SAĞLIK - 24 Mayıs 2022 Salı 16:31

Demircan: "3600 ek gösterge kapsayıcı, iş barışını sağlar nitelikte yasalaşmalı"

A
A
A
Demircan: "3600 ek gösterge kapsayıcı, iş barışını sağlar nitelikte yasalaşmalı"

Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, 3600 ek gösterge ile ilgili yapılan açıklamaların kafaları karıştırdığını ifade ederek, "Fiili hizmette olduğu gibi, 3600 ek göstergenin çalışma barışını bozacak şekilde yasalaşmasını istemiyoruz.

Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, 3600 ek gösterge ile ilgili yapılan açıklamaların kafaları karıştırdığını ifade ederek, "Fiili hizmette olduğu gibi, 3600 ek göstergenin çalışma barışını bozacak şekilde yasalaşmasını istemiyoruz." dedi.


Sağlık çalışanları açısından kapsayıcı nitelikte olamayan bir ek göstergenin kendileri açısından yok hükmünde olacağını vurgulayan Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, şöyle devam etti: "Yine askıda kalan mali hak kayıpları ile ilgili düzenlemenin tüm kesimleri kapsaması elzemdir. Şöyle ki ocak ayından beri açıklanan enflasyon oranları ile memur arada doğan farkı olmayan bütçesinden faize sarılarak kredi, kredi kartı gibi ürünlerle kapatmaya çalışmaktadır. Genel manada yapılacak iyileştirmenin tüm kesimleri kapsaması ve ’enflasyona ezdirmeyeceğiz’ cümlesinin hayat bulması kıymetlidir."


Yetkili sendikaları eleştiren Demircan, "Sendikalar dayanışma aidatı, masada oturma düzeni v.b. gibi konuları bir kenara bırakarak ay sonunu getiremeyen memurun hak kayıplarının telafisi noktasında çaba sarf etmelidirler. 4688 sayılı yasayı kendi lehleri doğrultusunda revize etme çabaları beyhudedir. Yasanın eksikleri konuşulabilir ama demokratik bir şekilde konuşulur. Sendikaların bir başka sendikaya karşı anti demokratik bir düşünce içerisine girmelerini kabul etmiyoruz. Ve bu anlayışta olan sendikalara da ’Sendikalar demokrasinin beşiğidir’ diyerek cevap veriyoruz." dedi.


Öte yandan, "Sağlık çalışanlarına gereksiz yere inceleme soruşturma açılmamasına” yönelik bakanlıkça yayımlanan yazının maalesef dikkate alınmadığını belirten Demircan, "Pandemi döneminde bir kurum tarafından planlanan eğitim çalışanlara tebellüğ ediliyor. Ancak eğitimin hangi tarihte nerede yapılacağı belirtilmiyor. Ve bundan sonraki süreç için kurulacak tek bir cümlemiz yok. Soruşturma dosyasına atanan incelemeci defaten süre istiyor. Şahitler dinleniyor v.s. bizce sağlıkta şiddet yasası ile birlikte ’Sağlıkta mobbing yasası’ da çıkartılsın. Üç yıl boyunca sağlık çalışanlarının hangi koşullarda çalıştığını başta sağlık idarecileri olmak üzere herkes biliyorken maalesef idarelerin çalışanlarına bu şekilde davranmalarını elimizin tersi ile itiyoruz. Sağlık Bakanının kararlarını uygulamayan idarelerin takdiri de sağlık bakanlığındadır." diye konuştu.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Arnavutköy’de mevlit yemeğinde onlarca kişi zehirlendi Arnavutköy’de asker mevlidinde dağıtılan yemeği yiyen çok sayıda vatandaş zehirlendi. Rahatsızlanan vatandaşlar, ambulansla Arnavutköy Devlet hastanesine kaldırıldı. Olay, akşam saatlerinde Arnavutköy Durusu Mahallesi Uğuralp Sokak’ta meydana geldi. İddiaya göre öğle saatlerinde oğlu askere gidecek olan bir vatandaş, komşularını mevlit yemeğine davet etti. Mevlide gelip dağıtılan yemekten yiyen vatandaşlardan bazıları birkaç saat sonra rahatsızlanmaya başladı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Zehirlenen vatandaşlar, ambulanslarla Arnavutköy Devlet Hastanesine götürüldü. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 50 kişinin ambulansla hastaneye götürüldüğü öğrenildi. Konu ile ilgili konuşan mahalle sakini Tarkan Yalçın, ”Yeğenimin asker gecesini yapıyorduk. Mevlit okuttuk. Burada bir yemek verdik. Bu yemekten dolayı zehirlenme olmuş. Şu an hastanedeyiz. Tüm yaralılar şu an iyi. Sadece mide bulantısı ve kusma oldu. Hepsinde etki göstermemiş. Bünyesi zayıf olan kişilerde etki göstermiş. Doktorlar ile konuştuk. Şu an da herhangi bir sıkıntı yok” dedi. Yemekten sonra rahatsızlanan Bahar Çayır ise, “Biz de komşuyuz. Komşumuzun asker mevlidine gittik. Ben bir de mide ameliyatlıyım. Yemeği 2-3 kaşık yedim ama zehirlenmişim. Çok şükür şimdi iyiyiz. Yemekte tavuklu pilav ve helva vardı” diye konuştu. Olayı anlatan bir başka mahalleli Ahmet Hundi, “Aşağı yukarı 50 kişi rahatsızlandı. Mevlidi yapan teyzem, pilavı kendilerinin yaptığını ama tavuğu cuma günü aldıklarını söyledi. Dolaba koyduktan sonra kaynatıp pilavın üstüne koymuşlar. 16.00 sıralarında yediler. Akşam saatlerinde belirtiler başladı. Kusma, ishal gibi belirtiler oldu. Çoğunda fazla bir şey yok ama durumu ağır olanlar da var. Doktorlarımız ilgileniyor. Allah razı olsun” dedi.