EĞİTİM - 01 Eylül 2023 Cuma 08:57

"Her Çocuk Bir Dünya Projesi" uygulamasıyla çocuk işçiliğinin önüne geçiliyor

A
A
A
"Her Çocuk Bir Dünya Projesi" uygulamasıyla çocuk işçiliğinin önüne geçiliyor

Ordu’nun İkizce ilçesinde Türkiye’nin farklı illerinden gelen mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına yönelik gerçekleşen proje ile eğitim ve sosyal alanlarına destek verilmesi sağlanıyor.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın izni ve İkizce Kaymakamlığı’nca 2018 yılından itibaren devam eden "Her Çocuk Bir Dünya Projesi", ufak yaştaki çocukların çalıştırılmasını önlemek amacıyla oluşturulan akademik program tarım işçisi aileler tarafından ilgi görüyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi İkizce Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yaklaşık 212 çocuğun eğitim ve sosyal alanlarının oluşturulduğu proje Türkiye’de tek olma özelliği taşıyor.“Çocuklarımızın yeri okul sıralarıdır”


Projenin hayata geçirilmesini sağlayarak 6 yıldır devam ettirdiklerini ifade eden firma sahibi Hasan Basri Durak, “Biz 6 sene önce çok az bir çocuklarımızla bu projeye başladık. Ama bu güne bakıldığında yaklaşık 212 çocuğumuzu okullarla buluşturmanın heyecanı içerisindeyiz. Biz burada çocuklarımızın bahçeye değil, küçük yaşta oldukları için oyun zamanı veya eğitim zamanı eğitim almalarını sağlamak amacıyla bu projeyi sürdürüyoruz. Türkiye geneline bakıldığı zamanda bu çocuklarımıza eğitim, sağlık, destek gibi okullarımızda onların geleceği açısından da çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ülkemizde kimler mevsimlik tarım işçilerini çalıştırıyor ve çocuklarına destek çıkmak istiyorsa bizlerde elimizden geldiğince yardımcı olmak isteriz. Çocuklarımızın yeri okul sıralarıdır. Bunu her yıl daha da geliştirerek onların geleceğine katkı sunmak için mücadele edeceğiz” dedi.


Çocuk işçiliğinin önüne geçilmesiyle birlikte sahada yürütülen birçok çalışmalar olduğunu söyleyen Proje Koordinatörü Vedat Macit, “2009 yılında ilk organik tarımla sürdürülebilirlik programlarıyla bu projelere başladık. Daha sonra birçok projelerle beraber Ordu genelinde resim yarışmalarının yanı sıra 2018 yılında başlattığımız çocuklarımızın küçük yaşta çalıştırılmasının önüne geçilebilecek bir uygulamayı hayata kazandırdık. Çocuk işçiliğinin önüne geçilmesiyle birlikte sahada gelen tarım işçilerinin konaklama ve yaşan standartlarıyla ilgili olarak sahada yürüttüğümüz programlarız var” diye konuştu.


Çocuk işçiliğinin önlenmesinden öte daha da gelişen projeler olduğunu ifade eden Akademik Danışman Tuğba Kontaş Azaklı ise “Her Çocuk Bir Dünya Projesi’ni 2018 yılından itibaren her yıl olarak düzenli şekilde uygulamaktayız. Her Çocuk Bir Dünya programı sadece çocuk işçiliğinin önlenmesinden daha öte sistemli olarak birçok projeyi de içerisinde barındırıyor. Burada Güney Doğu Anadolu’dan gelen tarım işçilerimizin çocuklarına eğitim, sağlık, sosyal aktivite gibi hizmetlerini sağlamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu."Her Çocuk Bir Dünya Projesi" uygulamasıyla çocuk işçiliğinin önüne geçiliyor

