ÇEVRE - 26 Mayıs 2024 Pazar 12:22

Doğal terapi... Hem geziyorlar hem de stres atıyorlar

A
A
A
Doğal terapi... Hem geziyorlar hem de stres atıyorlar

Yozgat’ta Uzman Psikolojik Danışman-Psikoterapist Levent Tanman öncülüğünde düzenlenen ekoterapi etkinliğine katılan vatandaşlar hem doğanın iyileştirici gücü ile huzura erişiyor hem de kentin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini keşfetme imkanı buluyor.


Yozgat’ta doğa ile iç içe zaman geçirmek ve stresle gelebilecek olumsuzlukları önlemek isteyen vatandaşlar doğal yaşam terapilerine yöneliyor. Zihin ve ruh sağlığı için iyileştirici bir etkiye sahip olan ekoterapi etkinliğine ilgi gösteren vatandaşlar, Yozgat’ta 2 yıldır Psikoterapist Levent Tanman tarafından düzenlenen ekoterapi etkinliğine katılıyor. Psikoterapist Tanman eşliğinde kentin tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerini gezerek keşfetme imkanı bulan vatandaşlar ayrıca ekoterapi etkinliğiyle de doğa ile baş başa bir yaşam sürmenin keyfini çıkartıyorlar. Hayatı daha iyi anlayıp, kendilerini hayata karşı daha mutlu ve pozitif hissetmek isteyen yaklaşık 40 kişilik gönüllü grubu, hafta sonu gelin kayası ve cehrilik bölgesinde düzenlenen eko terapi etkinliğine katıldı. Doğa yürüyüşü eşliğinde terapiye başlanılan etkinlikte Psikoterapist Tanman, katılımcılara uzmanlık alanıyla ilgili aydınlatıcı bilgiler vererek yol gösterici bazı önerilerde bulundu. Zihin ve ruh sağlığı için iyileştirici bir etkiye sahip olan ekoterapi etkinliği ile katılımcıların, depresyon ve anksiyet başta olmak üzere günlük yaşamın insanlara yaşatmış olduğu birtakım problemlerin üstesinden gelebilmeleri sağlanmış oldu.


“İnsanlar doğadan kopunca birtakım psikolojik sorunlar ortaya çıkıyor”


Yozgat’ta 2 yıldır ekoterapi etkinliği düzenlediklerini belirten Uzman Psikolojik Danışman-Psikoterapist Levent Tanman, “Bugün etkinliğimizin beşincisini gelinkayası ve cehrilik lalesi bölgesinde düzenledik. Meslek hayatım boyunca hep şunu gördüm, insanlar doğadan kopunca depresyon ve anksiyet başta olmak üzere birtakım psikolojik problemleri yaşamaları artıyor. Amacımız insanları doğa ile bütünleştirip iki eski dost olan insan ve doğayı bir araya getirip insanlarda hem doğa farkındalığı oluşturmak hem ilimizin güzelliklerini insanlara tanıtmak hem de doğa ve terapiyi birleştirip ekoterapi etkinliği yapmaktır. Başka bir amacımız da insanların anda kalmasını, duygulara odaklanabilmesini sağlamak ve modern yaşamın insanlarda yaşatmış olduğu dikkat dağınıklığı gibi bazı problemlerin üstesinden gelebilmektir. Bu amaçla bugün ekoterapi etkinliğimizin beşincisini düzenledik. İnsanların çok yoğun bir talebi var, biz burada 40 kişi ile sayıyı sabitlemiştik ama 50’nin üzerinde bir talep oldu. Sayı fazla olunca bir grup arkadaşımızı da daha sonraki faaliyete bırakmak zorunda kaldık. Her ay elimizden geldiğince işlerin yoğunluğuna göre ekoterapi etkinliği yapmaya çalışacağız” dedi.


