YEREL HABERLER - 14 Mart 2012 Çarşamba 13:23

"KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞTAYI" BAŞLADI

A
A
A
"KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞTAYI" BAŞLADI

TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri tarafından da desteklenen ve 2 gün sürecek olan “Kentsel Dönüşüm Çalıştayı” başladı.
Seyhan Oteli’nde yapılan Kentsel Dönüşüm Çalıştayı”nın açılışında konuşan Eski Bakan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanlarından Murat Karayalçın, belediye başkanlığı döneminde Ankara’da uygulanan ve 5 aşamadan oluşan Dikmen Vadisi projesi çalışmalarını anlattı. Dikmen Vadisi Projesi’nin sadece ilk aşamasının uygulanmasından görev aldığını belirten Karayalçın, belediyelerin 50 yıllık süreleri dikkate alarak kentsel dönüşüm planlamalarını yapmaları gerektiğini bildirdi. Karayalçın, kentsel dönüşümlerin mutlaka belediyeler ve halk ile birlikte uygulanması gerektiğini de kaydetti. Karayalçın, 2011 yılında Türkiye genelinde 645 bin konuta yapı izni, 549 bin konuta kullanma izni, 450 bin konutun ise satışının gerçekleştirildiğini ifade etti.
KONUT FİYAT ARTIŞINDA ADANA 1. SIRADA
Eski Bakanlardan Murat Karayalçın, Türkiye’de 2010 yılından bu yana “Konut Fiyat Endeksi” uygulandığını anımsatarak, “Konut Fiyat endeksine göre, Türkiye’de konut fiyat artışı ortalaması yüzde 6.8. Adana ve Mersin’de ise yüzde 9.1. Bu oran İstanbul, Ankara gibi illerden yüksek. İzmir’in iki katı oranında bulunuyor. Bu rakamlar konut sektöründeki çarpıcılığı ortaya koyuyor” şeklinde konuştu.
Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, TMMOB tarafından Adana’da böyle bir çalıştayın yapılmasının yararlı olacağını ifade etti. Adana’nın tarihi hakkında bilgi de veren Aldırmaz, Kentsel Dönüşümün kendi arasında da dönüştüğünün bir gerçek olduğunu kaydetti.
Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan ve Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci de birer konuşma yaparak görüşlerini dile getirdi.
KENTSEL DÖNÜŞÜM KAÇINILMAZ
TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mustafa Altıokka, kentlere bakıldığında birbirine benzer sorunların görüldüğüne dikkat çekerek, “Bugüne kadar geliştirilen ve kullanılan planlama araçları, izlenen yanlış politikalar, rantın belirleyiciliğindeki yer seçim kararları ve kişiliksiz mimari tasarımlara dayanan yapılaşmalar hemen tüm kentlerimizdeki sorun ve çirkinlikleri de beraberinde getirmektedir“ dedi.
Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin üzerinde yoğunlaştığı “Kentsel Dönüşüm” çalışmalarının yapılmasının tartışılmaz bir gerçek olduğunu belirten Altıokka şöyle konuştu:
“Kentsel dönüşüm projelerinin başarılı olabilesi için, insanların ikna edilerek, onlara başka bir yerden ev veya arsa verilerek o bölge rehabilite edilebilir. Atılacak her adımda toplumsal uzlaşı şarttır.
Adana’da planlanan “Kentsel Dönüşüm” projeleri; bilimsel ve teknik yaklaşımlardan uzak ve geri dönüşü olmayan bir yola girilerek daha ağır sorunları oluşturmayan, ülke gerçeklerini göz önünde bulundurarak, sağlıklı bir çevrede ve kentte yaşama ve barınma hakkı ile mülkiyet hakkını ihlal etmeyen, kentlerin, ekonomik ve fiziksel çöküntüye uğramış bölgelerinde iyileşme sağlayan, depreme dayanıklı konutlar üreten, yaşam kalitesini artıran ve kent ekonomisinin güçlendirilmesini amaçlayan,Tarihi, kültürel ve doğal mirası koruyan, yurttaşı mağdur etmeyen, kamu arazilerinin talanını önleyen, tasarım ve uygulama kriterlerine sahip olmalıdır. Ancak bu şekilde özellikle dar gelirli yurttaşların konut sorunlarına çözüm bulmak, geniş ölçüde yeşil alan, altyapı, eğitim ve sosyal alanları yaratmak yoluyla yaşanabilir çevre ile sürdürülebilir planlama hedeflerinin yaşama geçirilmesi gerekmektedir."
120 HEKTARDA KENTSEL DÖNÜŞÜM
Şehir Plancıları Odası Adana Şube Başkanı Ulaş Çetinkaya, kentsel dönüşümün yıpranmış kentsel alanların ekonomik, sosyal, fiziksel ve çevresel koşullarının iyileştirilmesine yönelik strateji ve eylemlerin bütünü olduğunu ifade etti. Adana’da belediyeler tarafından kentsel dönüşüm yapılması planlanan alanlar hakkında bilgi verdi. Çetinkaya, Adana Büyükşehir, Seyhan ve Çukurova Belediyelerinin 2’şer mahalle, Yüreğir Belediyesi’nin 6 mahallede kentsel dönüşüm çalışması yapmak istediğini ve toplam alanın da 120 hektar olduğunu kaydetti.
