- 23 Nisan 2023 Pazar 12:26

Aybastı Galaxy roket takımı Ordu’nun gururu oldu

A
A
A
Aybastı Galaxy roket takımı Ordu’nun gururu oldu

Ordu’nun gururu Aybastı Galaxy Roket Takımı yüzlerce takım arasından 955 puan üzerinden yapılan değerlendirme sonucunda 950 puan alarak 3.

Ordu’nun gururu Aybastı Galaxy Roket Takımı yüzlerce takım arasından 955 puan üzerinden yapılan değerlendirme sonucunda 950 puan alarak 3. Kez TEKNOFEST finallerine adını yazdırdı. Projenin başından itibaren en büyük destekçilerinden biri olan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Roketsan Hisar Atış ve Test Merkezi’nde gerçekleşecek TEKNOFEST 2023 Roket Atışları öncesi Aybastı Galaxy Roket Takımı’nı tebrik etti.


Aybastı Gakaxy Roket Takımı, Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST çerçevesinde düzenlenen Roket Yarışması finallerine bu yıl 3. Kez katılacak. Aybastı Galaxy Roket Takımı, 24-26 Nisan tarihleri arasında Hisar Atış ve Test Merkezi’nde, düzenlenecek olan final yarışmalarında, 1 Ağustos 2017’de bölücü terör örgütü mensuplarınca şehit edilen 15 yaşındaki Eren Bülbül’ün adını verdikleri ‘EREN’ isimli roket ile yarışacaklar.En büyük destek Başkan Güler’den


1976 yılından başlayarak, Türk Uçak Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) ve TÜBİTAK’ta uçak ve uçak sistemlerinin seçimi, proje değerlendirme, tezgâh ve teknoloji seçimi, Roket Teknolojisi ve Silah Sistemleri üzerine yapılan araştırma ve geliştirme faaliyetleri, doktora çalışması ile özellikle, roket motor boruları ve lançer yapımında kullanılan kompoze malzeme üretim teknolojisi ve malzeme özelliklerinin tespiti konusunda uygulamaya dönük bilimsel katkılarda bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Aybastı Galaxy Roket takımının en büyük destekçilerinden biri oldu.


Aybastı Fen Lisesi öğretmen ve öğrencilerinden oluşan Aybastı Galaxy Roket Takımı ve Aybastı İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Acu ise Başkan Güler’i ziyaret ederek, kendilerine verdiği desteklerden dolayı teşekkürlerini iletti.“Desteklerimiz artarak devam edecek”


TEKNOFEST çerçevesinde yapılan roket yarışlarında 3. Kez finale kalan roket takımını tebrik eden Başkan Güler, “İlimizde keşfedilmeyi bekleyen daha çok cevherlerimiz var. Bu yüzden eğitime sonsuz destekler veriyoruz. 3. kez finale kalan öğrencilerimizle gurur duyduk. Bu büyük başarılarından dolayı öğrencilerimizi kutluyorum. Desteklerimiz, artarak devam edecek” dedi.2020 yolunda başlayan başarı serüveni


Aybastı Galaxy Roket Takımı TEKNOFEST serüvenine ilk kez 2020 yılında başladı. 2020 yılında, kadına şiddet konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Ceren Özdemir ismini verdikleri roketleriyle Türkiye genelinde 516 Takım arasından 1500 metrede finale kalan 30 takımdan biri olarak, Tuz Gölü’nde roketlerini fırlatma izni alan ve bunu başaran takım oldular.2021 yılında 223 takım arasında ilk 8’e girdiler


2021 yılında ise şehit öğretmenlere farkındalık için Aybüke öğretmenin ismini verdikleri roketleriyle, 223 Takım arasından TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Roket Yarışmasında büyük bir başarıya imza atarak finale kalan ve atış yapan 8 ekipten biri oldular.Üçüncü kez finale yükseldiler


Aybastı Galaxy Roket Takımı, bu yıl da yüzlerce takım arasından 955 puan üzerinden yapılan değerlendirme sonucunda 950 puan alarak KTR aşamasını geçip adını finale yazdırdı. Aybastı Galaxy Roket Takı 24-26 Nisan tarihleri arasında Hisar Atış ve Test Merkezi’nde gerçekleşecek TEKNOFEST 2023 Roket Atışları finallerinde, 11 Ağustos 2017’de bölücü terör örgütü mensuplarınca şehit edilen 15 yaşındaki Eren Bülbül’ün adını verdikleri roketleriyle yarışacaklar.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Arnavutköy’de mevlit yemeğinde onlarca kişi zehirlendi Arnavutköy’de asker mevlidinde dağıtılan yemeği yiyen çok sayıda vatandaş zehirlendi. Rahatsızlanan vatandaşlar, ambulansla Arnavutköy Devlet hastanesine kaldırıldı. Olay, akşam saatlerinde Arnavutköy Durusu Mahallesi Uğuralp Sokak’ta meydana geldi. İddiaya göre öğle saatlerinde oğlu askere gidecek olan bir vatandaş, komşularını mevlit yemeğine davet etti. Mevlide gelip dağıtılan yemekten yiyen vatandaşlardan bazıları birkaç saat sonra rahatsızlanmaya başladı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Zehirlenen vatandaşlar, ambulanslarla Arnavutköy Devlet Hastanesine götürüldü. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 50 kişinin ambulansla hastaneye götürüldüğü öğrenildi. Konu ile ilgili konuşan mahalle sakini Tarkan Yalçın, ”Yeğenimin asker gecesini yapıyorduk. Mevlit okuttuk. Burada bir yemek verdik. Bu yemekten dolayı zehirlenme olmuş. Şu an hastanedeyiz. Tüm yaralılar şu an iyi. Sadece mide bulantısı ve kusma oldu. Hepsinde etki göstermemiş. Bünyesi zayıf olan kişilerde etki göstermiş. Doktorlar ile konuştuk. Şu an da herhangi bir sıkıntı yok” dedi. Yemekten sonra rahatsızlanan Bahar Çayır ise, “Biz de komşuyuz. Komşumuzun asker mevlidine gittik. Ben bir de mide ameliyatlıyım. Yemeği 2-3 kaşık yedim ama zehirlenmişim. Çok şükür şimdi iyiyiz. Yemekte tavuklu pilav ve helva vardı” diye konuştu. Olayı anlatan bir başka mahalleli Ahmet Hundi, “Aşağı yukarı 50 kişi rahatsızlandı. Mevlidi yapan teyzem, pilavı kendilerinin yaptığını ama tavuğu cuma günü aldıklarını söyledi. Dolaba koyduktan sonra kaynatıp pilavın üstüne koymuşlar. 16.00 sıralarında yediler. Akşam saatlerinde belirtiler başladı. Kusma, ishal gibi belirtiler oldu. Çoğunda fazla bir şey yok ama durumu ağır olanlar da var. Doktorlarımız ilgileniyor. Allah razı olsun” dedi.