“Ekoterapi ruhumuza katkıda bulunuyor”


Ekoterapi etkinliğine katılan vatandaşlardan Ferda Der ise, “Yozgat’a geleli 2 ay oldu. Yozgat’ı ve çevresini tanımak için oldukça hevesliydim. Bu terapi grubunu buldum ve ilk defa onlara katıldım. Bana bu etkinliğin çok güzel katkıları oldu. Doğayla iç içe, doğanın sesini duyarak ve hocamızın tavsiyesini dinlemek bana çok iyi geldi. İlerleyen dönemlerde de bu etkinliğe katılmayı düşünüyorum. Burada hem Yozgat’ın güzelliklerini görüyoruz hem de ekoterapi ruhumuza katkıda bulunuyor, çok güzeldi.” şeklinde konuştu.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Adana Katil zanlısı damat: "Nevrim döndü herkesi öldürdüm, pişmanım" Adana’da eşini ve ailesinden 3 kişiyi öldüren şahıs; annesi, babası ve bebeğiyle Irak’a kaçmak isterken Hatay’da yakalandı. Katil zanlısının ifadesinde, "Nevrim döndü herkesi öldürdüm, pişmanım" dediği öğrenildi. Katil zanlısı ifadesinin ardından adliyeye sevk edildi. Olay, 22 Haziran’da Seyhan ilçesine bağlı Gülbahçesi Mahallesi 13422 Sokak’ta meydana geldi. İddiaya göre, 1 yıl önce Hakim Aba (24) ve Şükran Aba (20) evlendi. Çiftin bu evlilikten Deniz isimli 3 aylık erkek bebeği oldu. Sürekli kavga eden çiftin son kavgalarında Şükran Aba’nın, "Seni bırakıp babamın evine gideceğim" demesi üzerine Hakim Aba cinnet getirdi. Aileler arasında çıkan kavgada katil zanlısı damat 4 kişiyi öldürdü Kayınbabası ile karşılıklı evlerde oturan Hakim Aba, eşinin babasının evine gitmesi üzerine babası Şerif Aba (67), annesi Azize Aba (51) ile birlikte evlerinin önüne gitti. Aileler arasında çıkan tartışma sırasında Hakim Aba yanındaki tabancayı çıkartarak, kayınbabası Turgut Erat (51), kayınvalidesi Leyla Aktay (51), kayınbiraderi Muhammet Erat (18) ve karısı Şükran Aba’yı kurşun yağmuruna tuttu. Olay anı ise anbean cep telefonuyla görüntülenirken komşularının "Hakim yapma" demesi dikkat çekti. Cinayet polisleri Irak’a kaçma hazırlığındayken yakaladı Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Cinayet Büro Amirliği ekipleri, söz konusu katili yakalamak için KGYS kameralarını incelemeye aldı. Yapılan incelemelerde katil zanlısının babası Şerif, annesi Azize Aba ve 3 aylık bebeği Deniz ile birlikte Hatay’a kaçtığı belirlendi. Ekipler şüpheliyi Hatay’ın Erzin ilçesine bağlı Ilıca Mahallesi’ndeki saklandığı adreste yakaladı. Yakalanan şahısların Irak’a kaçacağı öğrenildi. "Nevrim döndü öldürdüm, pişmanım" Adana’ya getirilen katil zanlısı Hakim Aba emniyetteki ifadesinde, "Sabah tartıştık, tartışma büyüdü, aileler araya girdi. Nevrim döndü herkesi öldürdüm, pişmanım" diye savunma yaptığı öğrenildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından 3 şüpheli adliyeye sevk edildi. Operasyonda 3 aylık Denize bebeği de ekipleri muhafaza altına alarak Adana’ya getirdi. Deniz bebek 112 Sağlık ekiplerince kontrol edildikten sonra bir sağlık sıkıntısı olmadığını belirlendi ve sevgi evlerine teslim edildi. Öte yandan, Hakim Aba’nın cinayeti işlediği sokakta bir bakkal dükkanı işlettiği öğrenildi.
