EKONOMİ - 28 Mart 2023 Salı 14:44

Sosyal Güvenlik Başuzmanı Karakaş, SGK borç yapılandırması hakkında merak edilenleri yanıtladı

A
A
A
Sosyal Güvenlik Başuzmanı Karakaş, SGK borç yapılandırması hakkında merak edilenleri yanıtladı

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, SGK borç yapılandırması çerçevesinde 48 aya kadar taksit imkanı olduğunu, peşin ödeme halinde ise faizlerin yüzde 90’ının silineceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve milyonlarca vatandaşı ilgilendiren vergi affı borç yapılandırma kanun teklifi Meclis'te kabul edildi. Bununla ilgili özellikle SGK borçlarının yapılandırılması, çok daha geniş olarak milyonlarca çalışanı, işvereni, hatta işsizleri de ilgilendirmekte. Bu çerçevede Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, Borç Yapılandırma Kanunu ilişkin İhlas Haber Ajansı’na (İHA) açıklamalarda bulundu. Karakaş, Kamuoyunda torba yasa olarak bilinen yasa hakkında Karakaş, SGK borç yapılandırması çerçevesinde 48 aya kadar taksit imkanı olduğunu, peşin ödeme halinde ise faizlerin yüzde 90’ının silineceğini belirtti.

Düzenleme çerçevesinde SGK yapılandırmalarına bakıldığında hali hazırda 20’yi aşkın teşvik bulunduğunu ifade eden Karakaş, “Hazine veya İŞ-KUR aracılığıyla, sağlanan, işverenlere istihdamın arttırılması için verilen 20’yi aşkın teşvik var. İşverenlerinde teşvikten faydalanması için borçlarının olmaması veya borçlarını yapılandırmaları gerekiyor. SGK borcu olduğundan dolayı teşviklerden yararlanamayan işverenler bu cazip yapılandırma ile borçlarını yapılandırdığı takdirde teşviklerden faydalanabilecekler. Yine borcundan dolayı icralık olanlar var, SGK ile mahkemelik olanlar var. Bütün bunlar da yapılandırma çerçevesinde. Hatta yapılandırma çerçevesinde yapılacak ödemelerle birlikte belirli şartlarla icranın kaldırılması da söz konusu. Bu bakımdan gerçekten çok güzel bir düzenleme” şeklinde konuştu.

“Gelir testiniz asgari ücretin 3’te 1’i kadar çıkarsa zaten genel sağlık sigortası primi ödemeyeceksiniz”

Birçok vatandaşın Genel Sağlık Borcu yapılandırması çerçevesinde olduğu halde bundan haberdar olmadığını vurgulayan Karakaş, şu ifadeleri kullandı:

“Bunlar 18 yaşını doldurmuş eğitim hayatını devam etmeyen, 20 yaşını doldurup üniversite eğitimine devam etmeyen veya üniversiteyi bitirip 25 yaşını aştıktan sonra herhangi bir işte çalışmayan ve zorunlu sigortası olmayan işsizler de GSS borçlusu çerçevesinde. Bu vatandaşlara her ay 300 liraya yakın GSS borcu yazılmakta. Bu Genel Sağlık borçlarına ilaveten gecikme zammı cezası uygulanmaktadır. Özellikle altını çizerek söylüyorum ki eğer herhangi, bir işiniz yok ise, eğitim öğretim hayatınız devam etmiyorsa ve zorunlu sigortanız yoksa genel sağlık sigortanızın olup olmadığını mutlaka kontrol edin çünkü bu fırsat bir daha gelmeyecektir. Aynı şekilde gelir testiniz asgari ücretin 3’te 1’i kadar çıkarsa zaten genel sağlık sigortası primi ödemeyeceksiniz. Devlet sizin yerinize genel sağlık sigortası primini yatıracak ve siz ücretsiz olarak genel sağlık sigortası imkanlarından faydalanabileceksiniz.”

“Genel Sağlık Sigortası’nda faizinin tamamen silinmesi söz konusu”

Karakaş, Genel Sağlık Sigortası borçlusu olup borcu tahakkuk eden vatandaşlara yönelik, düzenleme çerçevesinde çok cazip fırsatlar olduğunu da belirterek, “Genel Sağlık Sigortası’nda anaparadan ziyade borçlara uygulanan gecikme zammı ve cezası dediğimiz, yani halkın anlayacağı şekilde faizinin tamamen silinmesi söz konusu. Başvuru açısından da Genel Sağlık Sigortası borçlarına daha uzun vadeli bir süre verildiğini de görüyoruz. Dolayısıyla gelir testi yapmamış olanların 31 Temmuz tarihini kaçırmamalarını özellikle tavsiye ediyoruz. Genel sağlık sigortası borçlusu olanlarında en geç 31 Ağustos tarihine kadar bütün bankalardan borçlarını ödeyebilirler. Borçlarını ödemeleri halinde bütün faizleri de silinecektir” açıklamasında bulundu.

