KÜLTÜR SANAT - 24 Ekim 2022 Pazartesi 12:52

5. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin tanıtımı

A
A
A
5. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin tanıtımı

Kızılay tarafından düzenlenecek olan 5.

Kızılay tarafından düzenlenecek olan 5. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin lansmanı yapıldı. Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, festivalin bu yıl usta isim Neşet Ertaş anısına düzenleneceğini söyledi.


22 - 25 Aralık’ta başlayacak olan 5. Uluslararası Kızılay Dostluk Festivali’nin tanıtımı Sepetçi Kasrı’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, fotoğrafçı - senarist Ebru Ceylan, yönetmen Faysal Soysal, festival genel sanat yönetmeni Mehmet Lütfi Şen, yöneticiler, yönetmenler ve kısa film severleri katıldı.‘Dostluk’ kavramı sinemayla vurgulanacak


‘Dostluk’ kavramının sinema yoluyla insanlara aktarmanın hedeflendiği festivale 58 ülkeden 522 film başvurusu gerçekleştirildi. Festivalin geçmiş yıllarda Anadolu’nun dostluğunu eserlerine aktaran ozanlardan Aşık Veysel, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli’nin anısına yapıldığı bu yıl da Neşet Ertaş anısına yapılacağı öğrenildi.“Neşet Ertaş, içimizden birisiydi”


Festivalin bu yıl Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ın anısına düzenleneceğini söyleyen Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Bu sene Neşet Ertaş anısına yapılıyor. Bozkırımızın yanık sesi, Bektaşi - garip, Abdal Kültürünün kıymetli Ozanı. Onunla birlikte sınırlandı o kadim Abdal Geleneği ama ‘O gönül’ dediğiyle çok iyi anlattı dünyaya. Neşet Ertaş, mütevazıydı, mütevazi olarak kalmaya çalıştı ömrünün sonuna kadar. Neşet Ertaş, içimizden birisiydi. Bizi anlatan bir insandı. Allah rahmet eylesin. Film festivalini bu yıl onun anısına gerçekleştiriyoruz” dedi.“Dünyanın 58 ülkesinden 522 film başvurusu aldık”


