YEREL HABERLER - 01 Mart 2016 Salı 09:47

Nevvar Salih İşgören Vakfı'ndan Bilime Destek

A
A
A
Nevvar Salih İşgören Vakfı'ndan Bilime Destek

Birçok devlet kurumu, belediye, sivil toplum kuruluşu ve özellikle üniversitelerle birlikte önemli projelere imza atan Nevvar Salih İşgören Vakfı, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ile merhum Nevvar Salih İşgören çiftinin adını taşıyan yeni bir “Kök Hücre ve Gen Tedavi Merkezi” konusunda işbirliğine gidiyor.
Nevvar Salih İşgören Vakfı, DEÜ ile merhum Nevvar Salih İşgören çiftinin adını taşıyan yeni bir “Kök Hücre ve Gen Tedavi Merkezi” konusunda işbirliğine gidecek. Bu doğrultuda Nevvar Salih İşgören Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Şener, yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Mustafa Ökmen, yönetim kurulu başkan yardımcısı Erol Urgun ve denetim kurulu başkanı Ünal Ödemiş, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün ve öğretim üyeleriyle bir araya geldi. Toplantıda İzmir Biyotıp ve Genom Enstitüsü (iBG-izmir) bünyesinde kuruluş aşamasında olan Kök Hücre ve Gen Tedavi Merkezi hakkında enstitü müdürü Prof. Dr. Mehmet Öztürk, vakıf temsilcilerini bilgilendirdi. iBG-izmir’in önemli faaliyet alanlarından birisinin hastalıkların tedavilerinde modern yöntemlerin geliştirilmesi olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Öztürk şunları söyledi: “Özellikle kök hücre ve gen tedavi yöntemleri geliştirilip uygulanacaktır. Bu teknoloji, gerek yaşlılığa ya da hastalığa bağlı doku dejenerasyonlarının tedavisi gerekse özellikle çocukları etkileyen kalıtsal hastalıkların tedavisinde çok önemlidir. Bu nedenle, İBG-İzmir’de Kök Hücre ve Gen Tedavi Merkezi kurma çalışmaları başlatılmıştır.”
KIZ YURDUNA SANCAR’IN ADI VERİLECEK
Nevvar Salih İşgören Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erol Urgun, insan sağlığı açısından kritik öneme sahip olan bu tür teknolojilerin İzmir’de geliştiriliyor olmasının çok sevindirici olduğunu vurguladı. Urgun, "iBG-izmir’in faaliyet alanlarına baktığımızda ülkemiz, hatta tüm insanlık adına nasıl önemli bir merkez olduğunu daha iyi anlıyoruz. Bugüne kadar eğitim ve sağlık alanında büyük işbirliklerine imza atan Nevvar Salih İşgören Vakfı’nın böyle büyük bir proje içinde de yer alması bizim açımızdan da çok önemli" diye konuştu. Toplantıda, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Balçova’daki yerleşkesine Nobel Ödüllü Bilim Adamı Aziz Sancar’ın adının verileceği kız öğrenci yurdu ile akademisyenler için konaklama ve sosyal aktivite merkezi yapılması kararlaştırıldı. Karşılıklı taleplerin dile getirildiği toplantının ardından projenin şekillenmesi için yeniden bir araya gelineceği belirtildi.
Toplantıda, Nevvar-Salih İşgören Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Şener, yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Mustafa Ökmen, yönetim kurulu başkan yardımcısı Erol Urgun, denetim kurulu başkanı Ünal Ödemiş,
genel koordinatör Berna Şahin, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Halil Köse, Dokuz Eylül Üniversitesi Genel Sekreteri Abidin Öztürk, Dokuz Eylül Üniversitesi Yapı İşleri Daire Başkanı Veysel Altungeyik, iBG-izmir Müdürü Prof.Dr. Mehmet Öztürk, iBG-izmir Müdür Yrd. Prof. Dr. Esra Erdal, iBG-izmir Müdür Yrd. Prof. Dr. Şermin Genç hazır bulundu.
Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Arnavutköy’de mevlit yemeğinde onlarca kişi zehirlendi Arnavutköy’de asker mevlidinde dağıtılan yemeği yiyen çok sayıda vatandaş zehirlendi. Rahatsızlanan vatandaşlar, ambulansla Arnavutköy Devlet hastanesine kaldırıldı. Olay, akşam saatlerinde Arnavutköy Durusu Mahallesi Uğuralp Sokak’ta meydana geldi. İddiaya göre öğle saatlerinde oğlu askere gidecek olan bir vatandaş, komşularını mevlit yemeğine davet etti. Mevlide gelip dağıtılan yemekten yiyen vatandaşlardan bazıları birkaç saat sonra rahatsızlanmaya başladı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Zehirlenen vatandaşlar, ambulanslarla Arnavutköy Devlet Hastanesine götürüldü. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 50 kişinin ambulansla hastaneye götürüldüğü öğrenildi. Konu ile ilgili konuşan mahalle sakini Tarkan Yalçın, ”Yeğenimin asker gecesini yapıyorduk. Mevlit okuttuk. Burada bir yemek verdik. Bu yemekten dolayı zehirlenme olmuş. Şu an hastanedeyiz. Tüm yaralılar şu an iyi. Sadece mide bulantısı ve kusma oldu. Hepsinde etki göstermemiş. Bünyesi zayıf olan kişilerde etki göstermiş. Doktorlar ile konuştuk. Şu an da herhangi bir sıkıntı yok” dedi. Yemekten sonra rahatsızlanan Bahar Çayır ise, “Biz de komşuyuz. Komşumuzun asker mevlidine gittik. Ben bir de mide ameliyatlıyım. Yemeği 2-3 kaşık yedim ama zehirlenmişim. Çok şükür şimdi iyiyiz. Yemekte tavuklu pilav ve helva vardı” diye konuştu. Olayı anlatan bir başka mahalleli Ahmet Hundi, “Aşağı yukarı 50 kişi rahatsızlandı. Mevlidi yapan teyzem, pilavı kendilerinin yaptığını ama tavuğu cuma günü aldıklarını söyledi. Dolaba koyduktan sonra kaynatıp pilavın üstüne koymuşlar. 16.00 sıralarında yediler. Akşam saatlerinde belirtiler başladı. Kusma, ishal gibi belirtiler oldu. Çoğunda fazla bir şey yok ama durumu ağır olanlar da var. Doktorlarımız ilgileniyor. Allah razı olsun” dedi.