“Özellikle e-Devlet üzerinden başvuruların yapılmasını tavsiye ediyorum”

SGK borçlarının yapılandırılması çerçevesinde, borç yapılandırma başvurusunda 3 ayrı yol olduğunu açıklayan Karakaş, “Ben özellikle E-Devlet üzerinden başvuruların yapılmasını tavsiye ediyorum. Çünkü gerçekten SGK çalışanları Türkiye’nin en fedakar çalışanları. Bir yandan EYT bir yandan prim yapılandırmaları çok aşırı bir iş yükü var. Vatandaşlarımızın da özellikle e-Devlet üzerinden müracaatlarını yapmalarında fayda var. Bunu dışında vatandaşların bizzat SGK’ya gidip yapılandırma işlemine başvurma imkanı var. Yine posta yoluyla da başvuru yapılabilmektedir” diye konuştu.

Yapılandırma işlemlerinde 48 aya kadar taksit imkanı olduğunu da belirten Karakaş, peşin ödeme halinde yurt içi üretici fiyat endeksleri baz alındığını dile getirdi. Karakaş, güncellenen borçların ise faizinin yüzde 90’ı silineceğini de vurguladı.

Kemal Diri - İbrahim Çakmak

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Bursa Bursa’nın ilk ’Pickleball Turnuvası’ yapıldı Bursa’daki ilk ‘Pickleball Turnuvası’, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Uluslararası Pickleball Federasyonu Türkiye Temsilciliği (UPFTT) işbirliğiyle Hüdavendigar Kent Parkı’nda gerçekleştirildi. Birçok ülkede resmi federasyonu bulunan, ulusal ve uluslararası birçok organizasyonu düzenlenen pickleball’ın Bursa’daki ilk turnuvası, Hüdavendigar Kent Parkı’ndaki Bursa’nın ilk ve tek Pickleball kortlarında gerçekleştirildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Uluslararası Pickleball Federasyonu Türkiye Temsilciliği (UPFTT) işbirliğiyle hazırlanan turnuvaya 60’ın üzerinde sporcu katıldı. Kıyasıya rekabetin yaşandığı turnuvanın ‘Tek Kadınlar Kategorisi’nin birincisi Güzide Çakmak, ‘Tek Erkekler Kategorisi’nin birincisi Polatkan Ayvaz, ‘Mix Duble Birincisi’ ise Polatkan Ayvaz ve Lara İrtem oldu. Turnuvanın ödül törenine, Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Gökay Azak, UPFTT Başkanı Serap Yücesir, UPFTT Onursal Başkanı Erol Bülbül, Organizasyon Sorumlusu ve UPFTT Yönetim Kurulu Üyesi Asena Erdinç, UPFTT Eğitim Kurulu Üyesi Özkan Ergün, UPFTT MHK üyesi Aydemir Kırbaş, UPFTT Temsilcisi Davut Güngör, Uludağ Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramiz Arabacı, Uludağ Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nimet Haşıl Korkmaz, sporcu aileleri ve vatandaşlar katıldı. Bursa’daki ilk Pickleball Turnuvasına ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Gökay Azak, turnuvada şehir içinden ve şehir dışından gelen 60’ın üzerinde sporcunun mücadele ettiğini söyledi. Bursa’nın ilk ve tek uluslararası Pickleball kortlarını Büyükşehir Belediyesi olarak kazandırdıklarını anlatan Azak, pickleball ve diğer spor branşlarında yapacakları turnuvalarla Bursalıları sporla buluşturmaya devam edeceklerini söyledi. UPFTT Başkanı Serap Yücesir, Bursa’da önemli bir organizasyona imza atıldığını belirterek, turnuvaya katkı sunan Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ve Uludağ Üniversitesi’ne teşekkür etti. Pickleball sporunun oynaması kolay ve eğlenceli bir aktivite olduğunu belirten Yücesir, turnuvaya katılan tüm sporculara başarılar diledi. UPFTT Temsilcisi Davut Güngör de pickleball sporunu Türkiye’nin her yerinde tanıtmaya çalıştıklarını ifade ederek destekleri için Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Pickleball, tenis, masa tenisi ve badminton gibi sporlardan esinlenilmiş, genellikle iki veya dört oyuncu arasında oynanan bir raket sporudur. Oldukça eğlenceli bir spor dalı olan oyun, bir kort üzerindeki düşük bir file üzerinde oynanır ve oyuncular, özel bir pickleball raketini kullanarak bir plastik topu birbirlerine vurarak karşı tarafa geçmeye çalışır.
