ASAYİŞ - 16 Eylül 2022 Cuma 13:04

Oyun tutkunlarının uzun kuyruklar oluşturduğu Gaming İstanbul kapılarını açtı

A
A
A
Oyun tutkunlarının uzun kuyruklar oluşturduğu Gaming İstanbul kapılarını açtı

Oyun tutkunlarının heyecanla beklediği oyun ve e-spor etkinliği İstanbul’da başladı. Oyun tutkunları etkinliğe katılabilmek sabahın erken saatlerinden itibaren uzun kuyruklar oluşturdu.

İstanbul’da düzenlenen oyun ve e-spor etkinliği ‘Gaming İstanbul’ bugün itibariyle kapılarını açtı. Etkinlik oyunun her türüyle ilgilenen amatör ve profesyonel on binlerce kişiyi bir araya getiriyor. Bilgisayar, konsol, mobil oyunlar, e-spor turnuvaları, yeni oyun gösterimleri, ünlü yayıncılar ile takipçi buluşmaları gibi birçok aktivite üç gün boyunca Gaming İstanbul’da gerçekleştirilecek. Oyun severlerin merakla beklediği etkinlik için sabahın erken saatlerinde uzun kuyruklar oluştu.

Oyun tutkunlarının uzun kuyruklar oluşturduğu Gaming İstanbul kapılarını açtı

Oyun geliştiricilere oyunlarını tanıtma fırsatı

Etkinlik kapsamında oyun geliştiriciler oyunlarını sergiliyor. Oyun geliştiriciler, yabancı yatırımcıların da ilgisinin olduğu etkinlikte yeni iş birlikleri fırsatı da yakalıyor. Türkiye’nin en popüler oyunların sergilendiğini söyleyen Gaming İstanbul Kurucu Ortağı Meriç Eryürek, ‘’Burada 55 yerli oyun var. Oyun geliştiricilerin sayısı bu yıl geçtiğimiz yılların iki katına çıktı. Ünlü yayıncılar da fuarda olacak. Etkinliğin diğer tarafında ise profesyonellere yönelik hizmetler var. Türk oyun geliştiriciler yabancı yatırımcılarla işbirlikleri yapabiliyor. Çok başarılı projeler var yatırım alan firmaların sayısının artacağını düşünüyorum. Etkinliğe yoğun ilgi var, üç gün sürecek etkinliğe tüm oyun severleri bekliyoruz’’ dedi.

Oyun tutkunlarının uzun kuyruklar oluşturduğu Gaming İstanbul kapılarını açtı

“Anime karakterlerini merak ediyorum”

Etkinliğe katılan ziyaretçilerden İremnur Duran ‘’Oyun etkinliklerini sürekli takip ediyorum, çok fazla oyun oynarım. Anime karakterlerini merak ediyorum. Sürekli oyun oynuyorum. Günde 9 saat civarı oyun oynuyorum. Savaş ve strateji oyunlarını tercih ediyorum’’ diye konuştu.

Oyun tutkunlarının uzun kuyruklar oluşturduğu Gaming İstanbul kapılarını açtı

“Günde 7-8 saat oyun oynuyorum”

