GÜNDEM - 20 Kasım 2023 Pazartesi 09:08

“Gençlerimize dumansız bir hayat bırakmak hepimizin görevi”

A
A
A
“Gençlerimize dumansız bir hayat bırakmak hepimizin görevi”

Kurulduğu tarihten itibaren Türkiye’de sigarayla mücadele konusunda etkin bir rol üstlenen Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD)’nin Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, 20 Kasım Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu.


Dünya Sağlık Örgütü her yıl belirli tarihlerde sigarayla mücadele etme etkinlikleri düzenliyor. Sigara konusunda Türkiye’nin de önemli sivil toplum kuruluşlarından olan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği’nin Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, “Bugün tüm dünyada sigarayı bırakma günü etkinlikleri gerçekleştiriliyor. TSSD olarak biz de ülkemizde, sigaranın insan sağlığına, ekonomiye, sosyal topluma ve gelecek nesillere verdiği zararları gündeme getirip halkı tekrar bilinçlendirmek amacıyla değişik platformlarda çeşitli etkinlikler yapmaktayız. Bu önemli gün vesilesiyle sigara içen kardeşlerimizin en kısa zamanda bu illetten kurtulup gelecek nesillere, gençlere dumansız bir hayat bırakmalarını temenni ediyor ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği olarak sigaranın son molekülü yok oluncaya kadar mücadeleye devam edeceğimizi belirtmek istiyorum.” dedi.“Sağlık harcamalarında ciddi bir paya sahip”


Tütünün yol açtığı zararın sadece ölüm ve hastalıklarla sınırlı kalmadığını belirten Doç. Dr. Mustafa Aydın. “Bu durum ölüm ve hastalıklarla sınırlı değil. Sigara, dünyadaki sürdürülebilir gelişmenin önündeki en büyük engel. Dünyamıza toplam maliyeti 1,5 trilyon dolar civarında. Sigara, sağlık harcamaları alanında dünyada yüzde 6’lık payıyla önemli bir masraf olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemize baktığımızda ise bu oran yüzde 9 civarındadır. Bu demek oluyor ki her yıl milli gelirimizin, emeğimizin, geleceğimizin yüzde 9’unu küle çeviriyoruz.” diyerek zararın boyutlarının ne kadar büyük olduğunun altını çizdi.


Dünyada 1,1 milyar insanın sigara içtiğini belirten Doç. Dr. Aydın, “Sigara başta kalp hastalıkları olmak üzere birçok kanser türüne sebebiyet vermektedir. Ülkemizde görülen kalp ve damar hastalıklarının yüzde 70, akciğer kanserlerinin ise yüzde 90’ı sigara kaynaklı. Gırtlak kanserine yakalanma riski sigara içen insanlarda 20 kat daha fazla. Sigara, birçok kanser türünde riski arttıran bir unsur. Ülkemizde her yıl ortalama 110 bin insanımız sigaradan hayatını kaybetmektedir, dünyada ise her 6 saniyede bir sigara kaynaklı ölümler yaşanmakta.” dedi.“Sigarayı bırakma konusunda kararlı olmalısınız”


Günümüzde sigara içme yaşının 11’lere düştüğünü belirten Doç. Dr. Mutafa Aydın, “Günümüzde sigara içme yaşı 11 civarıdır. Bu gençlerimiz 25-30 yaşına geldiğinde sigara kaynaklı ölümcül hastalıklara yakalanıyor. Bırakmak isteyen kişiler ise bırakamam endişesiyle sigaradan vazgeçemiyor ya da alternatiflerine yöneliyor. Ben, sigara içen arkadaşlarımıza ve kardeşlerimize şunu söylüyorum, sigara beyinde başlar ve beyinde bırakılır. Sizler sigarayı bırakma konusunda kararlı olmalısınız” ifadelerini kullandı.


Doç. Dr. Aydın, 20 Kasım Dünya Sigarayı Bırakma Günü vesilesiyle sigara içenlerin en kısa sürede bu illetten kurtulmalarını ve gelecek nesillere dumansız bir hayat bırakmaları temennisinde bulunarak sözlerini noktaladı.


Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Aydın Başkan Arıcı proje alanlarında inceleme yaptı Koçarlı Belediye Başkanı Özgür Arıcı tatil günü mesai yaparak ilçenin acil çözüm arayan sorunları için incelemelerde bulunup gerekli yerler için talimat verdi. Başkan Arıcı, 23 nisan kutlamalarının ardından belediye ekiplerinin çalışma alanlarında ve yeni düzenleme yapılacak olan parklar ve yollarda incelemelerde bulundu. Başkan Arıcı ilk olarak İlçe girişinde yapılacak olan düzenlemelerle ilgili inceleme yaparak, imar ve fen işleri müdürlerinden bilgi aldı. Projeyi müdürleri ile birlikte yerinde inceleyen Arıcı, kısa zaman içerisinde ilçe girişinin Koçarlı’ya yakışır bir şekilde düzenlenmesi talimatını verdi. Başkan Arıcı daha sonra Çakırbeyli mahallesine geçerek Pazar günleri köylü ve üretici pazarının kurulduğu alanda ve parklarda inceleme gerçekleştirdi. Çakırbeyli üretici pazarını ve çevresini mahalleye yakışan bir şekilde yenilediklerini ifade eden Başkan Arıcı; "Personelimiz ile birlikte inceleme yaparak gerekli talimatları verdik. Çakırbeyli mahallemiz bundan böyle hak ettiği değeri görecek. Her zaman dediğimiz gibi işimiz çok, kaybedecek vaktimiz hiç yok. Bir an önce eksiklikleri giderip Koçarlı’nın yenilenmesi lazım. Koçarlı’da her şey çok güzel olacak. Koçarlımızın her bir bölgesinde çevre düzenlemesi ve yenileme çalışmaları gibi vatandaşımızın beklentileri doğrultusunda çalışmalarımız için tüm ekiplerimiz seferber ettik. İlçemizde özellikle vatandaşımızın konforunu artıracak ve onların daha huzurlu bir şekilde yaşamalarını sağlayacak projeleri hayata geçireceğiz. Ayrıca hayata geçireceğimiz projelerde bizlere desteğini esirgemeyen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu’na da teşekkür ediyorum. Tüm çalışmalarımızın ilçemize ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. Öte yandan Koçarlı Belediye Başkanı Özgür Arıcı gittiği mahallelerde vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaşarak hemşerileri ile sohbet ederek hasret giderdi.
Ağrı Ağrı’da ilk defa sinemaya giden çocuklar unutulmaz bir 23 Nisan yaşadı Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı köylerde yaşayan çocuklara unutulmaz bir şekilde kutlattı. İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek’in talimatıyla sinema ve park keyfi yaşayan çocuklar, bayramı coşkuyla kutladı. Köylerde yaşayan ve ilk defa sinemaya giden çocuklar, sinema salonunda mısır ikramıyla keyifli bir film izleme imkanı buldu. Filmin ardından yemeğe götürülen çocuklar, daha sonra Millet Bahçesi’ne götürüldü. Burada oyunlar oynayarak, eğlenen çocuklar, 23 Nisan’ı doyasıya kutladı. Heyecan ve mutluluklarını İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileriyle paylaşan çocuklar, bu özel gün için kendilerine unutulmaz bir deneyim yaşatan İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek’e teşekkür etti. Etkinliğe katılan çocuklar, sinema ve Millet Bahçesi’nde yaşadıkları keyifli anları aileleriyle de paylaşarak 23 Nisan’ı unutulmaz kıldı. Kökrek ise yaptığı açıklamada, 23 Nisan’ın sadece bir bayram değil, aynı zamanda milli egemenliğin ve çocuklara armağan edilmiş bir bayram olduğunu vurguladı. Köylerde yaşayan çocukların da bu coşkuyu yaşaması için böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirten Kökrek, "Bu vesileyle tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlar, onlara sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat dilerim" dedi.
Denizli Başkan Arslan, Çamelili çocukların 23 Nisan coşkusuna ortak oldu TBMM’nin 104. kuruluş yıldönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Denizli’nin Çameli ilçesinde de coşkuyla kutlandı. İlçe Kaymakamı Hüseyin Şamil Sözen, Belediye Başkanı Cengiz Arslan, İlçe Jandarma Komutanı Atilla Acarer, İlçe Emniyet Amir Vekili Volkan Mıdık, protokol üyeleri, öğrenci, öğretmen ve vatandaşların katılımlarıyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. yıldönümü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle coşkuyla kutlandı. Çelenklerin sunulması ve İstiklal Marşının büyük bir coşkuyla okunması sonrasında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde okullar tarafından Çameli Stadyumu’nda gerçekleştirilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama programı renkli görüntülere sahne oldu. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. yıldönümüne özel düzenlenen programda ilk olarak saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Sonrasında öğrencilerin okuduğu şiirler dinlendi ve öğretmenleri ile birlikte hazırlamış oldukları gösteriler büyük bir ilgiyle izlendi. Program sonunda şiir, resim, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Kutlama programı sonrasında Çameli Belediyesinin düzenlediği çocuklara özel program büyük beğeni topladı. Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan ve eşi İlkin Arslan, AK Parti İlçe Başkanı Cengiz Yılmaz’ın katılımlarıyla Çameli İlçe Stadyumu’nda kurulam oyun parkı ve gelen animasyon ekibi ile 23 Nisan Çocuk Şenliği gerçekleştirildi. Çocukların 23 Nisan coşkusuna ortak olan Başkan Arslan, "Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin açılışının 104. yıldönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm çocuklarımıza ve milletimize kutlu olsun" dedi.