Çalıştayın açılışına, TMMOB’e bağlı odaların şube başkanları, Mimarlar Odası Genel Başkan Yardımcısı Erkan Karakaya, üniversite ve belediyelerden uzmanlar katıldı.
Adana’da bugün başlayan ve İki gün sürecek çalıştayda çalışmalar toplam 7 üst başlıkta gruplandırıldı.
Çalıştayda 70 uzman görev alıyor.
Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Elazığ Bıçak bileyicilerin Kurban Bayramı mesaisi sürüyor Elazığ’da bıçak bileme ustaları Kurban Bayramına sayılı saatler kala vatandaşlardan gelen talepleri yetiştirebilmek için yoğun mesai harcıyor. Ülke genelinde olduğu gibi Elazığ’da da Kurban Bayramı nedeniyle çarşılarda yoğunluk başladı. Bayramın yaklaşması ile birlikte kurban kesecek vatandaşlar, körelen bıçak, satır ve et makinası bıçaklarını biletmek için ustaların yolunu tuttu. Bıçak satıcıları ve bileyicileri de tam mesai ile artan talepleri karşılamaya çalışıyor. Kurban Bayramından dolayı yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdüren bileyiciler, günlük bin bıçak bileyerek vatandaşların taleplerini yetiştirmeye çalışıyor. Kentte bulunan bıçakçılar, bıçak almak ve biletmek isteyen vatandaşların işlerini son ana bırakmamaları tavsiyesinde bulundu. 20 yıldır bıçak bileme işi ile uğraştıklarını belirten bileme ustası Turan Kehya, ’’Milletimize bıçakları erken getirmelerini söylüyoruz fakat yine de son 2 güne bıraktılar. Çok yoğunluk yaşanıyor. Erken getirilse bıçaklar daha temiz bir şekilde çıkar. Elimizden geldiği kadarıyla bıçaklarını getiren vatandaşlarımızın bıçaklarını yetiştirmeye çalışıyoruz. Yoğunluktan dolayı arkadaşlarımızı da yardım için yanımıza çağırıyoruz. İş yerimizi sabah saat 07.00 gibi açıyoruz gece 03.00’a kadar bıçak bilemeye devam ediyoruz. Kurban bayramından dolayı bu saatlere kadar çalışıyoruz. Normal günlerde de iş yerimizi aynı saatte açıyoruz ama akşam ezanında kapatıyorduk. Kurban Bayramından dolayı mesai yapıyoruz ve yardımcı olmaları için arkadaşlarımızı çağırıyoruz. Son 3 gün içerisinde günlük olarak bine yakın bıçak biledik” dedi.
Balıkesir Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin logosu yenilendi Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, logosunu dijital iletişimin gereklerine uygun olarak revize etti. 2014’ten bu yana kullanılan mevcut “B” harfi; Balıkesir haritası baz alınıp basitleştirilerek “sevgi” ve “kucaklaşma” temalarında işlendi. Logonun yeni görünümü Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi. Kurumsal kimliğini ön plana çıkarmak ve her geçen gün vatandaşlarla arasındaki iletişimi güçlendirmek adına çağı yakalayacak adımlar atan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, logosunu dijital iletişimin gereklerine uygun olarak revize etti. 2014 yılından bu yana kullanılan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin logosu ve simgesi olan “B” harfi, Balıkesir haritası baz alınıp basitleştirilerek “sevgi” ve “kucaklaşma” temalarında işlendi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle yeni görünümü onaylanan logo; iki denize ve Kazdağları dâhil eşsiz bir doğaya sahip olan Balıkesir’in “B” harfi, denizi simgeleyen mavi ve ormanı simgeleyen yeşil renklerinin karışımı olan turkuaz renginde tasarlandı. Artı maliyet getirmeyecek Logonun bir grup akademisyen ve grafik tasarımcının gönüllü ortak çalışmasının bir ürünü olduğunu ve bunun için belediye kasasından hiçbir ödeme yapılmadığını bildiren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, ayrıca eski tasarımın basılı olduğu stoktaki hiçbir baskılı evrak veya tabelanın değiştirilmeyeceğini belirtti. Stoklar tükenene ve tabelalar doğal şartlardan kullanılmaz hale gelene kadar eski tasarımla devam edileceğinin de altını çizen Başkan Ahmet Akın, bu değişimin belediyeye hiçbir artı maliyet getirmeyeceğini ifade etti.