ASAYİŞ - 21 Kasım 2023 Salı 11:14

Pençe Kilit Operasyonu bölgesinde teröristlere ait çok sayıda mühimmat ele geçirildi

A
A
A
Pençe Kilit Operasyonu bölgesinde teröristlere ait çok sayıda mühimmat ele geçirildi

Mehmetçik, Pençe Kilit Operasyonu bölgesinde gerçekleştirilen arama ve tarama faaliyetleri çerçevesinde Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) unsurlarına ait çok sayıda mühimmat ele geçirdi.

Milli Savunma Bakanlığı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Pençe Kilit Operasyonu bölgesinde BTÖ unsurlarına ait çok sayıda mühimmatın ele geçirildiğini açıkladı.

Açıklamada, ele geçirilen mühimmatlar şöyle sıralandı:

"22 adet 60 mm’lik havan mühimmatı, 1 adet 81 mm’lik havan mühimmatı, 500 adet 12.7 mm’lik uçaksavar mühimmatı, 10 bin adet 7.62x54 mm’lik hafif silah mühimmatı, 1 adet jelikan, 2 adet bin litrelik su deposu, 1 adet UPS (güç kaynağı), 1 jelikan benzin, 200 metre CCTV kamera kablosu, muhtelif yaşam malzemeleri."

Kaan Taşkın


 

 