Oyunsever Dilara Dörtköşe ise ‘’Oyun etkinliklerine sürekli katılıyorum. Bu etkinlik katıldığım 10’uncu etkinlik. Günde 7-8 saat oyun oynuyorum. Okul durumlarıma göre değişiyor. Etkinlikten yaklaşık 2 saat önce geldim. Heyecanla bekliyorum’’ ifadelerini kullandı. Oyun fuarı 18 Eylül Pazar akşamına kadar ziyarete açık olacak.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Bursa Üretici pazarlarıyla hem çiftçi hem Nilüferli kazanıyor Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, üreticiyle tüketiciyi aracısız bir şekilde buluşturan üretici pazarını gezdi. Nilüfer’in dört farklı mahallesinde kurulan üretici pazarlarının çiftçilere destek olduğunu söyleyen Başkan Şadi Özdemir, “Nilüferli hemşerilerimiz de bu pazarlarda taze ürünlere kolayca erişebiliyor” dedi. Nilüfer Belediyesi, yerel üreticileri desteklemek ve vatandaşların doğrudan ürünlere ulaşmasını sağlamak için hayata geçirdiği ’üretici pazarları’ hem çiftçilere hem de tüketicilere kazandırıyor. Nilüfer’in dört ayrı mahallesinde haftanın dört günü düzenlenen üretici pazarları, üretici ve tüketiciyi aracısız olarak bir araya getiriyor. Her hafta salı günleri Görükle, çarşamba günleri Konak, cumartesi günleri Çamlıca ve pazar günleri Karaman Mahallelerinde kurulan üretici pazarlarında tezgah açan çiftçiler, tarlalarında yetiştirdikleri ürünleri aracısız ve komisyonsuz satma fırsatı yakalarken, vatandaşlar da en taze ürünlere erişebiliyor. Konak Mahallesi’nde kurulan üretici pazarını ziyaret ederek tezgahları tek tek dolaşan Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, hem vatandaşların hem de çiftçilerin sorun ve talepleriyle yakından ilgilendi. Nilüfer Belediyesi olarak tarımda katma değeri ve verimi artırarak yerli üreticiyi desteklemeye devam edeceklerinin altını çizen Başkan Şadi Özdemir, tarımın canlanması ve çiftçinin emeğinin karşılığını alması için çalışmalarını sürdüreceklerini vurguladı. Üretici pazarlarının bu amaca hizmet eden güzel bir örnek olduğuna dikkat çeken Başkan Özdemir, şunları söyledi: "Üretici pazarlarımızda çiftçilerimiz, tarlalarında ürettikleri sebze ve meyveleri doğrudan tezgaha getirerek, vatandaşlarımıza taze ürünler sunuyor. Üretici pazarlarına dışarıdan ürün getirilmesine kesinlikle izin vermiyoruz. Böyle bir durumun tespit edilmesi halinde, ilgili kişilerin tezgah açma izinlerini iptal ediyoruz. Bu sayede yerli çiftçimizi de destekliyoruz.” Başkan Şadi Özdemir, ziyaretinde pazarcı esnafının kurduğu sofraya da konuk olarak onlarla bir süre sohbet etti. Çiftçiler de Nilüfer Belediyesi’nin üretici pazarlarında tezgah açan yerli üreticilerden herhangi bir kira, elektrik ve su ücreti talep etmemesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.
İstanbul Yabancıya satışta önemli düzenleme Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’te düzenlemeye gidildi. Yapılan değişikliğe göre, vatandaşlık talebi dışında yabancı satışlarında değerleme raporu istenmeyecek" dedi. Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’te düzenlemeye gidildi. Yapılan değişikliğe göre, vatandaşlık talebi dışında yabancı satışlarında değerleme raporu istenmeyecek. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Global Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Taşınmaz yatırımı yolu ile Türk vatandaşlığı kazanmak amacıyla taşınmazın belirtilen süre içerisinde devrinin yapılmayacağı taahhüdüne ilişkin beyan tesisi işlem talepleri hariç olmak üzere taşınmaz değerleme raporu aranılmamasına ilişkin düzenleme 13 Haziran tarihi itibarı ile yürürlüğe girdi. Düzenleme öncesinde yabancı gerçek kişilerin alıcı olduğu işlemlerde taşınmaz değerleme raporu düzenlenmesi zorunluluğu bulunuyordu. Yapılan düzenleme ile vatandaşlık talebi dışında yabancı satışlarında artık değerleme raporu istenmeyecek” dedi. "Değerleme raporundan istisna tutulan satışlar" Taşınmaz değerleme raporundan istisna tutulan tüzel kişiler tarafından yapılan satış veya satış vaadi işlemleri sonrasında yapılacak olan taşınmaz yatırım tespiti incelemesi sadece döviz alım belgesi, resmi senet ve havale dekontu kapsamındaki 2 değer üzerinden yapılacağını