POLİTİKA - 15 Nisan 2024 Pazartesi 19:44

CHP’den YSK’ya Hatay seçimlerine ilişkin ’tam kanunsuzluk’ itirazı

A
A
A
CHP’den YSK’ya Hatay seçimlerine ilişkin ’tam kanunsuzluk’ itirazı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay seçimlerine tam kanunsuzluk gerekçesiyle itirazda bulunarak, “Başvurumuz Yüksek Seçim Kurulu tarihi boyunca yapılmış en kapsamlı tam kanunsuzluk başvurusudur” dedi.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonrası siyasi partiler, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itirazlarını bildirmeye devam ediyor. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, beraberindeki heyetle birlikte Hatay İl Belediye Başkanlığı ve İskenderun İlçe Belediye Başkanlığı seçimleri için tam kanunsuzluk gerekçesiyle itirazda bulundu. İtiraz başvurusunun ardından açıklama yapan Özel, itiraz başvurusunu YSK Başkanı Ahmet Yener’e sunduklarını belirterek, itirazlarını 8 başlıkta topladıklarını ve itiraz başvurusuyla seçimlerin yenilenmesini talep ettiklerini ifade etti.

“Başvurumuz Yüksek Seçim Kurulu tarihi boyunca yapılmış en kapsamlı tam kanunsuzluk başvurusudur”

Hatay seçimlerindeki itiraz sürecini bizzat takip ettiğini söyleyen Özel, “Tam kanunsuzluk başvurumuz herhalde Yüksek Seçim Kurulu tarihi boyunca yapılmış en kapsamlı tam kanunsuzluk başvurusudur. Birazdan sadece 8 başlığına değineceğim. Meselenin herhangi bir tanesi tarafsız ve siyasi baskılardan arındırılmış, sadece hukuk normlarına göre düşünülen vicdan sahibi insanlarda seçimin yenilenmesi yönünde bir karar verme durumunu oluşturacaktır. Her birisi için YSK’nın geçmişte aldığı talebimize uygun kararlar mevcuttur. Örnekleriyle, ekleriyle, bilgileriyle birlikte sunduk. Eğer 2019 31 Mart İstanbul seçimleri iptal edildiyse bizim başvurumuzla Hatay seçimleri 8 kez iptal edilebilir. İstanbul Büyükşehir seçiminin iptal gerekçesini okuyun. Elimizdeki kanıtları okuyun. Bir değil 8 kere bu seçimi iptal edersiniz” ifadelerini kullandı.

“3 bin 389 ölü seçmen seçimlerde oy kullanmıştır”

Özel, Hatay’daki seçimlerde sandık görevlilerinin güvenlik güçlerinden oluştuğunu iddia ederek, “Öncelikle kanuna aykırı olarak emniyet görevlilerinin ve zabıtaların seçim kurulları, görev yaptıkları sandık kurulu başkanı oldukları ve memur üye olarak görevlendirildikleri ortadadır. Hal tam kanunsuzluk halidir. İkinci ve önemli hususumuz hakkında kısıtlılık kararı bulunan 108 seçmeni biraz önce YSK’ye verdiğimiz dilekçenin ekinde sunduk. Ayrıca 3 bin 389 ölü seçmen seçimlerde oy kullanmıştır. Bununla ilgili kanıtlar torbaların, çuvalların içinde Yüksek Seçim Kurulu’nun adalet dağıtacağı adalet terazisine konmak üzere beklemektedirler” açıklamasında bulundu.

“Geçersiz oyların neden geçersiz olduğu belirtilmediğinden tam kanunsuzluk hali oluşmuştur”

Özel, bir diğer tam kanunsuzluk nedeninin ise geçersiz oyların belirtilmemesinden kaynaklandığını söyledi. İki adayın arasındaki oy farkından 15 kat daha fazla geçersiz oy olduğunu söyleyen Özel, “Kanuna göre geçersiz oyların niçin geçersiz olduğu mutlaka yazılmalıdır. Yazılmamıştır. Durum tam kanunsuzluk halidir” dedi.