 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Geleneksel Çocuk Oyunları Şenlik Haftası İstanbul’da coşkuyla başladı Mayıs ayının son haftası Milli Eğitim Bakanlığı’nın Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından "Geleneksel Çocuk Oyunları Şenlik Haftası" olarak ilan edildi. Arnavutköy’de bulunan İBB Evliya Çelebi İlkokulu’nda düzenlenen programla çocuklar geleneksel oyun şenliğinde doyasıya eğlendi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın projesi kapsamında Mayıs ayının son haftası "Geleneksel Çocuk Oyunları Şenlik Haftası" olarak ilan edildi. Programların başlangıcı bugün Arnavutköy’de bulunan İBB Evliya Çelebi İlkokulu’nda yapıldı. Şenliğe Milli Eğitim İstanbul İl Müdürü Doç. Dr. Murat Mücahit Yentürk de katıldı. “Ortaklaşma ve dayanışma ortamını öğreniyorlar” Öğrencilerin doyasıya eğlendiği organizasyonda konuşan Milli Eğitim İstanbul İl Müdürü Doç. Dr. Murat Mücahit Yentürk, “Okulun en büyük amacı çocukları okula hazırlamak ve onların keyifli, mutlu, öğrenme ortamını oluşturmak. Bugün çocuklarımız keyifli vakit geçirerek aslında bizim yüzyıllardır Anadolu’muzda oynanan oyunları burada arkadaşları ile birlikte hem öğreniyorlar hem de keşfediliyorlar. Burada paylaşmayı, kazanmanın keyfini aynı zamanda, kaybetmeyi arkadaşlarıyla beraber yaşıyorlar. Grup oyunlarında özellikle ortaklaşma ve dayanışma ortamını öğreniyorlar. Oyun çocuğun hayatında vazgeçilmez bir alandır. Oyun çok önemli bir öğrenme etkinliği ve keşfetme özelliğidir. Biz bugün burada bu ortamı sağladık çocuklarımıza. Tüm ilkokullarımızda ve İstanbul’un her okulunda, yüzyıllardır Anadolu’muzdan ve kültürümüzden gelen geleneksel çocuk oyunlarını öğretmenlerimizin dahilinde keyifli öğrenme ortamı oluşturarak çocuklarımızla buluşturuyoruz” ifadelerini kullandı. “Bahçede oynadığımız oyunlar evde bilgisayar veya telefondan oynadığımız oyunlardan daha keyifli” Düzenlenen şenlikte oyunlar oynayarak eğlenen öğrencilerden Rüzgar Eyüp Sönmez, “Bugün hakemlik yapıyorum. Bahçede oynadığımız oyunlar evde bilgisayar veya telefondan oynadığımız oyunlardan daha keyifli. Burada bugün arkadaşlarıma hakemlik yapmak güzel bir duygu. Bahçede yumurta yarışı ve yeni yeni oyunlar öğrendim. Buradan yaşıtlarıma söyleyeceğim, bilgisayar oynamayın, futbol ve benzeri sporlar yapın” şeklinde konuştu. Yine öğrencilerde Melek Arışan ise, “Bugün burada keyifli oyunlar ve yarışlar yapıyoruz. Arkadaşlarımızla ve hocalarımızla birlikte eğleniyoruz ve bu durumdan çok mutluyuz” dedi.
Manisa Üniversitesi öğrencileri için ücretsiz ring seferleri başladı Manisa Büyükşehir Belediyesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrenciler için Ayşe Hafsa Sultan Öğrenci Yurdu önünden ve Hüma Hatun Kız Yurdu içerisinden Muradiye Kampüsü’ne gidecek şekilde ücretsiz ring seferleri başlattı. Final sınavları boyunca devam edecek olan uygulamanın ilk gününde üniversite öğrencileri ile birlikte güzergahta yolculuk yapan Başkan Ferdi Zeyrek, hem öğrencilerle sohbet etti hem de önümüzdeki yıl yapacakları Kent Lokantaları ve Öğrenci Lokantaları projelerinden bahsetti. Öğrenciler de sınav haftasında başlayan, zaman açısından ve maddi anlamda destek olan ring hizmeti için Başkan Zeyrek’e teşekkürlerini iletti. Manisa Büyükşehir Belediyesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesi’nde öğrenim gören öğrenciler için ücretsiz ring seferlerine başladı. Final sınavları boyunca devam edecek uygulama kapsamında Ayşe Hafsa Sultan Öğrenci Yurdu önünden ve Hüma Hatun Kız Yurdu içerisinden kampüs içerisine olacak şekilde ücretsiz ulaşım hizmeti verilecek. Uygulamanın başladığı ilk gün, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek de bir sürpriz yaparak öğrencilerle birlikte ring servisine bindi ve güzergah boyunca yolculuk yaptı. Öğrencilerle bol bol sohbet eden ve sorularını yanıtlayan Başkan Zeyrek, ücretsiz ring servisinin yanı sıra önümüzdeki yıl üniversite öğrencileri için yapacakları projelere de değindi. Üniversite Öğrencileri için yeni projeler geliyor Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek, “Manisa, geçtiğimiz 10 yıl boyunca, öğrencinin sesini duymamış. Gençlerin sesini duymamış, onların seslerine kulak kapatan bir yönetim olmuş ama onlar geçti. Biz tertemiz, bembeyaz bir sayfa açtık. Şimdi, yalnızca sınav haftasına yetiştirebildik bu ücretsiz ring hattını, ama önümüzdeki yıl da devam edecek bu hizmet. Çünkü yurt ve üniversite arasında neler yaşadığınızı biliyorum. Sokak hayvanları saldırısı olabiliyor, çok kısa mesafe otobüse binmek istemiyorsunuz, para vermek istemiyorsunuz. İlk başta ulaşımla ilgili böyle bir çözüm bulduk. Artık 21 numaralı hattı sevmenizi umuyorum ben. Çünkü 21 numaralı hattın sefer sayılarını arttırıyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren sabahları size günaydın diyecek bir Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin ekibi olacak. Sabah, günaydın çorbası ile birlikte başlayacağız. Ben üniversitede okurken, sabah evden çıktığımda çok karnım aç derse giriyordum, siz girmeyin. Girmemek gerekiyormuş çünkü. Önümüzdeki yıl Kent Lokantalarını ve Öğrenci Lokantalarını kuruyoruz. Hem bütçenize hem de ağız tadınıza biraz destek vermiş olacağız. Çünkü ben Manisa’dan gittikten sonra, Manisa nasıl bir kentti öğrenci gözüyle diye sorulduğunda; sorunlarla değil, güzelliklerle anılmak istiyorum” diye konuştu. Öğrenciler, teşekkürlerini iletti Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğrencileri ücretsiz ring hizmeti hakkında görüşlerini dile getirdi.