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Antalya Finike Belediye Başkanı Geyikçi: "Ötanazi yerine barınakların koşullarının güçlendirilmesine destek verilmeli" Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) görüşülen Hayvanları Koruma Yasası hakkında yapılması düşünülen değişikliğin bir canlının yaşam hakkının elinden alınması olduğunu dile getirerek, “Biz ilçemizde yaşayan her canlının yaşam haklarının normal olmayan yollarla elinden alınmasına sonuna kadar karşıyız” dedi. TBMM tarafından görüşülen Hayvanları Koruma Yasası’nda planlanan değişikliğe karşı çıktıklarını belirten Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, sokak hayvanlarının yaşam haklarının ötanazi yöntemi ile alınmasının insanlık dışı bir uygulama olduğunu ifade ederek, “Sokak hayvanları ile ilgili yaşanan sorunun çözümü hayvan dostlarımızın ötanazi yapılarak yaşam haklarının alınması olmamalıdır. Bu sorunun çözümü hayvan ticaretinin önüne geçilmesi, sokak hayvanlarının sahiplendirilmesi konusunda bilinçlendirme çalışmalarının yapılması ve belki de en önemlisi belediyelerin hayvan barınaklarının koşullarının düzeltilmesi ve yeni barınakların inşa edilebilmesi için merkezi hükümet tarafından destek verilmesidir. Daha büyük ve şartları çok daha iyi oluşturulmuş hayvan barınaklarının inşası için orman arazilerinden belediyelere tahsis edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte belediyelerimize maddi olarak destek olunmalı, verilen destekler artırılmalıdır" dedi. "Belediyeler desteklenmeli" Özellikle belediyelere ait barınakların koşullarının güçlendirilmesi ve yeni barınakların yapılabilmesi konusunda verilecek olan desteğin önemine değinen Geyikçi, "Belediyeler olarak kendi bütçelerimiz içerisinden yaptığımız harcamaların dışında hayvan severlerimizden aldığımız desteklerle patili dostlarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Ancak sorunun çözümü önümüze ötanazi olarak gelirse Finike Belediyesi olarak buna karşı çıkacağız. Çözüme bir canlının yaşam hakkını elinden alarak değil, ona daha iyi yaşam koşulları sunarak ulaşabiliriz. Finikeli vatandaşlarımıza da sokak hayvanlarımızı sahiplenme konusunda çağrıda bulunmak istiyorum. İmkanı olan, bu konuda sorumluluk alabilecek hemşehrilerimizi bir patili dostumuzu sahiplenmeye davet ediyorum. İlçemizden ateşleyeceğimiz bir kıvılcım belki büyük bir ateşe dönüşecektir. Bu konuda tüm vatandaşlarımızı destek olmaya, sahiplenmeye ve sokak hayvanlarımızın ötanazi yapılmaması için bizleri desteklemenizi bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Başkan Geyikçi açıklamasını sosyal medyadan da paylaşarak Finikeli vatandaşlardan destek istedi.
İstanbul Sarıyer Belediyesinin su tankeri eve girdi, ev sakinleri yaşadıkları dehşeti anlattı İstanbul Sarıyer Belediyesine ait su tankeri, Yeniköy’de manevra yaparken bir gecekonduya girdi. Tankerin su dolu olması nedeniyle şoför direksiyon hakimiyetini kaybederek eve çarptı, ev sakinleri kaza sırasında yaşadıkları dehşet anlarını anlattı. Olay, saat 12.30 sıralarında Yeniköy Bağlar Mahallesi Kalender Üstü Sokak’ta meydana gelmişti. Edinilen bilgiye göre, sürücü ismi öğrenilemeyen 61 K 10652 plakalı Sarıyer Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğüne ait su tankeri, manevra yaparken tankerin su dolu olması sebebiyle kontrolünü kaybederek gecekonduya çarptı. Kaza esnasında gecekondunun bir kısmı çökerken, ev sakinleri komşuları tarafından kurtarıldı. Kaza nedeniyle ölen ya da yaralanan olmazken evde büyük maddi hasar meydana geldi. Gecekonduya giren tanker ise vinç yardımıyla kurtarıldı. "Ben deprem oluyor zannettim" Su tankerinin eve girdiği esnada evde olduğunu söyleyen Gülzade Taşpınar, “Ben o esnada çocuğun yemeğini yediriyordum. Tanker eve girdiğinde evin içerisindeydik. Birden çatırtı sesi geldi. Deprem oluyor zannettim çünkü duvarlar çatladı. Bir abi geldi bizi evden çıkardı. Çünkü kapılar kilitlenmişti. O esnada 3 çocuğum ve ben vardık. Evden çıkamayınca benim sinirlerim boşaldı. Ama birileri bizi çıkardı. Evin tadilatı 5 gün sürer dediler. Biz ailecek halamda kalacağız. Belediye ilgilendi evi yapacaklar. Büyük büyük tankerler sürekli bu yokuştan geçiyor. Geçen de kamyon gelmişti. Burası için bir çareyi bulsalar iyi olur” diye konuştu. “Evin tadilatına yarın başlayacaklarını söylediler” Eve tanker girdiğini kızının haber verdiğini söyleyen Yüksel Başpınar, "Eve tanker girdiğinde ben işteydim. Beni kızım aradı. Ben geldiğimde tanker, banyo tarafına vurmuştu. Tankerin suyunu boşaltıyorlardı. Ardından kendi imkanlarıyla çıktı galiba. Evin tadilatına yarın başlayacaklarını söylediler. Başkan yardımcısı geldi sağ olsun. Birkaç gün içinde teslim edeceklerini söylediler. Belediye başkanı gelmedi yardımcısı geldi” dedi.
Bursa Sandalye fabrikasındaki yangının boyutu dron ile görüntülendi Bursa’nın İnegöl ilçesinde faaliyet gösteren sandalye fabrikasında çıkan yangın 2 saat süren çalışma sonucu kontrol altına alındı. Fabrika yangını dron ile havadan görüntülendi. Yangına helikopter de sürekli sorti yaparak havadan müdahale etti. Yangın saat 16.30 sıralarında Yeniceköy mahallesi İhtisas Organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren sandalye fabrikasında henüz belirlenemeyen bir nedenle meydana geldi. Yangın kısa sürede büyüdü. Alevleri gören işçiler zorlukla fabrikadan çıktılar. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Bursa merkez ve ilçelerden takviye ekipler sevk edildi. İtfaiye ekiplerinin yanısıra havadan da helikopterli söndürme çalışması yapıldı. Yangın sonucu fabrika kullanılamaz hale geldi. İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ile birlikte İncelemenin ardından açıklama yapan Kaymakam Eren Arslan, "Ekiplerin müdahalesi ile kontrol atına aldık. Etrafa sirayet etme riskini ortaadan kaldırdık . Büyükşehirden itfaiye desteği , çevre itfayeler, bizim itfayemiz, jandarmamızın helikopteriyle anında müdahale ediyoruz . Can kaybı olmaması bizim için sevindirici. Allah daha beterinden korusun arkadaşlarımız canla başla çalışıyorlar. Şuan için bundan başka birşey söyleyemeyiz" ifadelerini kullandı Alper Taban da yangının söndürüldüğünü belirterek, tüm İnegöllülere geçmiş olsun dileklerinde bulundu