YEREL HABERLER - 04 Şubat 2013 Pazartesi 11:22

KAYSERİ`DE ENGELLİLER SOKAОA RAHATLIKLA ÇIKABİLECEK

A
A
A
KAYSERİ`DE ENGELLİLER SOKAОA RAHATLIKLA ÇIKABİLECEK

Engelliler Koordinasyon Toplantısı`nda konuşan Kayseri Vali Yardımcısı Erdoğan Aygenç, engellilerin rahatlıkla sokağa çıkabilmesi için düzenlemeler yapıldığını belirterek, ``Kamu kurum ve kuruluşları bu konuda üzerlerine düşeni yapıyor`` dedi.
Geriatri Merkezi`nde düzenlenen Engelliler Koordinasyon Toplantısına Vali Yardımcısı Erdoğan Aygenç, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Ahmet Öksüzkaya ve İsmail Tamer ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
Toplantıda konuşan Vali Yardımcısı Erdoğan Aygenç, ``Buradaki toplantımıza kamu kurum ve kuruluşlardaki arkadaşlarımız katıldı. Sorunları kendi çapımızda halletmeyi görev biliyoruz. Noksan kaldığımız yerlerde yasal kolaylıklar sağlanması konusunda yüce meclisimize görev düşüyor. Milletvekilleri de bu konuda bize yardımcı oluyor. Bir liste yapmıştık ve kamu kurum ve kuruluşlarına eksikliklerin giderilmesi için yazı yazmıştık. Kamu kurum ve kuruluşlar eksiklikleri gidermeye çalıştılar. Belediyeler, bankalar ve ulaşım ile haberleşme sektöründe bu düzenlemeler yapıldı. Özürlülerin sokağa çıkmalarını temin etmek zorundayız. Öncelikle kaldırımda onların yürüme imkanlarını sağlamak zorundayız. Otobüslere binmelerini sağlamalıyız. Bu konuda kurum ve kuruluşlarımız kendi üst makamlarından izin alarak çalışmaları yerine getirdiler`` dedi.
AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer ise, ``Engelliler hayatımızda önemli bir yer teşkil ediyor. Amaçlarımız, problemleri dinlemek, Kayseri`de yerel olarak çözebileceğimiz problemleri burada çözmektir. Eksiklikleri gidermek adına bir koordinasyon toplantısı yapacağız. Kayseri`de Mart ayında Engelliler Paneli düzenleyeceğiz, bu toplantı onun da bir alt yapısı niteliğinde olacak`` diye konuştu.
``Çok anlamlı bir toplantı gerçekleştiriyoruz`` diyen AK Parti Kayseri Milletvekili Ahmet Öksüzkaya ise, ``Bizler AK Parti olarak kurulduğumuz bu günden beri sosyal devletin gerektirdiğini fazlasıyla yapmaya çalışıyoruz. Bu çalışmalar devletin imkanlarının el verdiği ölçüde oluyordu. Dünyada engellisine muhtaç olana en çok sahip çıkan devlet biz olduk`` ifadesinde bulundu.
Yapılan konuşmaların ardından, engellilerin Kayseri`de yaşadıkları sıkıntılar masaya yatırılarak çözüm yolları arandı.
Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Kırşehir Kırşehir TÜGVA’dan basın açıklaması Kırşehir’de Hoca Ahmet Yesevi Camisi’nde kılınan yatsı namazının ardından Gazze için dua edildi ve TÜGVA tarafından yapılan basın açıklamasında, Gazze’de insani ateşkes önerisini reddeden ABD’ye tepki gösterildi. TÜGVA Kırşehir İl Temsilcisi Abdullah İnce yaptığı açıklamada, "Savaş hukukunun, evrensel insan haklarının alt üst edildiği bu saldırılar, şüphesiz bir soykırımdır. Dünya halkları bu soykırıma, bu katliama sessiz kalmamış, tepkiler göstererek ülkelerin harekete geçmesi çağrısında bulunmuştur. Her ne kadar çok geç kalsa da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de bu çağrılara cevap vererek ateşkes ilan edilmesi için harekete geçmiştir. Ne yazık ki yapılan oylamada bütün üyeler oy birliği ile ateşkes yapılmasını talep ederken ABD’nin veto etmesi sebebiyle karar alınamamış, reddedilmiştir. ABD 13 Birleşmiş Milletler üyesi ülkeyi karşısına alarak İsrail’in katliamına ortak olduğunu tescillemiştir. Böylece Amerika tarihine de İsrail barbarlığına ortak olmak bir kara leke olarak yazılmıştır. Bu ret kararı şüphesiz Amerikan halkının değil, iktidarda bulunan Siyonist Biden hükümetinin bir kararıdır. Artık özgürlük, barış, insan hakları konusunda Amerika hükümetinin hiçbir iddiası ve samimiyeti söz konusu olamaz. Bu kararla dünyanın da 5’ten büyük olduğu açıkça görülmüştür" dedi. Basın açıklamasının ardından vatandaşlar dağıldı.
