EKONOMİ - 27 Mayıs 2024 Pazartesi 23:32

DOKAP’tan Amasya’nın 11 projesine 38,5 milyon TL’lik destek

A
A
A
DOKAP’tan Amasya’nın 11 projesine 38,5 milyon TL’lik destek

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) Amasya’da 11 projeye 38,5 milyon destek sağladı. Projelerin protokolleri imzalandı.


Amasya İl Özel İdaresinin Dadı, Karaköprü, Ovasaray köyleri rehabilitasyonu projesine 9 milyon 400 bin TL, İlyas ve Sevincer köyü rehabilitasyonu projesine 13 milyon TL, Dereköy modernizasyonu projesine 2 milyon 800 bin TL, Taşova Andıran köyü sulama kanalları projesine 4 milyon 300 bin TL, Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi projesine 1 milyon 400 bin TL, biyoteknik tuzaklar kullanarak sera alanlarında domates güvesi ve zararlıları ile mücadele projesine 1 milyon 400 bin TL, yüksek sistem bağ yetiştiriciliği projesine 1 milyon 870 bin tl, taş toplama makinesi projesine 525 bin TL, küçükbaş hayvancılığının geliştirilmesi projesine 591 bin TL, sağlıklı kuzular projesine 2 milyon 275 bin TL, Amasya ilinde çiğ süt kalitesinin arttırılması projesine 731 bin TL tutarında DOKAP katkısı sağlandı.


Amasya Valisi Yılmaz Doruk, DOKAP’ın projelerimize sağladığı destekler sayesinde bölgemizin önemli şehirlerinden olan Amasya’mız kalkınmasını sürdürecektir” dedi. Bu kapsamda 2024 yılı için DOKAP’a sundukları projelerin toplamda 38 milyon 500 bin TL destek almaya hak kazanırken paydaş kurumların sağlayacağı 7 milyon 500 bin TL’lik eş finansman ile toplam 46 milyon TL’lik bir yatırım kaynağının şehre kazandırıldığına değinen Vali Doruk, “DOKAP’ın görev alanına giren konularda geniş çaplı projeler hazırlayarak Amasya’mıza kaynak sağlamak için ilgili tüm kurumlarımız gayretle çalışmaktadır” diye konuştu.


Farklı sektörler ve hizmet alanlarında gerçekleştirilen bu desteklemelerin Amasya ekonomisi ve istihdamının güçlenmesi ile şehrin sosyokültürel yapısının gelişmesine önemli katkılar sağlayacağına işaret eden Doruk, “Sayısız projeyle ülkemize ve Amasya’mıza değer katan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendi başta olmak üzere milletvekillerimize, DOKAP başkanımıza ve bu projelerin hazırlanmasında emeği geçen il ve ilçe müdürlüklerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Büyük Amasya Oteli’nde düzenlenen programa AK Parti Amasya Milletvekilleri Haluk İpek ve Hasan Çilez ile DOKAP Başkanı Hakan Gültekin de katıldı.DOKAP’tan Amasya’nın 11 projesine 38,5 milyon TL’lik destek

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Muğla MUSKİ bayramda 4 milyon nüfusa su sağladı Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü ekipleri 9 günlük Bayram tatilinde yoğun mesai harcadı. Ekipler, yerli ve yabancı turistlerin gözde tatil kentlerinden biri Muğla’da, misafirlerin sorunsuz şekilde konaklamaları için su hattı, sayaç, pompa, elektrik ve atıksu hattı gibi farklı arızalara anında müdahale etti. Yaklaşık 3 milyon ziyaretçiye sorunsuz bir tatil sunuldu 9 günlük Bayram tatilinde Muğla’da yaklaşık 3 Milyona yakın yerli ve yabancı turist ağırlandı. 1 Milyon 100 bin yerleşik nüfus ile birlikte kentte nüfus 4 Milyonu buldu. Bu nedenle su kullanımında ve atıksu üretiminde yoğun bir artış yaşandı. Ekipler yoğun şekilde artan su kullanımı nedeniyle oluşan arızalara anında müdahale etti. 13 ilçede günlük 612 MUSKİ personeli hizmet verirken bu süreçte 720 içme suyu hat arızasına müdahale edildi ve su kesintilerinin önüne geçilmeye çalışıldı. Ayrıca nüfusa bağlı olarak yüksek miktarda atıksu ortaya çıkarken bu da bazı olumsuzluklara neden oldu. Ekipler atıksuyun çevreye zarar vermemesi için 268 arızaya anında müdahale etti ve doğayı korumayı sürdürdü. Ekipler bu arızaların yanı sıra 157 su kesintisi, 500 sayaç, 60 elektrik, 9 pompa arızasına müdahale etti. Şengül’den MUSKİ personeline teşekkür Konu hakkında açıklamalarda bulunan MUSKİ Genel Müdürü Yılmaz Şengül, tüm MUSKİ personeline teşekkür ederken, ekiplerin Bayram tatilinde vatandaşlara hizmet için sahada olduğunu vurguladı. Şengül, tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür ederken, vatandaşların sorunsuz bir bayram tatili geçirmeleri için sadece içme suyu değil, atıksuyun arıtımı konusu da doğanın korunması açısından çok önemli bir süreç yaşadıklarını belirtti.