EKONOMİ - 10 Temmuz 2024 Çarşamba 15:11

CEO Ertekin: “Satılacak şirketlerimizin gelirleri hazine kasasına girecek”

A
A
A
CEO Ertekin: “Satılacak şirketlerimizin gelirleri hazine kasasına girecek”

Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin, holding bünyesindeki HES Kablo Erciyes Çelik Halat ve Bizim Menkul Değerler’in yanı sıra 5 enerji şirketinin satışa çıktığını belirterek, "Buradan elde edilecek gelirin tamamı hazineye aktarılacak. Yol olacak, hizmet olacak, sağlık ocağı olacak ve hepimizin hizmetine dönecek" dedi.


Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin, İhlas Haber Ajansı’na özel yaptığı açıklamada Türkiye’nin en iyi şirketlerini bünyesinde barındıran bir holding olduklarını söyleyerek, "Erciyes Anadolu Holding olarak Türkiye’nin en iyi şirketlerini bünyesinde barındıran bir holdingiz. İSO 500 listesi açıklandı. Bu listede 6 ayrı şirketimiz var. Ciro rakamlarımız ve karlılıklar gayet iyi. Bunları bu şehrin emeğiyle, iş gücüyle kazandığınız zaman şehre olan vefa borcunuzu da ödemek zorundasınız" dedi.


2013-2016 yılları arasında holdingin çok kötü yönetildiğini aktaran Ertekin, “6 Temmuz 2018 tarihinde Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı rahmetli Veli Altınkaya ile birlikte yaptığımız bir basın toplantısında holdingin mali durumu ile ilgili sorulan bir soruya, 2013-2016 yılları arasında 3 yıl holdingin iki şirketinin çok kötü yönetildiğini ifade etmiştim. HES Kablo ve enerji şirketinde yapılan yanlışlıklar nedeniyle holdingin diğer şirketleri de sıkıntı görme noktasına gelmiş. Problemin ne olduğunu tespit edip, çözümünü hızlıca hayata geçirdik. O gün ben bunları size söylerken, HES gibi çok büyük bir işletme yüzde 3-4’lük karla dönmeye çalışıyordu. Bu ticarette mümkün değil. Bugün yüzde 16,5’lara geldi. Şirket o dönemde parasını 145 günde topluyordu, bugün 45 günde tahsilatını sağlıyor. O gün mal gümrüğe gelmeden 1 hafta önce parasını ödüyordu. Bugün fabrikaya girdikten 3 hafta sonra parasını ödüyor. Bütün bunlara bakıldığı zaman daha verimli bir işletme var" diye konuştu.


Erciyes Anadolu Holding’e bağlı şirketlerin TMSF kayyumluğunda çok profesyonelce yönetildiğinin altını çizen Ertekin, "Zaten TMSF bu işi çok iyi biliyor. Bizler de bu işleri yapmak için buralara geldik" dedi.


Holding bünyesinde bulunan şirketlerin satışına ilişkin soruları da yanıtlayan Ertekin, "HES Kablo Erciyes Çelik Halat ve Bizim Menkul Değerler 2 gün önce Resmi Gazete’de ilana çıkmıştı. Dün gece de enerji şirketleri çıktı. 5 tane enerji şirketimiz bir arada satışa çıktı. O gün gündem ettiğim ve ‘iyi yönetilmiyor’ dediğim gruplardan bir tanesi enerji gruplarıydı. Onları da son 5 sene içerisinde toparladığımızı düşünüyorum. Bugün belirli bir yere geldiler. Bizim kayyum olarak atandığımız dönemde güneş enerjisi hiç yoktu. Rüzgarda küçük bir santral vardı. Üzerine 187 megavat yatırım yapıldı. Van’da ve Antalya’da 87,5 megavatlık güneşe ilk yatırımlar yapıldı. Bütün bunlara bakıldığı zaman Türkiye’de ilk 5 araç şarj istasyonu lisansı alan şirketten bir tanesiyiz. Orada da çok yakın zamanda Togg’un şarj istasyonu iş birimiyle iyi bir ortaklık yaptık. Bundan sonra artık Türkiye’de Togg, RHG Enertürk eliyle büyüyecek. Öyle bakıldığında iyi işler yapıldığını söyleyebilirim. Bunların da tabii ki fiyata yansıması olacak. Fiyat önemli çünkü buradan elde edilecek gelirin tamamı hazineye aktarılacak. Yol olacak, hizmet olacak, sağlık ocağı olacak ve hepimizin hizmetine dönecek" şeklinde konuştu.


Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Bursa Bin 350 rakımda kiraz hasadı Bursa’nın İnegöl ilçesinde bin 350 rakımda Napolyon kirazı hasadı başladı. Kilosu 80 TL’den satılan kiraz çiftçinin yüzünü güldürdü. İnegöl’de bin 350 metre yükseklikteki kırsal Kıran Mahallesi’nde başlayan kiraz hasadı çiftçinin yüzünü güldürdü. İnegöl merkezde hasadı yapılan kiraz 35 liraya satılırken, yüksek rakımda geç hasat nedeniyle kirazın fiyatı 80-85 liralara kadar çıktı. İnegöl’e bağlı kırsal Kıran Mahallesi’nde hasadı başlayan kiraz bahçelerinde incelemeler yapan Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, üreticilerle bir araya geldi. "Yüksek rakımda geç hasat para kazandırıyor" Kıran Mahallesi’nde 700 ton kiraz üretildiğini belirten Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, "Şu an İnegöl’ümüzün kırsal mahallesi olan Kıran Mahallesi’nde bir kiraz bahçesindeyiz. Bu Kıran Mahallemizde yaklaşık 700 ton kiraz üretilmekte. Rakım olarak da bin 350 metre civarında konumda bulunmaktayız. Demek istediğim o ki; kirazın daha yüksek yerlerde, geç yetiştirilen yerlerde para yaptığını görüyoruz. 10 senedir de bizim İnegöl ovamızda ve ovamızın eteklerinde kiraz yetiştirenlerin para kazanmadığını gözlemliyoruz, biliyoruz. Çünkü ülke genelinde tüm kirazlar aynı anda çıktığı için çiftçiye para kazandırmadı. İşçinin ilk topladığı 20 kilo zaten işçiye gidiyor. Geriye 20 kiloda mazottur, gübredir derken üreticiye bir şey kalmıyor. Bir işçinin en fazla 70 kilo topladığını düşünürsek, üreticiye 20 kilo bir ürün kalıyor. Dolayısıyla bu da zaten çiftçimizi mutlu etmiyor, para da kazandırmıyor. Ama işte şu anda bulunduğumuz köy Turgutalp, Fevziye, Kayapınar ve Kıran gibi yüksek rakımlı köylerimizde kiraz üretimi olursa bunun para kazandırdığını 3-4 senedir de gözlemliyoruz. Bugün burada kiraz kendisine 80 TL civarında tarlada alıcı buluyor. Bu da çiftçiye para kazandırdığını gösterir. Bu ilk haberimiz değil. Bunu daha önceden de defalarca söyledik. Haziran ayında aşırı yağmurlara da yakalanıyor kirazlar. Dolayısıyla kiraz İnegöl’ümüz de alçak rakımlı yerlerin ürünü olmaktan çıktı. Artık kiraz şu an burada bulunduğumuz bin 350 rakımlı mahallemizdeki gibi yerlerde yapılması halinde eminim ki para kazandıracaktır” dedi. "Fiyatlardan memnunuz" Kiraz üreticiliği yapan Kazım İmer ise, “Kıran Mahallemizde şu anda yaklaşık bin 350 rakımdayız. Kirazlar dalında şu anda yeni toplanmaya başladı. Yaklaşık 30 seneye yakındır kendim bu işlerle meşgulüm. Kirazlar bizim en iyi para kazandığımız ürün. Geç çıkmasından dolayı daha fazla fiyatları artıyor. Yani şu anda her tarafta eksildiği için fiyatlar iyi. Şu an kalibresine göre 70 liradan başlıyor 80-85 TL arasında değişiyor. Fiyatlardan memnunuz. Ahududu bu sene biraz iyi, ahududumuz da var köyde. Ama kiraz bizim köylüler için önemli. Rakımı yüksek köyler için kiraz daha iyi. Yani bugün İnegöl ovasında kiraz dikmektense yüksek rakımlarda kiraz daha verimli. İnegöl’de bugün 35 TL’ye kiraz satılıyor, bizde 85 TL. Arasında 50 TL bir fark var. Üretim olarak yaklaşık 700 ton civarında” diye konuştu.