Aydın Ayağına ip dolanan leyleği muhtarın dikkati kurtardı Aydın’ın Söke ilçesi Avşar Mahallesi Muhtarı Bedri Avcı’nın dikkati sayesinde ayağına ipler dolanan leylek ekiplerin çalışmaları sonucu kurtarılarak yeniden uçması sağlandı. Anadolu’da en sevilen kuşların başında gelen leyleklerin gelişi, yavrularını büyütmesi ve yuvadaki tüm hareketleri özellikle yereldeki insanlar tarafından ilgiyle ve mutlulukla izleniyor. Bu kapsamda Söke’ye bağlı leylek dostu Avşar köyünün muhtarı Bedri Avcı bir leylek yuvasında bulunan üç yavrudan ikisinin uçabildiğini, fakat diğerinin sürekli uçmak istediğini ancak bunu başaramadığını görünce durumu Ekosistemi Koruma Ve Doğa Sevenler Derneği’ne (EKODOSD) bildirdi. EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü Söke ADM Elektrik Dağıtım Şirketi’yle görüşerek, BOM aracının Avşar’a gelmesi sağlandı. BOM aracıyla leyleğin bulunduğu yuvaya çıkan Sürücü ve ekipler, uçamayan leyleğin bir ayağına kendi ağırlığından daha fazla ağırlıkta olan, plastik siyah saman ipleriyle dolaştığı tespit etti. Tedirgin olan yavru leylek, ayağına dolanan iplerin çalılardan kurtarılmasından sonra aşağıya uçtu. Plastik iplerin ağır olması nedeniyle fazla gidemeden bir dere yatağına indi. Dere yatağından alınan leyleğe su veren ekipler, ayağına dolaşmış tüm plastik ipler temizlendi. Ayakta durabildiği ve uçabildiği görüldüğünden tekrar kendi yuvasına bırakıldı. "Daha da gecikilseydi kangren olurdu" EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü Avşar Mahalle Muhtarı Bedri Avcı’ya dikkati için teşekkür ederek, "Eğer birkaç gün geçseydi, muhtemelen plastik ipler bacağını daha da sıkacak ve kangren olmasına neden olacak ve bacak işlevsiz hale geleceği için de leylek diğerleriyle birlikte göçe gidemeyecekti. Avşar muhtarımızın dikkati yavru bir leyleğin kurtulmasını sağladı" dedi. "İnsanların doğaya attıkları atıklar diğer canlıların yaşamlarını tehlikeye sokuyor" Doğaya atılan insan kaynaklı her türlü atık maddenin insanlardan başka canlıların da yaşamlarını tehlikeye soktuğunu ve çevre kirliliğinin önlenmesi için her bireyin çaba göstermesi gerektiğini kaydeden Sürücü, "Köylerde hayvanların beslenmesi için verilen samanların paket olmasını sağlayan plastik siyah ipler, kesildikten sonra doğaya atıldıkları görülmektedir. Bu konuda duyarlılık gösteren birçok çiftçi saman iplerini kestikten sonra bir çuvala toplamakta ancak bazen duyarsızlıkla ya da farkında olmadan çevreye atılmaktadır. Leylekler eski yıllara oranla günümüzde insan kaynaklı atık malzemelerin çevrede yoğun bir şekilde bulunması nedeniyle, bunları yuvaya taşımaktadır. Taşınması en kolay malzemelerin başında da plastik siyah saman ipleri gelmektedir. Ancak bu ipler yavruların sakatlanmalarına hatta ölümlerine yol açtığı görülmektedir" ifadelerine yer verdi.
Diyarbakır AK Parti İl Başkanı Ocak: “DEM Parti’nin resmi sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır” AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Raşit Ocak, Diyarbakır ve Mardin sınırında çıkan yangına ilişkin DEM Parti’nin iddialarına yönelik açıklamalarda bulundu. Ocak, “DEM Parti’nin resmi sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır” dedi. Diyarbakır’ın Çınar ilçesindeki Köksalan Mahallesi’nde 20 Haziran’da saat 22.15’te 15 kişinin yaşamını yitirdiği anız ile örtü yangını ile ilgili DEM Parti’nin yaptığı açıklamaya AK Parti İl Başkanı Raşit Ocak tepki gösterdi. Çınar ilçesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Ocak, “Öncelikle söz konusu yangında hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza, bütün kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralı kardeşlerimize Allah’tan şifalar diliyoruz. Yangının meydana geldiği tarihten itibaren oluşturulmaya çalışılan ve kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye çalışılan bir algı söz konusu. Nedir bu algı? Devlet ve hükümet yangının çıktığı