığımız, tam proje finansmanı- gayri kabili rücu (ek teminat, şahsi ve ek şirket garantileri gerekmeden) finansman yapılarıdır. OTUFINANCE, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan, krediler, yüksek getirili bonolar, ikinci dereceden teminatlı krediler, mezzanine finansman, gayri menkul, yatırım finansmanı, satın alma finansmanı ve yeniden yapılanma dahil bir dizi finansman ürünü sağlamaktadır. Eğer bunların hiç birisi çözüm sağlamıyorsa doğrudan hisse karşılığı yabancı sermaye girişi sağlayarak bir can suyu veriyor ve bir an evvel nakit akışlarını borçlarını ödeyecek seviyeye getiriyoruz. Kurtaramayacağımız şirket yok, yeter ki doğru strateji belirleyelim.”

“Sayın Cumhurbaşkanı’ma açık çağrım var.”

Uluslararası barter sistemiyle tarım ülkesi olmamızı fırsata çevirebileceğimizi belirten Ulusoy, bu sistem ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da bilgi vermek istediğini belirterek şunları söyledi: “Doğru strateji ve çalışmayla geliştirdiğim finansal yöntemleri bir araya getirirsek, sizin de desteğinizle ülkemize doğrudan sermaye girişi sağlayabilirim. Geliştirdiğim bu finansal sistemi size yapacağım birebir sunum ile anlatmak isterim. Bu adına Uluslararası barter sistemi dediğim sistem ile günümüzde üretimi durma noktasına gelen Çin’de üretilen ve buna karşılık gelen ülkemize üretimi el verişli olan ne varsa, üretemeyeceğimiz mal veya hizmetler karşılığında dünya ülkelerine satışını konu alan bir sistemdir. Tarım ülkesi olarak Çin’de bile olmayan bu fırsatı değerlendirebilir, bir zamanlar tekstil liginin zirvesinde oynadığımız döneme yeniden dönebilir, ipek yolunu tersine çevirir dengeleri alt üst edebiliriz. Yeter ki el ele, kol kola, baş başa verebilelim!”