belirten Özelmacıklı “Bu işlemlerde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler Dairesi Başkanlığı’nın gerekli gördüğü durumlarda taşınmaz değerleme raporu talep edilecek. Taşınmaz yatırımı yolu ile Türk vatandaşlığı kazanmak amacıyla taşınmazın yönetmeliklerde belirtilen süre içerisinde devrinin yapılmayacağı taahhüdüne ilişkin beyan tesisi işlemi taleplerinde kamu kurum ve kuruluşları ile belediyeler ve bunların iktisadi teşebbüsleri, müesseseleri, iştirak ve bağlı ortaklıkları ve bunların iştirakleri ile bunların hasılat paylaşım sözleşmeleri kapsamında yapılan satış veya satış vaadi işlemleri ile gayrimenkul yatırım ortaklıkları tarafından yapılan satış veya satış vaadi işlemleri hariç olmak üzere değerleme raporu aranmaya devam edecek” dedi. "Antalya yabancılara konut satışında ilk sırada" 2024 yılı Ocak-Mayıs döneminde yabancılara yapılan konut satışlarının toplamda 9 bin 21 adet olduğunu ifade eden Özelmacıklı, “Bu yılın ilk beş ayında illerimize göre yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırada 3 bin 275 satış ile Antalya ilk sırada yer aldı. Antalya’yı 3 bin 128 satış ile İstanbul takip ederken, Mersin’de 826 konut satıldı. Ankara sıralamada 221 ile dördüncü sırada yer aldı. Yalova 210 satışla beşinci, Bursa 207 satışla altıncı, İzmir ise 158 satışla yedinci sırada. Bu illerimizi 150 satış ile Kocaeli, 134 satışla Aydın ve 121 satışla Trabzon takip etti. Toplam konut satışları içinde aynı dönemde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 1,9 olarak gerçekleşti” dedi.
Aydın Başkan Sürücü: “Atıl havuzlara dikkat” Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, yılan, kirpi, oluklu kertenkele gibi canlıların su bulmak amacıyla dibinde su olan atıl durumdaki havuzlara girdiğini ve mahsur kaldığını ifade ederek “Atıl durumda olan havuzlara dikkat edilmeli “ dedi. Hava sıcaklıkların artmasıyla birlikte birçok canlı türü de su kaynaklarına ulaşmak için arayışa girerken, Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, atıl durumda bulunan havuzlara dikkat çekti. Özellikle inşaat halindeki yapılarda bulunan havuzların diplerinde su birikintisi olduğunu ve kirpi, yılan, oluklu kertenkele gibi canlıların da su bulmak hedefiyle bu havuzlara girdiğini söyleyen Sürücü, yükseklik dolayısıyla geri çıkamayan canlılara karşı dikkatli olunması gerektiğini ve havuzların diplerinde su birikintisi bırakılmamasına özen gösterilmesi gerektiğini belirtti. Her yaz döneminde çok sayıda benzer vakalarla karşılaştıklarını ve ihbarlar üzerine canlıları havuzlardan kurtararak doğal yaşam alanlarına kavuşturduklarını belirten Sürücü; “40 derecenin üzerine çıkan boğucu hava sıcaklıkları doğadaki su kaynaklarını kuruttuğundan, yaban hayvanlarını su konusunda çaresiz bırakmaktadır. Yaban hayvanları ve sürüngenler su ihtiyaçlarını gidermek için kendilerine en yakın yerleşim yerlerinde çare aramaktadır. Kuşadası’nda inşaat halinde olan ya da oturulmayan villaların önünde atıl vaziyetteki havuzların içinde bir miktar suların olduğu görülmektedir. Su ihtiyacı olan yaban hayvanlarından bazı türler havuza inip susuzluklarını giderdikten sonra, yukarı çıkamadıklarından burada mahsur kalmaktadır. Bugüne kadar sansar, tilki, kirpi, oluklu kertenkele gibi birçok yaban hayvanını atıl vaziyette içinde su birikintisi olan havuzlardan çıkardık. Bugün de yabancıların zeytin yılanı dedikleri, ince yılan veya ok yılanı olarak bilinen bir yılanın su içmek amacıyla havuza girdiğini ancak yukarı çıkamadığı ihbarını aldık. Bir kepçe yardımıyla sudan çıkarılan yılan yerleşim yerlerinden uzak doğal bir alana bırakıldı. Atıl vaziyette olan bu tür havuzların içinde su birikintisi varsa yaban hayvanları içine girer ancak yüksek olduğundan yukarı çıkamaz. Yukarı çıkamayan hayvanları biri görüp ihbar etmezse, beslenemediklerinden yaşamlarını yitirirler. Kullanılmayan havuzların içinde su bırakmamak lazım. Özellikle şehrin kıyı kesimlerinde yaşayanlar sıcak havalarda bu tür canlılar için kendi yaşam alanlarına yakın yerlere bir kap içinde su bırakırlarsa, doğada yaşayan canlıların su ihtiyaçlarını karşılamış olurlar” dedi.