Yozgat TÜGVA Yozgat temsilciliğinden ABD’ye tepki Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yozgat İl Temsilciliği Gazze’de insani ateşkes önerisini reddeden ABD’ye tepki gösterdi. Çapanoğlu Büyük Cami’de kılınan yatsı namazının ardından cami önünde açıklamalarda bulunan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yozgat İl Temsilcisi Ubeydullah Şahan, ABD’nin Gazze’de insani ateşkes önerisini reddetmesine yönelik basın açıklaması yaptı. İsrail zulmünün Gazze’de her geçen gün daha da arttığını söyleyen Şahan, “Gazze’de terör devleti İsrail tarafından yapılan soykırım insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmekte, bütün dünya bu soykırıma şahit olmaktadır. Son 68 günde İsrail tarafından 18 bin masum insan katledilmiştir. 7 bin 112’si çocuk, 4 bin 885’i kadın olmak üzere binlerce masum, ibadethanelerin, okulların, hastanelerin bombalanması sonucu acımasızca öldürülmüştür. Bu rakamlar bir matematik hesaplaması değil, katledilen masum insanlardır” dedi. Savaş hukukunun, evrensel insan haklarının alt üst edildiği bu saldırıların soykırım olduğunu da belirten Şahan, “Dünya halkları bu soykırıma, bu katliama sessiz kalmamış, tepkiler göstererek ülkelerin harekete geçmesi çağrısında bulunmuştur. Her ne kadar çok geç kalsa da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de bu çağrılara cevap vererek ateşkes ilan edilmesi için harekete geçmiştir. Ne yazık ki yapılan oylamada bütün üyeler oy birliği ile ateşkes yapılmasını talep ederken, ABD’nin veto etmesi sebebiyle karar alınamamış, reddedilmiştir. ABD 13 Birleşmiş Milletler üyesi ülkeyi karşısına alarak İsrail’in katliamına ortak olduğunu tescillemiştir. Böylece Amerika tarihine de İsrail barbarlığına ortak olmak bir kara leke olarak yazılmıştır. Bu ret kararı şüphesiz Amerikan halkının değil, iktidarda bulunan Siyonist Biden hükümetinin bir kararıdır. Artık özgürlük, barış, insan hakları konusunda Amerika hükümetinin hiçbir iddiası ve samimiyeti söz konusu olamaz. Bu kararla dünyanın da 5’ten büyük olduğu açıkça görülmüştür” şeklinde konuştu.
Muş ABD’nin vetosuna Muş’tan tepki Muş’ta yatsı namazı sonrası bir araya gelen sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar "acil insani ateşkesi" veto eden ABD’ye tepki gösterdi. Muş’ta sivil toplum kuruluşları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Gazze’de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto eden Amerika Birleşik Devletleri’ne düzenlenen basın açıklamalarıyla tepki gösterdi. Merkezdeki Çağlayan Camisi önünde bir araya gelen grup adına basın açıklamasını okuyan TÜGVA Muş Başkan Yardımcısı Ömer Güresmer, “Gazze’de terör devleti İsrail tarafından yapılan soykırım insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmekte, bütün dünya bu soykırıma şahit olmaktadır. Son 68 günde İsrail tarafından 18 bin masum insan katledilmiştir. 7 bin 112’si çocuk, 4 bin 885’i kadın olmak üzere binlerce masum, ibadethanelerin, okulların, hastanelerin bombalanması sonucu şehit edilmiştir. Bu rakamlar bir matematik hesaplaması değil, katledilen masum insanlardır. Savaş hukukunun, evrensel insan haklarının alt üst edildiği bu saldırılar, şüphesiz bir soykırımdır. Dünya halkları bu soykırıma, bu katliama sessiz kalmamış tepkiler göstererek ülkelerin harekete geçmesi çağrısında bulunmuştur. Her ne kadar çok geç kalsa da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de bu çağrılara cevap vererek ateşkes ilan edilmesi için harekete geçmiştir. Ne yazık ki yapılan oylamada bütün üyeler oy birliği ile ateşkes yapılmasını talep ederken ABD’nin veto etmesi sebebiyle karar alınamamış, reddedilmiştir. ABD 13 Birleşmiş Milletler üyesi ülkeyi karşısına alarak İsrail’in katliamına ortak olduğunu tescillemiştir. Böylece Amerika tarihine de İsrail barbarlığına ortak olmak bir kara leke olarak yazılmıştır. Bu ret kararı şüphesiz Amerikan halkının değil, iktidarda bulunan Siyonist Biden hükümetinin bir kararıdır. Artık özgürlük, barış, insan hakları konusunda Amerika hükümetinin hiçbir iddiası ve samimiyeti söz konusu olamaz. Bu kararla dünyanın da 5’ten büyük olduğu açıkça görülmüştür. Artık Amerika, insanlığın gözünde özgürlük ve insan hakları ülkesi değil barbarlık, zulüm, ırkçılık ve katliam ülkesi olarak tanımlanacaktır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi yeniden reforme edilmeli, bütün dünya milletlerini karşısına alan Amerika bu katliama ortak olmanın bedelini ödemelidir. Daha iyi, daha adil bir dünya için bu ret kararını kınıyor, bütün dünya halklarını Amerika’ya karşı harekete geçmeye davet ediyoruz. Dünya Amerika’ya hükmeden Siyonist zalimlerden elbette daha büyüktür. Müslümanlar muzaffer olacak, onurlu ve izzetli Gazze halkının dik duruşu, katil İsrail’in sonunu getirecektir. İşgal edilen Filistin topraklarındaki bu zulmün hesabı insanlık vicdanıyla birlikte hukuk önünde elbette sorulacaktır. Gazze kasapları uluslararası mahkemelerde eylemlerinin hesabını verecektir. Son nefesimize kadar Gazzeli masum sivillerin yanında olacak, suçlular cezalandırılana kadar her platformda girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz. Bir kez daha haykırıyoruz; dünya 5’ten büyüktür” dedi.