GÜNDEM - 23 Eylül 2017 Cumartesi 10:11

Savaş mağduru çocukların yaralarını yine çocuklar sarıyor!

A
A
A
Savaş mağduru çocukların yaralarını yine çocuklar sarıyor!

Suriye’deki savaştan ve çeşitli sorunlardan kaçan çocuk ve gençleri Türkiye’deki öğrencilerle kaynaştırarak onların tekrar normal hayatlarına dönmeleri ve entegrasyon süreçlerini en iyi şekilde tamamlamaları adına 'Kardeş Öğrenci' projesi hayata geçirildi.

Proje ile birlikte empati yoluyla Suriyeli mülteciler için toplumda farkındalık oluşturulması, birbirlerini daha iyi anlamalarının sağlanması; karşılıklı sevgi, saygı, güven, hoşgörü ve kardeşlik ilişkilerinin geliştirilmesi amaçlandı. Biltes Koleji, Aktif İş Kadınları Derneği ve Milad Derneği işbirliğinde, Avcılar Kaymakamlığı'nın himayelerinde, Kağıthane Kaymakamlığı’nın desteğiyle düzenlenen projeyle 28 Suriyeli çocuk proje kapsamında Biltes Koleji’nde yapılan etkinliğe katıldı. Suriyeli çocukların, Biltes Koleji öğrencileri ile buluştuğu ve kaynaştığı, her Suriyeli çocuğun Türk öğrenciler tarafından “kardeşim” diyerek sahiplendiği etkinlikte çocuklar okulu gezdi, buz pateni dersi aldı ve 3D laboratuvar özelliği taşıyan sınıfta Fen Bilimleri dersine katıldı.

Etkinliğine öğrencilerin yanı sıra Avcılar Kaymakamı Hulusi Doğan, Kağıthane Kaymakamı Hasan Göç, Kağıthane Belediye Başkan Yardımcısı M.Oğuz Toktekin, Aktif İş Kadınları Derneği Başkanı Dr. Gülten Erdem Ünlü, Milad Derneği Başkanı Hala Makhlouta, Trans Espoir Başkanı Chahada Mathias ve çok sayıda üst düzey yönetici ve aileler katıldı.

“Biz eğitim eşitliğine inanıyoruz”

Biltes Eğitim Grubu Kurucusu Can Uysal savaş mağduru olmuş çocuklar için entegrasyon sürecinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Bugün hayata geçirdiğimiz ve devamı için çalışmalar yürüttüğümüz proje için çok büyük bir onur ve gurur içerisindeyiz. Hem öğrencilerimizi, hem velilerimizi hem de bizlere bu konuda destek olan herkese teşekkür ediyoruz. Biz eğitim eşitliğine inandığımız için bu projeyi yaptık. Bu sadece sosyal sorumluluk projesi değil. Savaş mağduru öğrencilerin neler yaşadığını hissetmek ve öğrencilerimize bu duyguları hissettirmek istiyoruz. Burada yaş farklılıkları olmayan fakat farklı iki hayatı yaşayan öğrenci grubunu bir araya getirmek istedik. Biltes Koleji olarak da bundan sonra hep yanlarında olacağız” dedi.

“Çocuklar için en büyük sorun eğitim”

Avcılar Kaymakamı Hulusi Doğan ise savaş mağduru olan çocukların şuandaki en büyük sorunun eğitim olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye bir ev sahibi olarak Suriyeli misafirlerimizin her türlü sosyal, ekonomik ve kültürel konularda sorunlarını çözmek için çalışıyor. Bu misafirlerimiz bizim için önemli. Sonuçta toplum olarak birlikte aynı ortamda yaşıyoruz. Bizim nasıl ihtiyaçlarımız varsa onların da aynı şekilde ihtiyaçları var. Özellikle çocukların diğer çocuklarla kaynaşması onların sosyal hayatı için çok önemli. Bu çerçevede çocukların hep birlikte yapacağı aktiviteler düzeliyoruz. Sadece çocukları değil aileleri de birbirleri ile kaynaştırıyoruz. Çocuklar da aileler de ülkemizin bir parçası haline geldi. İnsanların çaresizliklerini ve yalnızlıklarını bir şekilde gidermemiz lazım. Bu sorunu aşarsak hem kendileri hem de ülkemiz için çok faydalı hale gelir. Çocuklar bu savaşın en büyük mağduru ve şimdi de en büyük sorunları eğitim. Bizler Suriyeli çocuklarımızı sokaklarda mendil satarken görmek istemiyoruz. O yüzden bir de Sokaktan Okula projesini başlattık. Suriyeli ailelerin bütün sorunlarını tespit ederek ona göre çözüm üretmeye çalışıyoruz. Yani gerçekleştirdiğimiz proje ile birlikte Suriyeli çocukların ve ailelerin Türk aile ve çocuklarıyla kaynaşmasını sağlayan faaliyetler yapacağız. Bu sayede her bir çocuk bu ülkenin bir ferdi gibi bütün sorumluklarını da yerine getirecektir” diye konuştu.