Festivalle ilgili bilgi veren yönetmen Faysal Soysal, “Festivalimizin lansmanını yaptık. 22 - 25 Aralık tarihlerinde 5.’incisini düzenleyeceğiz. Başvurularımız sona erdi. Dünyanın 58 ülkesinden 522 film başvurusu aldık. Bu filmleri 4 ana kategoride değerlendireceğiz. Ana yarışma bölümü, 40 yıllık hatır bölümü, panorama bölümü ve insani bakış bölümü olarak sınıflandıracağız. Bir de özel seçkilerimiz olacak. Burada çeşitli ödüller olacak. 4 ödülümüz olacak. İnsani bakış belgesel yarışmasında özel ödülümüz olacak. Kızılay’ın özel ödülü olacak. 40 yıllık hatır bölümü bu yıl Neşet Ertaş Dostluk ödülü için yarışacak” şeklinde konuştu.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İzmir Yolcu taşıdığı otobüsü gelin arabası oldu İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü bünyesinde şoför olarak görev yapan ve hayatlarını birleştirme kararı alan Yeliz Önemli ile Burak Bademli, unutulmaz bir nikah töreni yaşadı. Yeliz Önemli’nin yolcu taşıdığı otobüsü süsleyerek gelin arabasına dönüştüren çift, nikaha da bu araçla geldi. Çiftin nikahını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer kıydı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü bünyesinde şoför olarak görev yapan Yeliz Önemli (40) ile Burak Bademli (38), hayatlarını birleştirme kararı aldı. Bornova bölgesinde çalışan çift, nikahlarına da yolcu otobüsü ile geldi. Yeliz Önemli, yolcu taşırken kullandığı 249 numaralı otobüsü gelin aracına dönüştürüp, direksiyona da kendi geçti. Önce meslektaşı sonra da eşi olan Bademli’yi de yanına alan gelin, kendi nikahına gitmek için direksiyonu bu kez Bornova Nikah Dairesi’ne kırdı. Nikahı Başkan Soyer kıydı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile ESHOT Genel Müdürü Erhan Bey de bu mutlu anlarında Yeliz Önemli ile Burak Bademli çiftini yalnız bırakmadı. Nikahı Başkan Soyer kıyarken, şahitler ise Erhan Bey, DİSK Genel İş İzmir 3 No’lu Şube Başkanı Serap Yılmaz, Kamil Propol ve Nursel Azalma oldu. Soyer, çifte mutluluklar dileyerek, “Aile içi bir buluşma bu. Çok heyecanlıyım. Aile içi büyük bir mutluluk. Birbirine çok yakışan çiftimizin bu en güzel anlarına şahitlik etmek hepimiz için gurur verici. Diliyorum ki ömür boyu sevdiklerinizle huzur içerisinde, sonsuza dek sürecek mutluluğunuz olsun” dedi. Erhan Bey de nikah cüzdanını geline verirken, “Her ne kadar Türk toplumunda aile reisi erkek gibi görünse de aslında kadınlarımız baş tacı. Ben defteri sevgili kızımıza veriyorum” diye konuştu. “Aşkla ESHOT aşkla evet” Yeliz Önemli de bu mutlu günlerinde kendilerine destek veren Başkan Tunç Soyer ile Erhan Bey’e teşekkür ederek, şunları söyledi: “Kendi kullandığım aracı gelin arabası yaparak kullanmak ayrı bir güzellik. Ayrıca bir onur. Yolcu taşıdığım otobüsü kendi nikahıma gelin arabası yaparak geldim. Aşkla ESHOT, aşkla evet, aşkla İzmir.” 6 yıldır ESHOT’ta çalışan Burak Bademli ise “Çok mutluyum. Her şey gönlümüzce olsun. Bu otobüsün artık hayatımızda farklı, çok daha önemli bir yeri var. Çalıştığım kurumu çok seviyorum” ifadelerini kullandı.
Kırıkkale 43 ilin geçiş noktasında kış lastiği denetimleri sürüyor: Araçlar tek tek kontrol ediliyor Ulaşımda 43 ilin geçiş noktası "kilit kavşak" Kırıkkale’de, jandarma ekipleri tarafından yolcu ve yük taşımacılığı yapan araçlara yönelik kış lastiği denetimleri yapıldı. Ekipler, sürücü ve yolcuların da GBT’sini kontrol etti. Türkiye genelinde zorunlu kış lastiği uygulaması, her yıl 1 Aralık’ta başlayıp 1 Nisan tarihinde sona eriyor. Denetimlerde, kış lastiği kuralına uymayan sürücülere, 2 bin 568 Türk lirası para cezası uygulanıyor. 2024 itibarıyla yapılacak güncellemelerle de para cezası tutarının artması bekleniyor. Kış lastiği taktırmadan ikinci seferde de uygulamaya takılan sürücünün aracı kanun gereğince trafikten men edilecek. İçişleri Bakanlığı tarafından verilen talimat ile ülke genelinde yolcu ve yük taşımacılığı yapan ticari araçlara yönelik polis ve jandarma ekiplerince kış lastiği denetimleri sürüyor. Kırıkkale İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 1 Nisan 20024’e kadar devam edecek zorunlu kış lastiği uygulaması çerçevesinde denetim yaptı. 43 ilin geçiş noktasındaki Yahşihan ilçesinde oluşturulan uygulama noktasında araçlar tek tek durduruldu. Kırıkkale-Ankara kara yolu üzerinde yapılan uygulama denetimde tır, kamyon, otobüs ve minibüs gibi ticari araçların lastikleri kontrol edildi. Sürücüler, jandarma personeli tarafından araçlarda kış lastiği takmanın önemi konusunda bilgilendirildi. Öte yandan, araçlar trafik yönünden incelenirken sürücü ve yolcuların da genel bilgi toplama (GBT) kontrolleri yapıldı.