Kaynak: https://www.otugroup.com/
 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Karabük Tarihi kent Safrnabolu tarihinin en kalabalık günlerini yaşıyor Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan ve Dünya’nın en iyi korunan 20 kentinden biri olan, aynı zamanda Safranbolu Belediyesi tarafından başlatılan girişimle Türkiye’de Cittaslow’a üye olan 28 kentten biri olma özelliği taşıyan Safranbolu’da bayram bitti ama turizm yoğunluğu bitmedi. Bayram süresinde oteller ve tarihi konaklar full doluluk yaşarken Tarihi Çarşı bölgesi tarihindeki en yoğun bayram tatili sürecini yaşadı. Tarihi, han, hamam ve konakları ile ünlü Safranbolu’da Ramazan Bayramı tatilinde yaşanan yoğunluk hafta sonunda da yaşanıyor. UNESCO Miras kenti ve Safranbolu Belediyesi tarafından alınan Cittaslow sertifikası ile Türkiye’de bu turizm kuruluşuna üye 28 kentten biri olma özelliği taşıyan Safranbolu’nun tarihi alanlarına yerli ve yabancı turistler büyük ilgi gösterdi. Safranbolu’nun tarihi dokusu ve kültürel zenginlikleri, bu özel günlerde ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekti. Şehirdeki tarihi konaklar, hanlar, camiler ve dar sokaklar, bayramın ruhuna uygun bir atmosfer oluşturdu. Kent, Cittaslow hareketinin değişmeyen prensipleri doğrultusunda sakin ve sürdürülebilir bir yaşamı teşvik eden aktivitelerle doluydu. Ayrıca, Ramazan Bayramı boyunca Safranbolu’nun meşhur yöresel lezzetleri de ziyaretçilere sunuldu. Lokumdan, baklavaya, yöresel tatlılardan çeşitli yemeklere ve coğrafi işaretli ürün safrana kadar birçok lezzet, şehrin sokaklarında ve tarihi mekanlarında ziyaretçilere sunuldu. Safranbolu Belediyesi Hıdırlık Tepesi tesislerinde ziyaretçiler kentin değerlerinden bağlar gazozu eşliğinde Safranbolu’nun tarihi dokusunu seyretti. Safranbolu Belediyesi ziyaretçilere şehrin tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmak, korumak ve sürdürülebilir bir turizm anlayışıyla hareket etmek için çalışmalarını sürdürüyor. Safranbolu Belediyesi tarafından kurulan Safranbolu tarihindeki ilk yılbaşı panayırının ardından Ramazan ayı boyunca sayısız etkinliğe imza atan Ramazan Panayırının da kente olan ilgiyi artırdığı görüldü. Safranbolu’nun Ramazan Bayramı, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle birlikte sakin ve sürdürülebilir bir yaşamın da simgesi oldu. Bu özel günlerde şehir, hem yerel halkın hem de ziyaretçilerin bir araya gelip, tarihi ve kültürel değerleri paylaştığı, birlikte zaman geçirdiği özel bir mekânhalinegeldi.
Ankara Selçuk İnan: "Kafamdaki oyunu oluşturmak basit değil" Gaziantep Futbol Kulübü Teknik Direktörü Selçuk İnan, MKE Ankaragücü müsabakasının ardından yaptığı açıklamada, "Kafamdaki oyunu oluşturmak basit değil. Hocalar bir yılını belki daha fazla zamanını bu işe ayırıyor. Ankaragücü iyi bir takım. Uzun zamandır bu oyunu oynamaya çalışıyorlar" dedi. Trendyol Süper Lig’in 32. haftasında Gaziantep Futbol Kulübü, deplasmanda karşı karşıya geldiği MKE Ankaragücü’ne 3-1 mağlup oldu. Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Gaziantep Futbol Kulübü Teknik Direktörü İnan, bugün iyi oynayamadıkları ve kaybettikleri için üzgün olduklarını söyledi. Yaklaşık bir aydır takımın başında olduğunu dile getiren İnan, sözlerine şöyle devam etti: "Çalışıyoruz ve uğraşıyoruz. Çok kolay işler değil. Kafamdaki oyunu oluşturmak basit değil. Hocalar bir yılını belki daha fazla zamanını bu işe ayırıyor. Ankaragücü iyi bir takım. Uzun zamandır bu oyunu oynamaya çalışıyorlar. Buna rağmen puan tablosunda iyi yerde değillerdi. Ancak bizden güçlü bir takım olduğunu maçtan önce kabul etmiştik. İçeride en azından oyun üstünlüğünü alacaklarını biliyorduk. Bu yönde hazırlandık. Elimizdeki oyuncuların kalitesini de göz önünde bulundurursak maçın aşağı yukarı bu şekilde geçeceğini biliyorduk. Kazandığımız topları doğru kullanmak ve geçişi iyi yapabilmeyi hedefliyorduk. Çok top kaybettik ve iyi çıkamadık. Neticesinde baskı yedik. Üzgünüm ama çalışmaya devam edeceğiz. Bu takımın nasıl ligde kalacağıyla ilgili çalışmalarımız devam edecek. İçeride 3 maçımız var. Kasımpaşa, Fatih Karagümrük ve Hatayspor. Bunların özrü yok. Bu maçları ne olursa olsun içeride kazanacağız. Deplasmanda da alabildiğimiz kadar puan almayı hedefliyoruz."
Ankara Emre Belözoğlu: "Henüz kendimizi sağlam bir konuma almış durumda değiliz" MKE Ankaragücü Teknik Direktörü Emre Belözoğlu, Gaziantep Futbol Kulübü maçının ardından yaptığı açıklamada, "Henüz kendimizi sağlam ve sağlıklı bir konuma almış durumda değiliz. Ligi en iyi yerlerde bitirebilmek adına vazgeçmeden yolumuza devam edeceğiz" dedi. Trendyol Süper Lig’in 32. haftasında MKE Ankaragücü, sahasında mücadele ettiği Gaziantep Futbol Kulübü’nü 3-1 mağlup etti. Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında karşılaşmayı değerlendiren MKE Ankaragücü Teknik Direktörü Belözoğlu, takım olarak kritik bir maçtan galibiyetle ayrıldıklarını belirterek, "Rakibin konumu bizim de konumumuzu düşündüğümüzde önemli bir galibiyet aldık. Maçın başından sonuna kadar üstün olduğumuzu düşünüyorum. Oyuncular gösterdiğimiz planı özellikle son 3-4 haftadır çok iyi uygulamaya çalışıyorlar. Geldiğimizden beri aslında o niyeti görebiliyorum ama bir türlü skorlara yansıtamadık. 3 haftadır işler iyi gidiyor. Henüz kendimizi sağlam ve sağlıklı bir konuma almış durumda değiliz. Ligi en iyi yerlerde bitirebilmek adına vazgeçmeden yolumuza devam edeceğiz. Daha önümüzde 6 maç var. Süper Lig’de özellikle böylesine birbirine yakın rakiplerin baktığınızda bugün ligin dördüncüsü bizim sadece 10 puan üstümüzde. Herkesin denk güçte olduğunu düşünüyorum. Detaylar farkları ortaya çıkardı. Bu sene biz geldiğimizden beri 10 tane beraberlik aldık. Bu 10 beraberliğin 7-8 tanesi kazanmaya yakın oyunlardı. Bu 4-5 tane oyun üstünlüğünü skora yansıtabilseydik çok daha farklı bir konumda olabilirdik. Bundan dolayı üzgünüm ama işimiz daha bitmedi" ifadelerini kullandı.