Aktif İş Kadınları Derneği Başkanı Dr. Gülten Erdem de bu projenin sadece Suriyeli çocuklar için değil ülkemiz çocuklarına da örnek teşkil etmesi adına önemli olduğuna değindi. Gülten Erdem, “Suriyeli misafirlerimizin toplumumuzda yaşarken entegrasyon çalışmalarının tamamlanmasında hiç imkanımız var mı diye sorgulamadan o insanlara kucak açtık. Onların da bizim gibi insan olduğu ve bizim gibi eskiden bir hayatı olduğunu biliyoruz. Çocuklarımızın da toplumsal nefret yerine sevgiyi yerine koymaları için bu projeyi geliştirmek ve destek olmak istedik” diyerek sözlerini tamamladı.


Proje kapsamında; rol model çalışmalarından eğitim programları ve gençlik organizasyonlarına, kültürel çalışmalardan terapi ve gurup çalışmalarına, sportif faaliyetlerden atölye uygulamalarına, çeşitli gezilerden sosyal ve sanatsal çalışmalara kadar birçok etkinlik gerçekleştirilecek.
 

ŞEYDA CEYLAN GÖRGENÇ

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Aksaray 57 saniyede arabayı soyan hırsızlar kameraya yakalandı Aksaray’da arabayla bir aracın yanına gelerek 57 saniyede otomobili soyup soğana çeviren hırsızlar, önce güvenlik kamerasına, ardından polise yakalandı. 22 saatlik güvenlik kamerasını izleyen polis, şüphelileri gözaltına aldı. Olay, Bahçesaray Mahallesi’ndeki oto sanayi içerisinde yaşandı. Edinilen bilgiye göre, sabah erken saatlerde bir araçla oto sanayine gelen 2 kişi, araçlarını bir otomobilin yanına park ederek 57 saniye içinde otomobili soyup soğana çevirdi. Araçta bulunan 2 adet teyip, ses sistemi, 4 adet hoparlör ve çeşitli özel eşyaları çalan şahıslar olay yerinden kaçtı. Sabah sahibinin fark etmesi üzerine ortaya çıkan olay polise bildirildi. İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, olayla ilgili geniş çaplı araştırma başlattı. Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde hırsızların peşine düşen polis, bölgede bulunan güvenlik kameralarından yola çıkarak şahısların kimliklerini tespit etti. Şahısların olayı gerçekleştirmesinden kaçış istikametine yönelik civardaki tüm kameralar dahil olmak üzere toplam 22 saatlik güvenlik kamerası görüntüsünü izleyen polis, şüphelileri adeta eliyle koymuş gibi bularak yakaladı. Evde yapılan aramada araçtan çalınan malzemelerin bir kısmı bulunarak sahibine teslim edildi. Gözaltına alınan N.Y. (31) ve F.A. (27) emniyetteki işlemlerinin ardından Aksaray Adliyesine sevk edildi. N.Y. tutuklanarak cezaevine gönderilirken, F.A. ise adli kontrolle serbest bırakıldı.
Yalova AK Parti Yalova meclis adayları tanıtıldı AK Parti Yalova İl Başkanlığı tarafından Yalova Belediyesi ve İl Genel Meclisi adaylarının tanıtım programı gerçekleştirildi. AK Parti Aday Tanıtım Toplantısı Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Başkanı Umut Güçlü, “Bu teşkilatın, bu davanın önünde her zaman belediye başkan adayı, belediye meclis üyesi, il genel meclis üyesi olarak illa birileri olacaktır. Bunların da bu görevde kalma süreleri bitecek. Yerine yeni kardeşlerimiz, yeni abilerimiz, yeni arkadaşlarımız gelecektir. Şunu asla ve asla unutmayalım. Bu dava biz varken var da, biz buradan indikten sonra yok değil. Biz bugün varız, yarın yokuz. Bu dava, bu siyasi hareket hayatın sonuna kadar devam edecek” dedi. MHP İl Başkanı İhsan Güldoğan ise Türkiye’nin gelecek yüzyılına Cumhur İttifakı’nın damgasını vuracağını belirterek, “Cumhur İttifakı menfaatsiz ve karşılıksız bir şekilde çok gönülce, muhabbetçe liderlerimiz tarafından gelecek yüzyılın mührü vurularak kurulmuştur. Üreten belediyecilik