EĞİTİM - 15 Haziran 2024 Cumartesi 11:02

Türkiye’nin ilk Bilim ve Sanat Öğrenci Kongresine 53 ilden katılım oldu

A
A
A
Türkiye’nin ilk Bilim ve Sanat Öğrenci Kongresine 53 ilden katılım oldu

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü himayesinde, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ortaklığında, Muğla Bilim ve Sanat Merkezi yürütücülüğünde Türkiye’nin ilk ‘Ulusal Bilim ve Sanat Öğrenci Kongresi’ sona erdi.


Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde 3 gün süren hibrit (çevrim içi ve yüz yüze) yapılan Ulusal Bilim ve Sanat Öğrenci Kongresi’ne Türkiye’nin 53 ilinden 382 öğrencinin toplam 265 bildiri sunumu yapıldı.


Kongre düzenleme kurulu başkanı Gözde Gürdal, “Türkiye’de eğitim adına bir ilki gerçekleştirerek, 53 ilden 382 öğrencinin toplam 265 bildiri sunumu gerçekleştirdiği Ulusal Bilim ve Sanat Öğrenci Kongresi, 11-12-13 Haziran 2024 Haziran tarihleri arasında 3 gün olarak gerçekleştirdik. Öğrenciler, yenilikçi ve özgün proje çalışmaları, eğitimde ve öğretimde iyi örnekler, eğitimde yapay zekâ uygulamaları ile ilgili sunumlarını gerçekleştirdiler. 53 ilden gelen araştırmacı ortaokul ve lise öğrencilerimizi şehrimizde misafir etmek ve onlara bu bilimsel iklimi yaşatmak bize tarif edilmez duygular yaşattı” dedi.


Muğla BİLSEM Müdürü Bekir Cevizci, “Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Bilim ve Sanat Öğrenci Kongresi kurumum adına bizler için büyük bir onur. Kurum olarak bu yıl aslında birçok ilke imza attık. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu proje başvurusunda Türkiye 2’incisi okul olurken, kabul alan okullar içerisinde ise Türkiye 4’üncüsü olduk. Öğrencilerimizin tamamına yakını bir bilimsel çalışma yaparak kurumumuzu zirveye taşıdılar. Öğrencilerimizin çok sayıda bildirisinin olması, kendi kongremizi düzenleme fikrini doğurdu. Biz de Muğla BİLSEM olarak 61 bildiri ile buradayız” dedi.


İl Millî Eğitim Müdürümüz Emre Çay, “Muğla BİLSEM’in yılsonu etkinlikleri kapsamında üç gün süren Ulusal Bilim ve Sanat Öğrenci Kongresi’ni, 53 ilden toplam 265 bildiriyi, 382 öğrencinin sunmasını son derece önemli buluyorum. Öğrencilerimize danışmanlık yapan 178 öğretmenimize de katkılarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen yoğun mesaisine rağmen kongremize online bağlanarak bizleri onurlandıran başta Genel Müdürüm Sayın Mustafa Otrar Beyefendi olmak üzere tüm paydaşlarımıza, kongreye katkı sunan bütün öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” dedi.


Kongreye çevrim içi olarak katılan Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Mustafa Otrar, “Bu müstesna kongrenin öğrencilerimiz ve onların gelecekleri için hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerimiz yetenekler ekseninde, belirli değerlendirmelerden sonra bu merkezlere alınmış, destek eğitim sunulan öğrencilerimizdir. Bu öğrencilerimizin bu potansiyellerini çıkarmaları ve kendilerini gerçekleştirmeleri için geleneksel okul ortamlarının dışında desteklemek adına başka bir platformda yani BİLSEM’lerde eğitim sistemimiz yol, yön ve fırsat vermeye çalışmaktadır. Bu öğrencilerimizin bu tür kongre ve benzeri akademik faaliyetlerle de kendilerini ifade ediyor olmaları, müthiş bir fırsattır. Öğrencilerimize bu fırsatı sunan eğitim yöneticilerimizi, değerli İl Müdürümüz Sayın Emre Çay’ı tebrik etmek istiyorum. Tüm öğrencilerimizle gurur duyuyoruz” dedi.Türkiye’nin ilk Bilim ve Sanat Öğrenci Kongresine 53 ilden katılım oldu

