GENEL - 10 Kasım 2022 Perşembe 12:44

Demircan’dan sağlık yönetmelikleri tepkisi

A
A
A
Demircan’dan sağlık yönetmelikleri tepkisi

Sağlık Bakanlığının çıkardığı yönetmelikler hakkında açıklamalarda bulunan Demokratik Sağlık-Sen Genel Başkanı Togan Demircan, her ay yeni bir yönetmelik çıkartılarak meslek gruplarının ayrıştırıldığını ve mali haklar konusunda ciddi adaletsizliklerin olduğunu savundu.

Sağlık Bakanlığının çıkardığı yönetmelikler hakkında açıklamalarda bulunan Demokratik Sağlık-Sen Genel Başkanı Togan Demircan, her ay yeni bir yönetmelik çıkartılarak meslek gruplarının ayrıştırıldığını ve mali haklar konusunda ciddi adaletsizliklerin olduğunu savundu.


Demokratik Sağlık-Sen Genel Başkanı Togan Demircan, Sağlık Bakanlığının çıkardığı yönetmelikler hakkında açıklama yaptı. Bakanlığın her ay yeni bir yönetmelik çıkardığını dile getirerek bu duruma tepki gösteren Demircan, “Sağlık Bakanlığı ilki taban ek ödeme olarak yayımlanan yönetmelik, ardından teşvik ek ödeme yönetmeliğini getirdi. İlkinde üniversite hastaneleri, sağlık bakanlığı merkez teşkilatı, hudut sahiller sağlık genel müdürlüğü, birinci basamak, acil sağlık hizmetleri sistem dışı bırakıldı. Bazı meslek gruplarını kendi içinde ayırdı. Sözleşmeli idarecileri sistem dışı bıraktı. Katsayı oranları birçok branşın beklentilerine karşılık vermedi. Yönetmelik aynı zamanda sağlık çalışanlarına alacakları her disiplin cezasında ikinci bir cezayı getirdi. Yayınlandığı günden beri birçok davanın açılmasına neden olduğunu ve aynı işi yapan meslek mensuplarını ayırdığını” ifade etti.


Togan Demircan, "İstenildiği zaman bir gecede katsayı oranları düzenlenebiliyor, hatta yönetmelikte ‘gelire katkısı olmayan’ bazı branşların buna rağmen oranları üç, beş puana çekilebiliyor" diyerek sözlerine şöyle devam etti:


“Bu yönetmeliği hazırlayan arkadaşlarımız başta birlikte mesai tamamladıkları bakanlık merkez teşkilatını sistem dışı bırakıyor. Meslektaşlarına 0,12 ile 0,32 oranlarını reva görüyor ancak diğer tarafta dokuz on puanlar havada uçuyor. Biz yine de 9 Kasımda Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren son yönetmelikle bir takım eksiklerin, sakatlıkların ortadan kaldırılması nedeniyle ve daha önce sistem dışı bırakılan birimlerin taban ve teşvik ek ödemelerinin devreye alınmasından dolayı Sağlık Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz; ancak bu yönetmeliğin çok ciddi bir şekilde masaya yatırılmasını ve katsayı oranlarının ivedi bir şekilde yeniden değerlendirilerek düzenlenmesini istiyoruz."

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Arnavutköy’de mevlit yemeğinde onlarca kişi zehirlendi Arnavutköy’de asker mevlidinde dağıtılan yemeği yiyen çok sayıda vatandaş zehirlendi. Rahatsızlanan vatandaşlar, ambulansla Arnavutköy Devlet hastanesine kaldırıldı. Olay, akşam saatlerinde Arnavutköy Durusu Mahallesi Uğuralp Sokak’ta meydana geldi. İddiaya göre öğle saatlerinde oğlu askere gidecek olan bir vatandaş, komşularını mevlit yemeğine davet etti. Mevlide gelip dağıtılan yemekten yiyen vatandaşlardan bazıları birkaç saat sonra rahatsızlanmaya başladı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Zehirlenen vatandaşlar, ambulanslarla Arnavutköy Devlet Hastanesine götürüldü. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 50 kişinin ambulansla hastaneye götürüldüğü öğrenildi. Konu ile ilgili konuşan mahalle sakini Tarkan Yalçın, ”Yeğenimin asker gecesini yapıyorduk. Mevlit okuttuk. Burada bir yemek verdik. Bu yemekten dolayı zehirlenme olmuş. Şu an hastanedeyiz. Tüm yaralılar şu an iyi. Sadece mide bulantısı ve kusma oldu. Hepsinde etki göstermemiş. Bünyesi zayıf olan kişilerde etki göstermiş. Doktorlar ile konuştuk. Şu an da herhangi bir sıkıntı yok” dedi. Yemekten sonra rahatsızlanan Bahar Çayır ise, “Biz de komşuyuz. Komşumuzun asker mevlidine gittik. Ben bir de mide ameliyatlıyım. Yemeği 2-3 kaşık yedim ama zehirlenmişim. Çok şükür şimdi iyiyiz. Yemekte tavuklu pilav ve helva vardı” diye konuştu. Olayı anlatan bir başka mahalleli Ahmet Hundi, “Aşağı yukarı 50 kişi rahatsızlandı. Mevlidi yapan teyzem, pilavı kendilerinin yaptığını ama tavuğu cuma günü aldıklarını söyledi. Dolaba koyduktan sonra kaynatıp pilavın üstüne koymuşlar. 16.00 sıralarında yediler. Akşam saatlerinde belirtiler başladı. Kusma, ishal gibi belirtiler oldu. Çoğunda fazla bir şey yok ama durumu ağır olanlar da var. Doktorlarımız ilgileniyor. Allah razı olsun” dedi.