POLİTİKA - 26 Ekim 2023 Perşembe 09:24

Bakan Kacır: 2024’te savunma sanayinde 10 milyar dolar ihracat yapılacak

A
A
A

İstanbul Aydın Üniversitesi 2023-2024 Akademik yılı açılış törenine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Milli Teknolojisi Hamlesi Türkiye’nin tam bağımsızlık iddiasıdır. 2024’te savunma sanayinde 10 milyar dolar ihracat yapılacak ” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, İstanbul Aydın Üniversitesi 2023-2024 Akademik yılı açılış törenine katıldı. Törende öğrencilerle bir araya gelen Kacır, akademik yılın ilk dersini “Milli Teknoloji Hamlesi” başlığıyla verdi. Türkiye’nin askeri insansız hava aracı üretiminde dünya birincisi olduğunu vurgulayan Kacır, “Savunma sanayinde ihracatımız 240 milyon dolardı. Bu yıl 6 milyar dolara geldik. Seneye 10 milyar dolar savunma sanayi ihracatı yapacağız. Savunma ve havacılık cirosu 1 milyar dolardan 12 milyar dolara yükseldi” dedi. Milli Teknoloji Hamlesi’nin bir yönüyle Türkiye’nin tam bağımsız yolculuğunun adı olduğunu söyleyen Kacır, “Türkiye Cumhuriyeti 100 yıl önce tam bağımsızlık iddiasıyla kuruldu. Bugün ikinci yüz yılımıza adım atarken, bu iddiayı çok güçlü bir şekilde sahiplenmeye devam ediyoruz. Ekonomik bağımsızlık ise ancak teknolojik bağımsızlığı sağlamakla mümkün. Milli Teknoloji Hamlesi Türkiye’nin kritik teknolojilerde tam bağımsızlık yolculuğudur” dedi.

“Yüksek teknoloji ihracatı 8 milyar dolar”

Türkiye’nin son 20 yılda sıfırdan bir inovasyon ekosistemi kurduğunu belirten Kacır, “Türkiye’deki Teknopark sayısı 2000’lerin başında bir elin parmaklarını geçmiyordu. Bugün ülkemizin 101 Teknopark’ı var. Bu teknoparklarda 9 bin 600 Türk teknolojik girişimi, araştırma-geliştirme ve inovasyon çalışmaları yürütülüyor. Tamamı devletimiz ve hükümetimiz tarafından destekleniyor. Türkiye’nin yüksek teknoloji ihracatı 8 milyar dolara yaklaşıyor. Ar-Ge insan kaynağımız 20 yılda 29 binden 222 bine yükselmiş durumda” diye konuştu.

Bakan Kacır: 2024’te savunma sanayinde 10 milyar dolar ihracat yapılacak

“Askeri insansız hava aracı üretiminde dünyanın birincisiyiz”

Türkiye’nin birçok sektörde başarılı olduğunu söyleyen Kacır, “Bugünün Türkiye’si 30 milyar dolar otomotiv ana metal sanayiye sahip. Güneş paneli üretiminde Avrupa’nın birincisi, dünyanın dördüncüsü ve iki yıl içinde dünya birincisi olacak. Beyaz eşya üretiminde Avrupa birincisi, dünyanın ikincisi. Ticari araç, çimento üretiminde Avrupa birincisi. Askeri insansız hava aracı üretiminde dünyanın birincisi. Bu tarihte bekli de Türk milleti olarak ilk kez sahip olduğumuz seviyedir. Önümüzdeki dönemde kritik teknolojilerde bağımsızlık adımlarını güçlendirecek yüksek teknoloji ihracatımızı çok daha hızlı artıracağız” şeklinde konuştu.