andan itibaren yangına müdahale etmedi, vatandaşın yanında olmadı, başkaları yangına müdahale etti ve vatandaşın yanındaydı. Ben biraz sonra beyan edeceğim hususlarla bunun gerçek olmadığını, bir algı oluşturulmaya çalıştığını sizlere ifade etmek istiyorum. Öncelikle DEM Parti’nin resmi hesabından 21 Haziran 2024 tarihinde yazıyı okumak istiyorum. ‘Büyükşehir ve ilçe belediye eş başkanlarımız, milletvekillerimiz yangının başladığı andan itibaren yangının devam ettiği sürece bölgeye intikal etmişlerdir. Saatlerce süren yangına karada müdahale yetersiz kalmaktadır. Gerekirse uluslararası yardım talep edilmektedir’ Aynı gün saat 15 civarında yine DEM Partisi resmi hesabından ‘Bu facia bir daha gösterdi ki yaşanan hiçbir felakette ve faciada devlet ve iktidar halkın yanında değildir’ Şimdi değerli arkadaşlar, biz sosyal medyada, medyada trolleri, gerçek olmayan kişilerin beyanlarını dikkate almıyoruz. Fakat resmi hesaptan, DEM Parti’nin resmi X hesabından yapılan bu açıklama gerçeği yansıtmamaktadır” dedi. Ocak, “Yangın 20 Haziran 2024 tarihinde saat 20.15’te meydana geldi. 20.15’te meydana gelen yangın bölgesi Köksalan Mahallesine önce ilçe kaymakamımız ardından da ilçe başkanımız yaklaşık 23.00 civarında yani 40 dakika sonra olay mahalline varmışlardır. Olay mahalline varıldığı an itibaren, valilikçe devletin bütün kurumları, tarım olsun, orman olsun, AFAD olsun, bütün kamu, devlet kurumları, bütün ekipmanlarıyla ve ekipleriyle yangının söndürülmesiyle ilgili çalışmalar yapmışlardır. İl valimiz saat 23.30’da, AK Parti İl Başkanı olarak da saat 00.00’da Köksalan Mahallesi’nde yangın mahallindeydim. Yaklaşık 00.30 civarında valimiz yangının kontrol altına alındığıyla ilgili ilk basın açıklamasını sizlere yaptı. Sizler de hepiniz oradaydınız zaten. Saat 01.00’e doğru da ikinci basın açıklamasını yaparak yangının tamamen kontrol altına aldığını belirtmişti. Şimdi biraz önce beyan etmiş olduğum gibi X hesabında şunu söylüyorlardı. Onlar yoktu, biz vardık. Bakın DEM Parti’nin bütün sosyal medya hesaplarına, büyükşehir belediye başkanlarının, ilçe belediye başkanlarının, bütün yetkililerinin, 02.45’ten önce hiçbir resimleri yok. Biz görmedik. 02.45’ten önce olay mahalline gelmediler. 02.45’te olay mahalline geldiklerinde zaten 01.30’da valimizin de ifade ettiği gibi bütün yangınlar kontrol altına zaten alınmıştı. O yüzden meydana getirilmek istenen algıyı kabul etmiyoruz. Gerçeğe aykırı olarak kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan hükümetin ve devletin yangının başladığı anda olay yerinde olmadığıyla ilgili beyanları gerçeğe aykırıdır, gerçek değildir, kabul etmiyoruz” ifadelerine yer verdi. CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun yaptığı açıklamaların da gerçeği yansıtmadığını dile getiren Ocak, “Diyarbakır Milletvekilimiz Sezgin Tanrıkulu 21 Haziran 2024’te saat 01.56’da bir paylaşım yapıyor. Diyor ki; devletin hiçbir kurumu, hükümetin hiçbir yetkilisi yangın alanında yoktur. Bununla ilgili bir açıklama yapılmamıştır. Bakın, konuşan kişi herhangi bir kişi değil. Bu milletin seçtiği bir vekil. Hepiniz basın mensubu olarak olay mahallindeydiniz. Saat 00.30’da ve saat 01.30’da doğru vali beyin iki tane açıklamasını sizler dinlediniz ve bunu kamuoyuyla paylaştınız zaten. Bu kadar her şey ortadayken, bir milletvekili nasıl yangın başladığı anda itibaren biz kimseyi görmedik diyebiliyor. Bunu da lütfen kendisine sormanızı istiyoruz” ifadelerini kullandı.