Ankara ASO Başkanı Ardıç: “Milli iradenin üstünde hiçbir güç tanımayız” Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç, “15 Temmuz gecesi olduğu gibi, milli iradenin üstünde hiçbir güç tanımayız” dedi. Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 8’inci yıl dönümü ve 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Ardıç, 15 Temmuz 2016 tarihinde tek yürek, yekvücut olmuş bir milletin, demokrasisine nasıl sahip çıktığının en somut örneği olduğunu ifade etti. Milli iradeye karşı yapılan hain darbe girişiminin, Türk milletinin kahramanlığı ile bertaraf edildiğini aktaran Ardıç, “Aziz milletimiz, kendi iradesinin üzerinde hiçbir gücü tanımayacağını tüm dünyaya ilan etmiş, demokrasisine canı pahasına sahip çıkmıştır. Millet ve devletin omuz omuza vererek yazdığı 15 Temmuz Destanı, dünyanın tüm milletlerine de örnek olmuştur. Ülkemizin demokrasisine yapılan alçak saldırıyı da, hain darbe girişimine karşı gözlerini kırpmadan karşı koyan kahramanlarımızı da unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız” açıklamasında bulundu. “15 Temmuz gecesi olduğu gibi, milli iradenin üstünde hiçbir güç tanımayız” Ardıç, ASO olarak her zaman milli iradenin yanında olduklarını belirterek, “Ankara Sanayi Odası olarak 15 Temmuz gecesi olduğu gibi, milli iradenin üstünde hiçbir güç tanımayız. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hakimiyet, kayıtsız şartsız milletindir’ sözünü şiar edinerek, milli iradeye sahip çıkmanın ve demokrasimizi ilelebet korumanın sorumluluğunu taşıyacağız. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılında da ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma hedefiyle çalışmaya devam edeceğiz. Demokrasinin vazgeçilmezliğini bir kez daha vurguladığımız 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde, hain darbe girişimine karşı gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi de şükranla anıyoruz” ifadelerine yer verdi.
Sakarya Sakaryaspor, yeni sezon hazırlıklarını Kartepe kampında sürdürüyor Sakaryaspor, yeni sezon hazırlıklarını Kartepe kampında sürdürüyor. Takımın moral ve motivasyonunu yükseltmek için kampı ziyaret eden Sakaryaspor Kulüp Başkanı Gökhan İn, "Hepinizin gayretini yakından takip ediyor ve gurur duyuyoruz. Sezon boyunca hep birlikte el ele vererek büyük başarılara imza atacağımıza inanıyorum. Yönetim olarak her zaman yanınızdayız ve size olan desteğimiz tamdır" dedi. Yeni sezon hazırlıkları çerçevesinde ilk etap çalışmalarını Rüstemler Tesisleri’nde tamamlayan Sakaryaspor, ikinci etap için Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde bulunan otelde kampa girdi. Yeşil-siyahlı takımın moral ve motivasyonunu yükseltmek amacı ile Sakaryaspor Kulüp Başkanı Gökhan İn, Asbaşkan Tolga Taş ve yönetim kurulu üyeleri 13 Temmuz’da kampa giren kafileyi ziyaret etti. Ziyaret sırasında Başkan İn, teknik heyet ve futbolcularla bir araya gelerek desteklerini dile getirdi. Takımın gösterdiği çabadan memnun olduğunu ifade eden ve kampta takım ile birlikte olmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Başkan Gökhan İn, "Bugün burada, sizlerle birlikte olmak bizler için büyük bir mutluluk kaynağı. Bu kamp döneminde göstermiş olduğunuz özveri ve disiplin, Sakaryaspor’un geleceği adına bizlere umut veriyor. Hepinizin gayretini yakından takip ediyor ve gurur duyuyoruz. Sezon boyunca hep birlikte el ele vererek büyük başarılara imza atacağımıza inanıyorum. Yönetim olarak her zaman yanınızdayız ve size olan desteğimiz tamdır. İyi bir hazırlık dönemi geçirmenizi ve sezona güçlü bir başlangıç yapmanızı diliyorum" diye konuştu. Asbaşkan Tolga Taş da takımın moralini yüksek tutmanın önemine değinerek, oyunculara ve teknik heyete başarılar diledi. Yönetim kurulu üyeleri ise futbolcularla sohbet ederek, ihtiyaç ve taleplerini dinledi. Ziyaret sonrasında takımın antrenmanını izleyen yönetim kurulu üyeleri, kampın genel durumu hakkında teknik heyetten bilgi aldı. Teknik direktör ve futbolcular, yönetimin ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, desteklerinin kendilerine büyük motivasyon sağladığını ifade ettiler. Sakaryaspor, Kartepe kampında sezon öncesi hazırlıklarına tüm hızıyla devam ederken, takımın moral ve motivasyonunun yüksek olduğu gözlemlendi.