“İsrail insanlık suçu işliyor”

Törende İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını da değerlendiren Kacır, “İsrail, Filistin topraklarında büyük bir insanlık suçu işliyor. Masum insanları öldürüyor. Hastaneleri bombalıyor. O hastanelerde doktorlar var, hemşireler var, hastalar var, kadınlar var, çocuklar var. Acımıyor, hepsini öldürüyor. Neredeyse bütün dünya bu zulme seyirci kalıyor. Hukuksuz bir dünyada yaşıyoruz adeta. Güçlünün kendisini haklı gördüğü ve her türlü hakkı, hukuku çiğnediği bir dünyada yaşıyoruz maalesef” dedi.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın ise, öğrencilere tavsiyelerde bulunduğu konuşmasında“ Mazeret değil, marifet insanı bir yerlere taşır. Yüz yılın sloganı fark oluşturmaktır. Fark oluşturmak zorundasınız. Muhalefetinizi yaşatınız. İşinize geleni değil, işinize gelmeyen konuşmaları dinleyin. Akıllı insanlar, toplumlar muhalefetini yaşatırlar. Çünkü onlar bakış açınızı geliştirecektir. Tevazu sahibi, vefakâr olun. Anne ve babanıza ve hocalarınıza saygılı olun. Bir hocadan bilgi almanın tek yolu saygılı davranmaktır. O saygıyı gösterdiğiniz müddetçe hocanızla aranızda bir gönül bağı kurabilirsiniz. 2023-2024 Akademik yılımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bahtınız ve yolunuz açık olsun” dedi.