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul 15 Temmuz Şehitler Anıtı’na ziyaretçi akını 15 Temmuz hain darbe girişiminin 8’inci yıl dönümü sebebiyle vatandaşlar 15 Temmuz Şehitler Anıtı ve Hafıza 15 Temmuz Müzesini ziyaret etti. 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminin 8’inci yıl dönümü sebebiyle vatandaşlar Üsküdar’da bulunan 15 Temmuz Şehitler Anıtını ve Hafıza 15 Temmuz Müzesi’ni ziyaret etti. Şehitler anıtına uğrayan ziyaretçiler burada Kur’an-ı Kerim ve dualar okudu. Vatandaşlar, anıt ziyaretinin ardından Hafıza 15 Temmuz Müzesini ziyaret ederek hatıra fotoğrafları çektirip, 15 Temmuz gecesine ait belgeselleri izledi. “15 Temmuz’da gazi olma şerefi, onuruna layık olduk” 15 Temmuz darbe gecesi gazi olan Üzeyir Civan, “15 Temmuz’da gazi olma şerefi onuruna layık olduk. Kolumuzu feda ettik. Keşke bir kolumu değil bin kolum ve canım olsa da hepsini vatan için bu cennet vatan için feda edebilsem. Buraya şehit kardeşlerimizi ziyaret etmek için geldik. Allah onların hepsinden razı olsun. O gün 15 Temmuz’un alaca karanlığında çok büyük bir mücadele verildi. Biz de Tuzla Orhanlı gişelerinde mücadelemizi verdik. Darbeci hainleri uyarmak için üzerlerine koştuğumuzda sol kolumu kaybettim sağ elimden de yaralandım. Bu vatan sağcısıyla solcusu alevisi, kürdü, Türkü, Laz’ı, Çerkez’iyle hepimizin. Biz diyoruz ki bu vatan ne senin, ne benim, bu vatan hepimizin” dedi. “Bu hainlere fırsat vermeyeceğiz” Şehit yakını İbrahim Güder, “15 Temmuz’da hain darbe gecesinde Vatan Caddesi’nde helikopterden açılan ateş sonucu şehit düşen şehit Mehmet Güder’in oğluyum. 8. Yıl seneyi devresindeyiz. Yani unutmuyoruz o geceyi ve unutmayacağız, unutturmayacağız. Rabbim bir kez daha yaşattırmasın kimseye. Şehit evladı olmak bambaşka, güzel bir duygu. Ama biz bu hainlere vatan hainlerine fırsat vermeyeceğiz” diye konuştu. “O gece sabahlara kadar mücadele verdik” 15 Temmuz’da kardeşi şehit olan Fuat Yavuz, “15 Temmuz gecesi en küçük kardeşim Fahrettin Yavuz’u TRT Harbiye Binası’nın önünde şehit verdik. O gece sabahlara kadar büyük bir mücadele verdik. Çok şükür büyük bir bedel ödedik ama bugün ülkemizin birliğinde, beraberliğiyle sapasağlam ayaktayız. Ama inanın 15 Temmuz’u sanki dün yaşadık gibi. Şehidimizi dün kaybetmişiz gibi. İçimizdeki o ateş hiçbir zaman sönmedi ve sönmeyecek de. 4 kardeş olarak sokağa çıktık, 4 kardeşimiz de keşke şehit olabilseydik. Ama en küçüğümüze nasip oldu” diye konuştu.
Konya Hüyük’te anıza direk ekim dönemi başlıyor Konya’da hububat tarımının önemli merkezlerinden Hüyük ilçesindeki tarım arazilerinde anıza direk ekim dönemi başlıyor. Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdare Başkanlığı tarafından finanse edilen ilçede “Doğrudan Ekim Teknikleri Eğitim” projesi çerçevesinde temin edilen anıza direk ekim makinesi proje ortağı olan Hüyük Ziraat Odası Başkanlığına teslim edildi. Hüyük Ziraat Odası Başkanı Ertuğrul Zedef, KOP Başkanlığına projeye verdiği destek ve katkılardan dolayı teşekkür etti. Zedef, makine kullanımı ile yörede faaliyet gösteren üreticilerin artık yakıttan yüzde 80 ve maliyetten yüzde 50 oranında tasarruf sağlayacağını belirterek, “Doğrudan Anıza Ekim Mibzeri ile doğrudan ekim yöntemiyle bölgemizde de hububat ekimi yapılabilecek. Bütün dünyada uygulanmakta olan ve son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşmakta olan doğrudan anıza ekim yöntemiyle hem işçilik maliyetleri, hem de sürüm maliyetleri düşerek çiftçimize büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Klasik üretim yöntemlerinde yoğun toprak işleme yapılmaktadır. Yoğun toprak işleme, toprağın fiziksel ve kimyasal yapısını bozmakta ve çiftçiye ağır maliyetler getirmektedir. İlçemizde ana ürünler olan buğday ve arpa üretiminde ise arazinin özelliklerine göre değişmekle birlikte ekim öncesi 3-5 kez traktörle tarlaya girilerek toprak hazırlığı yapılmaktadır. Direk anıza ekim yapan mibzer kullanılması ile 1 seferde ekim yapılmakta, çiftçi açısından yakıtta yüzde 70-80, iş gücünden ve zamandan yüzde 50-60 tasarruf sağlanmaktadır. Aynı zamanda toprağın organik madde miktarında artış, toprak strüktüründe iyileşme, havalanma ve su geçirgenliği gibi toprak fiziksel özelliklerinde iyileşme, verim artışı hedeflenmektedir” dedi.