“İlçe Seçim Kurulu üyeleri istifa etmeden aday olmuştur”

Özel, İlçe Seçim Kurulu üyesinin istifa etmeden seçimlerde aday olduğunu da iddia ederek, “Reyhanlı ve Kumlu ilçelerinde belediye meclis üyesi adayı olan ve ilçe seçim kurulu üyesi olan kişiler kurul üyeliklerinden istifa etmedikleri halde seçimlerde aday olmuşlar. Seçimlere partilerin yaptığı itirazlarda bulunmuşlar, itirazlara karar vermişler, oy kullanmışlar ve hatta bir tanesi kendi mazbatasını kendi imzalamıştır. Hal tam kanunsuzluğun daniskasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

“Yurt dışındaki seçmenler adına oy kullanılmıştır”

Hatay’daki seçimlerde yurt dışında olduklarını tespit ettikleri seçmenlerin oy kullandığını iddia eden Özel, “Biz 300’e yakın seçmenin yurt dışında oy kullandığını, yurt dışında bulunduklarını o gün ispatlıyoruz. Oy kullanmadıklarının ispatı için çizelgeler açılmalıdır. Eğer gerçeği arayacaksak, bu kurul hakikatin peşinde koşacaksa ve adalet dağıtacaksa yurt dışında olduğunu ispatladığımız o seçmenlerin yerlerine oy kullanılmadığına imza fönleriyle bakmak durumundadırlar” diye konuştu.

Özel, Hatay Kırıkhan’da seçim sürerken çıkan bir arbedede sandıkların dağıldığını ve pusulaların saçıldığını, bu nedenle de seçimin durdurularak, bir saat sonra seçime baştan başlandığı iddiasında da bulundu. Süreç içerisinde seçmenlerin kullandıkları oyların sandıkta olduğunu sandığını ve evlerine gittiklerini, böylece birçok seçmenin oy kullanamadığını söyleyen Özel, durumun tam kanunsuzluk hali olduğunu vurguladı.

Teleferik kazası nedeniyle Kepez Belediye Başkanının tutuklanması

Özel, Antalya Kepez’de yaşanan teleferik kazası sonrasında Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün tutuklanmasını da değerlendirerek, “Antalya’da büyük bir hukuksuzluk, büyük bir kanunsuzluk yapılıyor. Büyük bir vicdansızlık yapılıyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak kusuru olan kimse cezasını çeksin, kimseyi koruyacak değiliz. Ancak Kepez Belediye Başkanı geçmişte o şirketin başındayken ilgili bakanlıktan onaylı sertifikalı ‘buna yaptırabilirsin’ dedikleri şirkete bakım yaptırdıysa o görevi bıraktıktan sonra da üç kere bakım olduysa, denetim olduysa benim belediye başkanımın görevi bıraktıktan sonra üç kere bakım olan, denetim gören teleferiğin kazasından sorumlu tutulup, tutukluluk tedbirine başvurma kararı siyasidir. Eğer kusuru olsa mutlaka bunun soruşturulması gerekir” şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e CHP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Lütfü Savaş ve parti yetkilileri de eşlik etti.

Kemal Diri - İbrahim ÇakmakCHP’den YSK’ya Hatay seçimlerine ilişkin ’tam kanunsuzluk’ itirazı