Yeni eğitim öğretim yılının tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını ve başarılar getirmesini dileyerek konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Yadigar İzmirli ise, “Türkiye’nin en büyük şehir kampüsüne ve en kapsamlı teknolojik alt yapısına sahip vakıf üniversitesi olan okulumuzu tercih ederek, öğrenim göremeye hak kazanan sevgili öğrencilerimizi başarılarından dolayı yürekten kutluyorum. Ulusal ve uluslararası düzeyde tüm imkanları önünüze seren ve evrensel değerleri bünyesinde bulunduran üniversitemizi tercih ederek geleceğinizle ilgili verdiğiniz bu önemli kararın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Törenin sonunda akademik çalışmaları ile İAÜ’nün en etkili bilim insanları listesinde bulunmasına vesile olan; fikri mülkiyet hakları, girişimcilik, sanayi iş birlikleri ve dış kaynaklı proje başarıları ile de örnek akademik kimliklerini sergileyen ve genç akademisyenlere rol model olan öğretim üyeleri ödül aldı. Stanford Üniversitesi tarafından hazırlanan Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları listesinde yer alan Prof. Dr. Lokman Talib, Prof. Dr. Beşir Şahin, Prof. Dr. Nasratullah Zarghami Soltanahmedi ve Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Şimşek, Scopus kapsamında en fazla yayına sahip öğretim üyesi Doç. Dr. Semra Bülbüloğlu, en fazla atıf sahibi öğretim üyesi Dr. Öğretim üyesi Meral Yıldırım Yalçın, Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları alanındaki başarısı sebebi ile Prof. Dr. Recep Karadağ, Girişimcilik alanındaki başarısı sebebi ile Prof. Dr. Ali Okatan, sanayi işbirliği alanındaki başarısı sebebi ile Prof. Dr. Hasan Heperkan ve dış kaynaklı proje başarıları sebebi ile Dr. Öğr. Üyesi Hasan Volkan Oral ödül aldı.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Şişli’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Şişli’de de coşkuyla kutlandı. Şişli’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda sokağa çıkan çok sayıda vatandaş kutlama yaptı. Araç sürücüleri kornaya basarak 23 Nisan kutlamalarına eşlik etti. Halaskar Gazi Caddesi’nde bulunan Atatürk Evi’nden başlayan yürüyüş Maçka’da sona erdi. Programa Şişli Belediye Başkanı Resul Emrah Şahan ve çok sayıda vatandaş katıldı. “Biz Şişli’de çocuklar için çalışacağız” Şişli’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliğine katılan Belediye Başkanı Resul Emrah Şahan, “Biz bu kentte çocukları eşitlemek için çalışacağız. En baştan söylemiştik. Siyasetin bu kentteki en önemli konularından biri bu önümüzdeki dönemlerdeki yerel yönetimlerin en önemli konularından biri bu. Çocukları eşitlemek. Onun için İstanbul Büyükşehir Belediyesi son beş yıldır kreşler açıyor ve anne kartlar veriliyor. Bunları ilçelerde devam ettireceğiz Önümüzdeki dönem yurttaşımızı güçlendiren, çocuklarımızın bu kentte daha rahat okuduğu, daha rahat oynadığı, daha rahat vakit geçirdiği akranlarıyla, dünyadaki diğer akranlarıyla eşit yurttaş olduğu eşit, çocuk olabildiği koşulları sağlamak bizim öncelikli görevimiz olacak. Onun için çabalıyoruz. Bugün çok önemli bir gün. Bugün Ata’mızın tüm dünya çocuklarına hediye ettiği bir gün. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız. Ona yakışan bir şekilde Şişli’de kutlamaya çalışıyoruz. Coşkuyu görüyorsunuz. Yurttaş buna çok aç. Bu kutlamalara çok aç. Bugün bütün parklarımızda çocuklarla etkinlikler yaptık. Şişli’nin çocukları sokakta oyun oynamayı, vakit geçirmeyi çok istiyor. Onların bu ihtiyacını duyuyoruz. Daha da devam edeceğiz bu etkinliklere. Biz Şişli’de çocuklar için çalışacağız” diye konuştu.
İstanbul 23 Nisan Ataşehir’de coşkuyla kutlandı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Ataşehir’de coşkuyla kutlandı. Atapark’ta gerçekleştirilen etkinlikte binlerce çocuk doyasıya eğlendi. Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı, milli egemenliğin ilan edildiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Ataşehir’de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Ataşehir’de 23 Nisan coşkusu, gün boyu artarak devam etti. Ataşehir Belediyesi tarafından Atapark’ta düzenlenen birbirinden eğlenceli atölyeler, oyun parkları, ikramlık stantları, eğlenceli yarışmalarla çocuklar gün içerisinde doyasıya eğlendi. Ayrıca birçok çocuk ekibin oluşturduğu dans ve gösteri ekipleri sahne aldı. Etkinliklere, Ataşehir Belediye Başkanı Onursal Adıgüzel’in yanı sıra tüm Ataşehirliler katıldı. Etkinlikte konuşan Ataşehir Belediye Başkanı Onursal Adıgüzel, "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm Türkiye’de kutlu olsun. Biliyorsunuz bu bayram Türkiye’de çocuklara armağan edilen ilk ve tek bayram. Onun için tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. Tabii ki bir yandan da ulusal egemenlik diyoruz. Yani egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün meclisi açarken bundan tam 104 yıl önce almış olduğu kararların bugün yansımasıyla oluşan Cumhuriyetimiz, demokrasimiz, vatandaşın temsili çok önemli. Bugün büyük bir bayram olarak kutlanıyor. Hem çocuklarımız için büyük bir bayram, hem Türkiye’nin tarihi için büyük bir bayram. Ve Türkiye Cumhuriyeti ikinci yüzyılına giriyor. Adım adım ikinci yüzyılımızı yaşıyoruz. İstiyoruz ki Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığında müreffeh bir Türkiye’yi kuracağımız bir ikinci yüzyıl olsun" dedi. "Geleceğimiz için umutlanıyoruz" Başkan Onursal Adıgüzel, “Ataşehir’de birçok etkinlikle bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz. Önce sabah Ataşehir’de Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk anıtına çelenk koyarak başladık. Sonra Ferhatpaşa mahallemizde Milli Eğitim Müdürlüğü’nüzün düzenlemiş olduğu etkinliklere katıldık. Şimdi Ataşehir Belediyemizin düzenlemiş olduğu festivaldeyiz. Çocuklar burada ücretsiz şekilde hem pamuk şekere ulaşıyorlar hem patlamış mısıra ulaşıyorlar. ÇHem de ablalarıyla, abileriyle çeşitli etkinliklere katılıyorlar. Biz de burada çok mutluyuz. Çünkü gözleri ışıl ışıl, parıl parıl olan çocuklar var etrafımızda. Çok umutlanıyoruz. Geleceğimiz için umutlanıyoruz. Onların iyi bir eğitimle buluşmasını, çok iyi bir yaşam sürmesini istiyoruz. Bunun için de biz Ataşehir Belediyesi olarak çok çalışacağız" diye konuştu.
Sakarya Pandemiyle başladı, gelenek haline gelen kutlama 4 yıldır devam ediyor Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde pandemiyle beraber gelenek haline gelen 23 Nisan kutlamalarında site sakinleri, çocuklar için çeşitli hediyeler vererek gönüllerince eğlenmelerini sağladı. Hazırlıklarının bir hafta önceden başladığı kutlamalara çevre sokaklarda ilgi gösterdi. Adapazarı ilçesi Yağcılar Mahallesi’nde bulunan bir sitede pandemi dönemiyle gelenek haline gelen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında bu senede site sakinleri, çocuklar için çeşitli hediyeler vererek gönüllerince eğlenmelerini sağladı. Türk bayrakları, balonlarla donatılan site içinde çocuklar palyaço ve oyuncaklarla eğlendi. Meşale ve havai fişeklerle kutlanan 23 Nisan gününde Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’da çocukların mutluluğuna ortak olarak hediye takdim etti. Pandemi döneminde yapmaya başladıkları kutlamayı gelenekselleştirdiklerini Belirten Büşra Baycan, çocukların mutlu olması için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını belirtti. “Değerlerimizi öğretiyoruz aslında çocuklarımıza” Pandeminin bile kutlamaya engel olmadığı günü gelenekselleştirdiklerini belirten Büşra Baycan, “Biz her sene çok büyük özenle bugünü programlıyoruz. Hatta bir hafta öncesinde bunun hazırlıklarına başlıyoruz. Bütün site sakinleri olarak mutlaka herkes bir şeyler yapıyor. Çocuklarımızın, bugünleri unutmaması için bir de bu evde kalmışlığın vermiş olduğu bir sıkıntıyı dışarı atmak için bir hafta boyunca bu sitede çalışmalar yapıyoruz. Camları süslüyoruz, balonlar şişiriyoruz. Hatta geçtiğimiz yıllarda resim yarışması yapmıştık, hala onları saklıyoruz. Onlar da büyüyorlar bununla. Değerlerimizi öğretiyoruz aslında çocuklarımıza. Pandemi sürecinde çocuklarımızın, okullarda bile iptal olan bir tören süreçleri vardı. Biz bugünü yaşatmak istedik, çünkü çocuklarımız bunu unutsun istemedik. Pandemi sürecini ne kadar süreceğini de bilmiyorduk sonuç olarak. Çocuklarımızın üzerinde evde kalmış olmanın verdiği sıkıntılar vardı dolayısıyla birlikte toplandık ve bu organizasyonu yapmaya karar verdik, sitemizi süsledik. İlk olarak resim çizmeyle başladık, sonrasında görkemli törenlere dönüştürdük. İlk başta mesafeli olarak kutladığımız süreç şimdi sarılma ve kucaklaşma ile devam ediyor, çok mutluyuz” dedi. “Herkes katılım gösteriyor, site dışından da ilgi var” Site dışından da katılım olduğu söyleyen Baycan, "Pandemide doğan çocuklar var, hiçbir şey bilmeden devam edeceklerdi ama şimdi onları da bu sürece empoze etmiş durumdayız. Herkes katılım gösteriyor, site dışından da ilgi var. Yani yan sitelerden bile gelmek istiyorlar, bu bizim için gurur verici bir durum. Çocuklarımıza armağan edilen bu kutlu günü pandemi bile bozamadı, biz dört senedir her şeye rağmen kutlamaya ve çocuklarımıza bugünün değerini, kıymetini anlatmaya devam ediyoruz” diye konuştu. “Bir önceki yıl da kutlamalarda çok eğlenmiştik ve bu kutlama da çok eğlenceli geçiyor” Gönlünce eğlendiğini belirten 8 yaşındaki Esmanur Tahtakale, “Burada eğlenceli oyunlar oynuyoruz. Bir önceki yıl da kutlamalarda çok eğlenmiştik ve bu kutlama da çok eğlenceli geçiyor. Taç aldım, baloncuk aldım, bardak aldım, verdikleri hediye paketinin içerisinden ayıcık çıktı. Pamuk şeker aldım. Çok mutluyum” şeklinde konuştu.