EKONOMİ - 31 Mayıs 2023 Çarşamba 10:58

Türk inşaat firmalarından Erbil Yapı Fuarı’na çıkarma

A
A
A
Türk inşaat firmalarından Erbil Yapı Fuarı’na çıkarma

Türk inşaat firmaları, 13 ülkeden 408 markanın katıldığı Erbil yapı Fuarı’nda yer aldı. Türkiye’den giden 54 firma yapılandırma alanlarında yetkinliklerini sergiledi. Fuara katılan Türkiye Erbil Başkonsolosu Memet Mevlüt Yakut, başarılarından ötürü Türk firmaları tebrik etti.

Kuzey Irak’ın yeniden yapılandırılması ve ileriye dönük altyapı yatırımlarında Türk firmaları etkin rol oynayacak. 23-26 Mayıs tarihlerinde 13’üncüsü düzenlenen Erbil Yapı Fuarı’na 54 Türk firması katılım gösterdi. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani tarafından açılışı gerçekleştirilen fuara, 13 ülkeden 408 inşaat markası ve 20 bini aşkın ziyaretçi katıldı. Fuar açılışına katılan Türkiye Erbil Başkonsolosu Memet Mevlüt Yakut, Türk inşaat firmalarının bölgedeki başarısını tebrik etti.

Pyramids Grup Fuarcılık’ın ana organizatörlüğünde gerçekleşen fuar, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin yanı sıra, Irak Ticaret Bakanlığı, Irak İmar ve İskan Bakanlığı, Elektrik Bakanlığı, Planlama Bakanlığı başta olmak üzere, ilgili tüm kurum ve ticaret odalarının destek ve işbirliği ile gerçekleşti.

Fuarda Türk firmaları ile devlet kurumları ve ilgili iştirak şirketleri arasında yoğun ikili görüşmeler gerçekleşti. Görüşmelerin akabinde Türk firmaları bölgede büyük inşaat ve yapı projelerinin büyük bir paydaşı olması masaya yatırıldı. Fuarla eş zamanlı gerçekleşen konferansta Mesrur Barzani; ülkenin ileriye yönelik yatırım ve yeniden yapılanma hedeflerinin özellikle inşaat firmaları için çok büyük ticaret potansiyeli sunduğunu belirtti.

Türk firmalarının bölgedeki etkinliği açısından kritik önemde
Önümüzdeki yıl 21-24 Mayıs tarihinde 14’üncüsü gerçekleşecek fuarda Irak inşaat pazarında yerini almak ve bölgedeki bağlantılarını güçlendirmek isteyen Türk firmaları için Erbil Yapı Fuarı’nın kilit bir inşaat ticaret platformu sağladığı düşünülüyor.

Fuara katılım yapı ve inşaat firmaları elektrik ve enerji, mimarlık firmaları, elektrik ve mekanik sistemler, dekorasyon ve iç dizayn, yapı sistemler, su ve çevre teknolojileri, ısıtma, soğutma, havalandırma, cam, ahşap ve metal ürünler, mermer, doğal taş ve makineler, banyo, mutfak ve seramik, dış mekan ve bahçe dekorasyonu, alt ve üst yapı, genel makine alanlarında gerçekleşti.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Cari denge Ekim ayında fazla verdi Cari işlemler hesabı Ekim ayında, 186 milyon ABD doları fazla kaydetti. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 5 milyar 67 milyon ABD doları fazla verdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ekim ayı ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Ekim ayında cari işlemler hesabı 186 milyon ABD doları fazla kaydetti. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 5 milyar 67 milyon ABD doları fazla verdi. Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 4 milyar 866 milyon ABD doları olarak gerçekleşti. Hizmetler dengesi kaynaklı net girişler 6 milyar 35 milyon ABD doları seviyesinde gerçekleşti. Bu kalem altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler 4 milyar 748 milyon ABD doları oldu. Birincil gelir dengesi kalemi 1 milyar 1 milyon ABD doları net çıkış, ikincil gelir dengesi kalemi ise 18 milyon ABD doları net giriş kaydetti. Finans hesabı Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 638 milyon ABD doları olarak kaydedildi. Portföy yatırımları 689 milyon ABD doları tutarında net çıkış kaydetti. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 423 milyon ABD doları ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 16 milyon ABD doları net satış yaptığı görüldü. Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak, bankalar 348 milyon ABD doları net borçlanma gerçekleştirdi. Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 1 milyar 267 milyon ABD doları net azalış kaydetti. Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 1 milyar 89 milyon ABD doları ve Türk lirası cinsinden 198 milyon ABD doları net artış olmak üzere toplam 1 milyar 287 milyon ABD doları net artış kaydetti. Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, diğer sektörler 301 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirmişken, bankalar ve Genel Hükümet sırasıyla 509 milyon ABD doları ve 50 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirdi. Resmi rezervlerde bu ay 247 milyon ABD doları net artış oldu.