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Samsun Samsun’da yatak ve koltuk fabrikasındaki yangın sürüyor: Vali Tavlı ve Başkan Doğan olay yerinde Samsun’da sanayi sitesinde bir yatak ve koltuk fabrikasında çıkan yangını söndürme çalışması devam ediyor. Yangın, bitişikteki fabrikaya da sıçrarken, Samsun Valisi Orhan Tavlı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan yangın yerinde incelemelerde bulundu. Yangın, Tekkeköy ilçesi Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulunan Yumoş firmasına ait yatak ve koltuk fabrikasında saat 21.00 sıralarında çıktı. Çıkan yangında alevler geceyi aydınlatırken, olay yerine itfaiye, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri yangını söndürmek için çalışma başlattı. Yangın söndürme çalışmalarına Samsun Emniyet Müdürlüğüne ait TOMA’lar ve belediyelerin su tankerleri de destek verdi. Polis yangın mahallinde geniş güvenlik önlemi aldı. Fabrikayı tamamen saran alevleri söndürmek için çalışmalar devam ediyor. Yangın bitişikte bulunan mutfak soğutma fabrikasına da sıçradı. Söndürme çalışmaları devam ederken, Samsun Valisi Orhan Tavlı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Tekkeköy Belediye Başkanı Mustafa Candal ve Samsun Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş yangın yerine gelerek incelemelerde bulundu ve söndürme çalışmalarını yakından takip etti. Yanan fabrikanın yanında fabrikası bulunan iş adamı eski Samsun Milletvekili Adem Yıldız, "OSB’de bizim komşumuz yatak fabrikasında yangın çıktı. Cenab-ı Allah böyle yangınları kimsenin başına vermesin. Samsun itfaiyesi canla başla çalışıyor. İnşallah kısa zamanda söndürülür. Can kaybı yok. Sevindirici yanı bu. Allah böyle yangınlar göstermesin" dedi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan da yaptığı paylaşımda, "Tekkeköy ilçemizde yer alan Organize Sanayi Bölgemizdeki bir yatak fabrikasında çıkan yangına karşı ekiplerimiz tüm imkanlarıyla müdahale etmektedir. Sayın Valimiz Orhan Tavlı ile birlikte yangının sürdüğü alanda ekiplerimizden bilgileri alıyoruz. Yangının en kısa sürede kontrol altına alınması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" paylaşımında bulundu.
Kütahya Kütahya’da ana arı ve arı sütü üretimi ekipmanları dağıtıldı Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ’Arıcılığı Geliştirme Projesi’ kapsamında; “Ana Arı ve Arı Sütü Üretimi” kursunu tamamlayan 34 kursiyere sertifika verilirken, yüzde 75 hibeli ana arı ve arı sütü üretimi malzeme-ekipmanı dağıtım töreni düzenlendi. Törene AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay ve AK Parti Kütahya milletvekilleri de katıldı. Proje kapsamında 25 Arıcıya; 1000 adet çiftleştirme kovanı, 1000 adet parçalanabilir çerçeve, 25 adet larva transfer fırçası, 25 adet 100’lük yüksük seti, 25 adet ana arı boyama kalemi, 100 adet bigudi temini gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Bakanlığının tüm yöneticilere ciddi destek sağladığını söyleyen Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Emre Yeniay, "Arıcılar için Bakanlık katkısı 525.000,00 TL, Çiftçi katkısı 175.000,00 TL, toplam 700.000,00 liralık bütçesiyle alet-ekipman desteğini bugün dağıtacağız" dedi. İl Müdürlüğünde üç hafta boyunca her akşam ’Arıcılık kursu’ verdiklerini dile getiren Yeniay, "Profesyonel olarak Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsündeki arıcı uzmanlarımız geldi, tek tek üreticilerimize gösterdik, eğitim verdik. Daha sonra uygulamalı eğitim kısmında da bu üreticilerimizi İzmir’e götürdük. İzmir’de konaklattık ve bizzat ana arı nasıl yetiştirilir? Arı kovanları nasıl bakılır? Bunların eğitimi gösterildi. Şu anda donat kısmındayız. İnşallah eğit, donat ve daha sonrasında da üret kısmını çiftçilerimizden, üreticilerimizden bekliyoruz. Geçen hafta da FAO kapsamında toplamda yüz beş arılı kovanı yüzde yüz hibe ile yine ilimize, üreticilerimize kazandırdık. Toplamda Kütahya’nın yüzde 57’si orman. Böyle ormanlık bir alanda kalite olarak, fiyat olarak en yüksek bedelle satılan kestane balının üretilmesini de artık üreticilerimizden bekliyoruz. İnşallah Hayırlara vesile olmasını diliyorum" diye konuştu.
Kütahya AYBÜ’de “Vergi Yargısında Güncel Gelişmeler” konulu sempozyum Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Hukuk Fakültesi ev sahipliğinde, Pamukkale Üniversitesi işbirliğiyle “Vergi Yargısında Güncel Gelişmeler” konulu sempozyum tamamlandı. Sempozyum ev sahipliği AYBÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu, düzenleme kurulu başkanlığı Kütahya Tasarım Teknokent Genel Müdürü ve Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Öz, düzenleme kurulu eş başkanlığı ise AYBÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Karataş Durmuş tarafından yapıldı. İdari yargıdaki değişim ve gelişmelerin vergi yargısına etkisi 2 oturumda 6 tebliğ ile masaya yatırıldı. Sempozyuma Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, Vergi Denetim Kurulu Başkanı Muhsin Atci, Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Hanefi Keskin, Danıştay 3. Daire Başkanı Hanifi Doğan, Ankara Vergi Dairesi Başkanı Yüksel Duman yargı mensupları akademisyenler avukatlar mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler katıldılar. Sponsorluklarıyla emeği ürüne ana sponsorlar Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) yönetim kurulu başkanvekili Ahmet Doğan Alperen, Vergi Müfettişleri Derneği Genel Başkanı Fatih Mustafa Olcay nezdinde tüm vergi müfettişleri camiası, Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İlyas Kocaer nezdinde Dijital Yapay Zeka A.Ş. firmaları dönüştürdüler. Ayrıca kongre salonunda AYBÜ Hukuk Fakültesi ile Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri dinleyici olarak yer aldılar. Sempozyumda vergi mevzuatında sadelik, yargı kararlarında içtihat ve kalite, muhasebe meslek mensuplarının süreçteki rolü konularına dair müzakereler yapılarak çözümler geliştirildi.