İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Rusya Türk tasarımcı Ayşe Ören'i konuşuyor

Rusya Türk tasarımcı  Ayşe Ören'i konuşuyor
Rusya Türk tasarımcı Ayşe Ören'i konuşuyor

Rusya'nın seçkin internet sitelerinden vdolevke.ru, modern Türk tasarımını konu alan bir haber analiz yayınladı.

Son yıllarda tasarımlarıyla dikkat çeken Ayşe Ören'e yer verilen haberde ise "modern Türk tasarımına yeni soluk getiren genç" olarak tanıtıldı.Tarihi kültürel ürünler ile yeni dönem endüstriyel ürünlerin resimlerle gösterildiği haberde, "Türk tasarımcılar aslında Doğu'dan çok Avrupa'ya daha yakın" değerlendirmesine yer verildi.Türk, Arap ve Hint tasarımları denince akla; parlak renkler, yumuşak yastıklar, kısa kanepeler, yeşil renkli yüzeyler, lamba ve bakır süs eşyalarının geldiği hatırlatılan haberde, bunun tamamen bir "klişe" olduğunun altı çizildi. Tarihi yargılardan uzaklaşmak için, aslında iç mekan tasarımcılarının ürünlerine bakmak gerektiği belirtilen haberde, uluslararası yarışmalarda ödüller kazanan Ayşe Ören'in oryantal klasik kalıplardan çok uzak, gerçek Türk tasarımını yansıttığı yorumu yer aldı.

Vdolevke'nin Türk tasarımı için yaptığı yorum, "İstanbul'daki Topkapı Sarayı; kaprisli, parlak mavi ve parlak vitray mozaiklerle dekore edilmiş geleneksel zarif Köşkleri ile doğunun klasik bir iç mekan örneğidir. Ancak Türkler, bazı ulusal özellikleri korumakla beraber, yaşadıkları mekanlarda modernliği tercih ediyor. Modern Türkler, Avrupa standartlarına çok daha yakın duruyor" şeklinde oldu.
Yeni nesil tasarımcıların klasikleşmiş kalıplardan uzak tasarımlar yaptığı hatırlatılan haberde, genç tasarımcı Ayşe Ören için de, kendi stüdyosu Ayşe Ören DesignArt ile hizmet verdiği belirtilerek, çeşitli uluslararası yarışmalarda ödüller kazandığı bilgisine yer verildi.
Rus medyasında yer alan haber üzerine bir değerlendirme yapan genç tasarımcı Ayşe Ören, "Tasarım doğru yapılırsa, doğru enerjiyi verebilirse kurumlar için bir güç kaynağı olarak kullanılabilir. Yenilikçi ve değişime açık yapım sayesinde kendimi bu kulvarda ileriye gideceğimi düşünüyorum" dedi.

İSTANBUL

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.