ve gerçek belediyecilik anlayışıyla yola çıkarak, biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak elimizden gelen her şeyi fazlasıyla yapacağız” diye konuştu. AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş ise tek amaçlarının millete hizmet etmek olduğunu dile getirerek, “Bizim için seçim süreçleri propaganda yaptığımız, kendi kuru sözlerimizi vatandaşlarımıza aktardığımız bir dönem değil. Milletimizden aldığımız ilhamla siyaset yapıyoruz. Cumhur İttifakı olarak pusulamızın adresi aziz milletimiz. Belde, ilçe ve il merkezinde her gittiğimiz kapıda 5 yıl boyunca hangi adımları atacağımızı, 5 yıl boyunca hangi hizmet ve eserlerle aziz kardeşlerimizi buluşturacağımız çalışma toplantıları olarak değerlendiriyoruz. Seçimlerin ardından bizler Ankara’da, şehrimizin hizmetleri için seferber edeceğiz. Belediye başkanı seçilecek arkadaşlarımız gece gündüz demeden tüm noktalarda, Cumhur İttifakı’nın değerleri ile yeni hizmetlerle buluşturacağız. 5 yıl boyunca yaptığımız tüm çalışmalar, önümüzdeki 5 yılın kararlılığını, duruşunu çok açık bir şekilde ortaya koyacak” ifadesini kullandı. Konuşmaların ardından Yalova Belediyesi ve İl Genel Meclisi adayları sahneye çağrılarak tanıtıldı.
Rize ÇAYKUR’un mevsimlik işçilerinden ‘kadro eylemi’ Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) bünyesinde yılda 6 ay çalışan mevsimlik işçiler, Rize Meydanı’nda toplanarak kadro taleplerini dile getirdi. ÇAYKUR bünyesinde yılda 6 ay çalışan mevsimlik işçiler, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak kadro taleplerini dile getirdi. İşçiler "İşçiler burada kadro nerede" sloganları atarak ÇAYKUR’a yüklendi. Protestocular adına konuşan mevsimlik ÇAYKUR işçisi Emre Yazar, sürekli kadro sorununun çözülmesi yönünde cümleler kullanıldığına ancak bir sonuç alınamadığına dikkat çekerek “ÇAYKUR’da yıllardan bu yana geçici işçi çalıştırma sorunu var. 6 aylık bir süre çalışan işçiler 6 aydan sonra bir yana dağılıyor. Yarısı gurbete gidiyor, yarısı ormana gidiyor, yarısı başka bir yere gidiyor. Bunların çoluğu, çocuğu, eşi tümüyle mağdur oluyor. Bu sorun dile getirildiği zaman bir çözüm geleceğini, kadro verileceğini, çalışma süresinin yükseltileceğini, kışın sigorta, işsizlik maaşı gibi cümleler sürekli dilden dile dolaşıyor ama bir türlü çözüm bulunamıyor. Bugün inşallah buradan bir sonuç çıkartacağız” dedi. “Babamızın evinde yeni gelin olduk” Mevsimlik işçilerin mağduriyetinin giderilmesi için gerekli olan tüm yıl çalışma koşullarının sağlanması için gerekli adımların atılmasını beklediklerini sözlerine ekleyen Yazar, “ÇAYKUR işçileri olarak uzun yıllardır sorunlarımızı kamuoyu ve yetkililerle paylaştık. Verilen sözlere rağmen çalışma şartlarımızda hiçbir değişiklik yapılmamıştır. Babamızın evinde yeni gelin olduk. ÇAYKUR 2022 faaliyet raporunda binlerce boş kadro gözükmektedir. Kanunda ki düzenlemeye rağmen kurumumuz bu kadrolara atama yapmamıştır. Fabrikaların çay işleme dönemi dışında kısmen işlevsiz kalması hepimizin farkında olduğu bir gerçektir ancak 6 aylık çalışma süresi bizler için de bir çok mağduriyete yol açmaktadır. Basit bir örnekle anlatmak gerekirse aynı yıl işe başlayan bir kadrolu işçi 25 yılda emekli olabiliyorsa bu süre 6 ay çalışanlar için 50 yıl olacaktır. 50 yıldan sonra emekli olsan ne olur, olmasan ne olur? Emekli maaşını alınca gelip lokantada bir yemek yiyemiyorsun, maaş hastanelerde bitiyor. Bu durumun ortadan kaldırılması için yetkili kişilerce proje yapılıp ortaya konulmalıdır” ifadelerini kullandı.