EKONOMİ - 03 Nisan 2018 Salı 15:28

12’nci Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi İstanbul’da yapılacak

A
A
A
12’nci Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi İstanbul’da yapılacak

Körfez ülkeleri başta olmak üzere farklı ülkelerden 500’den fazla yabancı yatırımcının katılacağı 12’inci Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi 28-29 Nisan’da İstanbul’da düzenlenecek.

Körfez ülkeleri başta olmak üzere farklı ülkelerden 500’den fazla yabancı yatırımcının katılacağı 12’inci Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi 28-29 Nisan’da İstanbul’da düzenlenecek.Yerli ve yabancı 60’tan fazla şirketin 365 proje ile yer alacağı 12’inci Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi ön toplantısı Taksim’de bir otelde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Cidde Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ziad Bassam, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Kalsın, YDU Group Saudi Başkan Yardımcısı Younus Inayat, Arap-Türk İş Adamları ve Yatırımcıları Derneği Başkanı İsmail Altın katıldı.Toplantıda konuşan İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Kalsın, 500 üzerinde bir yatırımcı bu organizasyonla beraber Türkiye’deki iş dünyasıyla bir araya gelip yatırım imkanlarını konuşacaklarını söyledi.Türk ve Arap iş dünyası ortak yatırımlara açılan fırsatlarla dolu bir döneme girdiklerini belirten Kalsın, “Bu yıl Körfez ülkelerinden Kuveyt, Suudi Arabistan başta olmak üzere Bahreyn, Umman, Ürdün, Dubai, Azerbeycan, Mısır ve Irak’tan yatırımcı topluluğun ülkemizi ziyaret edeceğimizi biliyoruz. Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki ilişkiler sadece karşılıklı iş birlikleriyle değil bölgesel huzurunda temellerini sağlamlaştıracaktır. 2017 yılının genelindeki yüzde 7,4’lük büyümede bu sürecin bir devamı olmuştur. Hükumetimizin almış olduğu tedbir ve desteği ile iç tüketim ve yatırımlarda yaşanan canlanma önemli bir etken olmuştur” ifadelerini kullandı.Kalsın, Türkiye gayrimenkul noktasından büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirterek şunları söyledi: "Sektörlere baktığımızda turizm, hizmetler, sanayi sektöründe büyük bir artış olduğunu gözlemliyoruz. Elbette bu sektörlerde inşaat sektörünün büyümesinde büyük katkılar sağlamıştır. Gayrimenkul önümüzdeki süreçte gelişmeye katkısı daha da artacaktır. Dünyanın gidişatına yön veren 10 büyük projenin 6’sı Türkiye’de yapılıyor".Türkiye, yıllık yüzde 11,1 artış gösteren fiyatlarıyla dünyanın en iyi performans sergileyen gayrimenkul pazarlarından bir ülke konumunda olduğunu belirten Kalsın, “Marmaray, Avrasya, Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi projelerin ister istemez bu projelerin çevresinde de yatırım imkanlarını sunacaktır. Yabancılara satılan konutlara baktığımızda bir önceki yıla göre yüzde 22,2 oranında artış söz konusudur. Ofis inşaatta aynı şekilde artış gözlenmektedir. İstanbul’daki A sınıfı ofislerde 2017 yılı sonunda 5,3 milyon metrekare ulamış durumda, bu rakamın 2020 sonu itibari ile 7,1 milyon metrekareye ulaşmasını bekliyoruz" dedi."22 bin adetlik konut satışında başı Arap ülkeleri çekiyor"


Cidde Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ziyad Bassam Türkiye’de geçen yıl 1,4 milyon konut satıldığını yabancılara yapılan 22 bin adetlik konut satışında başı Arap ülkelerinin çektiğini söyledi. Sayı olarak 22 bin az olsa da ciddi bir değerin olduğunun altını çizen Bassam, "Bu fuarda sadece gayrimenkul satışı düşüncesinden ziyade başka bir adım atmayı umut ediyoruz. Aynı zamanda iş ortakları olarak çalışıp el ele vermeliyiz, beraber proje tasarım noktasında iş birliği yapmalıyız. Özellikle Arap bölgesine projeleri tasarlamalıyız" ifadelerini kullandı.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Sancaktepe Belediyesi proje tanıtım toplantısına yoğun ilgi Sancaktepe Belediyesi 31 Mart seçimleri kapsamında proje tanıtım toplantısı düzenledi. Yoğun ilgi gören ve katılımcıların coşkuyla eşlik ettiği toplantıda belediye başkanı Şeyma Döğücü önceki dönem yaptıklarını ve gelecek dönemdeki vaatlerini anlattı. Sancaktepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezinde gerçekleştirilen proje aday ve tanıtım toplantısında Sancaktepe Belediye Başkanı ve başkan adayı Şeyma Döğücü önceki dönem yaptıkları icraatleri ve gelecek dönemdeki vaatlerini sıraladı. Yoğun ve coşkulu bir katılımın olduğu toplantıya eski başbakan ve AK Parti İstanbul Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk, Cumhur İttifakı siyasi parti ilçe başkanları katıldı. "Yeni dönemde Sancaktepe emin ellerde" Konuşmalarında Sancaktepe’de yaptıkları hizmetleri anlatan ve pandemi döneminde yaptıklarına da değinen Şeyma Döğücü "Pandemi döneminde 5 bin öğrencimize tablet dağıttık. Kardeş belediyemiz Adıyaman Suvarlı Belediyesine park yaptık. Manavgat yangınında zarar gören Tilkiler köyüne cami yaptık. 5 yılda çok çalıştık, severek çalıştık. Vatandaşımıza sunduğumuz hizmetler neticesinde onların yüzünde gülümsemelerini, gençlerimizin başarılarını gördükçe mutlu olduk, göğsümüz kabardı. Yeni dönemde de inşallah Sancaktepe emin ellerde." ifadelerini kullandı. "Belediyecilik diğerlerinin nazarında makam vesilesi olabilir. Bizim nazarımızda sadece millete hizmetkarlıktır." Şeyma Döğücü konuşmalarına, "Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi belediyecilik diğerlerinin nazarında rant kapısı olabilir. Bizim gözümüzde hizmet kapısıdır. Belediyecilik diğerlerinin nazarında makam vesilesi olabilir. Bizim nazarımızda sadece millete hizmetkarlıktır, şehre olan aşk ve sevdadır." şeklinde devam etti. Döğücü ayrıca evlilik destek paketi, ev bizden yuva sizden projesi ile yeni evlenecek gençlere müjde niteliğinde vaatlerde bulundu. Ayrıca eğitim alanında da yatırım yapacaklarının sözünü verdi. Programa katılan eski başbakan ve AK Parti İstanbul Milletvekili Binali Yıldırım, "2019’da Sancaktepe ve çoğu ilçelerimizi dolaştık ve başkanlarımızı işbaşına getirdik. Biz o seçimle beraber olamadık. Ama ilçe belediye başkanlarımız bir şehirde Belediye Başkanı yok diye bahanelerin arkasına sığınmadılar. Çok güzel işler başardılar. İşte bunun belirgin örneklerinden bir tanesi Sancaktepe’dir." dedi.