DÜNYA - 20 Ekim 2023 Cuma 15:29 | Son Güncelleme : 20 Ekim 2023 Cuma 16:05

Türkiye - Özbekistan arasında tarihi bağlar gelişiyor

A
A
A

Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Emir Timur’un Türkiye'de yanlış tanındığını, Türkiye-Özbekistan arasında ortak değerlere sahip büyük bir Türk hakanı olduğunu söyledi.

Özbekistan Taşkent Devlet Şarkşinaslik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Nadir Abdullayev ve Şarkiyat ve Tarih Fakültesi Dekanı Zikrullah Kadirov tarafından Özbekistan'a davet edilen Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Emir Timur başlıklı bir konferans verdi.

Konferansa, üniversitenin hocaları, öğrencileri ve işadamları katıldı.

Şimşirgil konuşmasında, Emir Timur’un Türkiye'de yanlış tanındığını, iki ülke arasında ortak değerlere sahip büyük bir Türk hakanı olduğunu belirterek, bu konuda geniş araştırma yaparak objektif bakış açısıyla Emir Timur hakkında kitap yazdığını ve sosyal medyada yayınlar yaptığını belirtti. Şimşirgil, "Tarih bilmeyen insanların kalp gözü kapalı olur, hadiseleri çözemez, değerlendiremez. Onun için tarih çok kıymetli ilimdir" dedi.

Türkiye - Özbekistan arasında tarihi bağlar gelişiyor

Şimşirgil, Emir Timur ile yapılan Ankara Savaşında meydana gelen negatif izlerin iki ülke halkı tarafından kısa sürede silindiğini dostluğun devam ederek bugünlere gelindiğini tarihi kaynaklarla açıkladı. Bugünde gençlere ve iki ülke halkına düşen şeyin dostluğa ve birlik beraberliğe odaklanmak olduğunu ifade eden Şimşirgil, bu bilgilerin yer aldığı Emir Timur kitabını öğrencilere imzaladı. Yoğun ilgi gören konferans sonunda Şimşirgil'e ilim adamlarına takdim edilen Özbek cübbesi giydirildi. Rektör Yardımcısı Nadir Abdullayev, bu konuda Türkiye - Özbekistan arasında ilmi akademik çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Aydın AYED’de Başkan Gür güven tazeledi Aydın Elazığlılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nde (AYED) gerçekleştirilen olağan genel kurulda mevcut Başkan Necati Gür güven tazeledi. Aydın’da yaşayan Elazığlıların memleket hasretini gidermek ve hemşerilerinin kaynaşması amacıyla 2020 yılında kurdukları Aydın Elazığlılar Kültür ve Dayanışma Derneği (AYED) 2. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Derneğin Aydın’da bulunan binasında yapılan kongre sonunda mevcut Başkan Necati Gür yeniden başkanlığa seçildi. Divan Kurulu Başkanlığını Prof. Dr. Mehmet Hadi Yaşa’nın yaptığı kongre saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşının söylenmesi ile başladı. AYED Başkanı Necati Gür’ün faaliyet raporu sunması, Denetim Kurulu Başkanı Eyyup Dizin’in mali işler ile ilgili sunumu, dilek ve temennilerin ardından tek liste ile gidilen genel kurulda Necati Gür yeniden başkanlığa seçilerek güven tazeledi. “Herkesi derneğimize bekliyoruz” Genel kurulun sonunda bir teşekkür konuşması yapan başkan Gür: “Aydın’da oluşturduğumuz bu kardeşlik ortamında kültürümüzü en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz. Aydın’da yaşayan Elazığlı hemşerilerimizle Aydınlı hemşerilerimizi kaynaştırmayı amaçlıyoruz. Kültürümüzü gelecek nesillere aktarma adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Derneğimiz sadece Elazığlılara değil tüm Aydınlılara açıktır. Herkesi de derneğimize bekliyoruz. Tüm hemşerilerime, şahsıma ve yönetim kurulumuza göstermiş oldukları bu teveccühten dolayı teşekkür ediyorum” dedi. Yeni yönetim belirlendi Sadece Elazığlıları değil tüm Aydınlıları da derneklerinde veya dernek dışında her ay farklı etkinliklerle buluşturan Aydın Elazığlılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin (AYED) yeni yönetim ve denetim kurulu şu isimlerden oluştu: Necati Gür (Başkan), Prof. Dr. Ferda Belge (Başkan Yardımcısı), Prof. Dr. Hasan Eren (Başkan Yardımcısı), Halis Timuroğlu (Genel Sekreter), Prof. Dr. Murat Yılmaz (Genel Sekreter Yardımcısı), Rıdvan Yüksel (Sayman), Çiğdem Önal (Yönetim Kurulu Üyesi), Emre Elmalı (Yönetim Kurulu Üyesi), Kürşad Demirkıran (Yönetim Kurulu Üyesi), Muharrem Durmuş (Yönetim Kurulu Üyesi), Yüksel Topçu (Yönetim Kurulu Üyesi). Denetim Kurulu: Eyyup Dizin (Başkan), Dinçer Zorlar (Üye), Çetin Yazıcı (Üye)
İstanbul Güngören’de sokak ortasında silahlı çatışma: 1 ölü, 3 yaralı Güngören’de aralarında husumet bulunan iki grup arasında silahlı çatışma çıktı. Savaş alanına dönen sokakta 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı. Olay, saat 22.30 sıralarında Güngören Güven Mahallesi Sarmaşık Sokak’ta meydana geldi. İddiaya göre, aralarında husumet olduğu öğrenilen iki grup arasında sokakta tartışma yaşandı. Tartışmanın büyümesi üzerine iki grup arasında silahlar çekildi. Karşılıklı açılan ateş sonucu, K.Ç, S.Ö, E.Ö. ve O.K. isimli şahıslar yaralandı. İhbar üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen polis ekipleri çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Yaralı şahıs hastanede hayatını kaybetti Sağlık ekipleri, çatışmada yaralanan K.Ç, S.Ö, E.Ö. Ve O.K. isimli şahıslara ilk müdahaleyi olay yerinde yaptı. Hastaneye kaldırılan yaralılar müşahede altına alınırken E.Ö. isimli şahıs yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Polis ekipleri şüphelilerden bir kişiyi olay yerinde yakalarken kaçan diğer şüphelileri arama çalışmaları sürüyor. Öte yandan polis ekiplerinin çatışmada kullanılan 2 silahı olay yerinde bulduğu öğrenildi. Çevik kuvvet ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı sokakta olay yeri inceleme ekipleri uzun süre çalışma yaptı. Boş kovan ve delil toplayan ekipler, kurşunların hedefi olan bina ve araçlarda incelemede bulundu. Polis ekipleri olayla ilgili inceleme başlattı.