SAĞLIK - 21 Mayıs 2024 Salı 11:07

Prof. Dr. Kocaman: “Yaşanan tüm kalp ritim bozuklukları tedavi edilebilir”

A
A
A
Prof. Dr. Kocaman: “Yaşanan tüm kalp ritim bozuklukları tedavi edilebilir”

Koru Ankara Hastanesi Kalp Merkezi Kurucusu Prof. Dr. Sinan Altan Kocaman, kişinin yaşayabileceği tüm kalp ritim bozuklukların tedavi edilebilir olduğuna dikkati çekti.


Koru Ankara Hastanesi Kalp Merkezi Kurucusu Prof. Dr. Sinan Altan Kocaman, bireyin hayatında yaşayabileceği kalp ritim bozuklukları ve tedavileri hakkında açıklamalarda bulundu. Kocaman, toplumda birçok bireyin çarpıntı olarak yaşadıklarını sandığı durumlarda aslında kalp atışlarını hissettiklerini dile getirerek, “Araştırdığınız zaman genellikle anksiyete, stres ve çok çay ile kahve içmesinden dolayı kişinin kalp atışını hissetmesi durumudur. Bu hastalara gerekli incelemeleri yaptıktan sonra rahatlamaları için önerilerde bulunuyoruz. Bazen psikiyatriden destek de alıyoruz. Geçici bir süreyle hastanın anksiyetesinin ve hissettiği şeyin normal bir şey olduğunu anlattıktan sonra hastalarımız genellikle rahatlıyor” dedi."Yapısal bir hastalık olmadığını ortaya koyduktan sonra bu ritim bozukluğunun ne olduğunu ortaya koymaya çalışıyoruz"


Kardiyolojinin çok genişe hizmet eden bir bölüm olduğunu dile getiren Kocaman, “Kardiyak ritim bozuklukları da bir o kadar geniş bir hastalık grubudur. Bunların altında özellikle yapısal bir kalp hastalığının olması ile olmaması çok önemli çünkü bir kişinin kalbinde yapısal bir kalp rahatsızlığı olması durumunda oluşan bir ritim bozukluğuna bakışımızla, tamamen normal bir yapısı olan kalbin tedavisine de yaklaşımımız farklı oluyor. O yüzden ilk önce kişinin hissettiklerini iyice sorguladıktan ve yapısal bir hastalık olmadığını ortaya koyduktan sonra bu ritim bozukluğunun ne olduğunu ortaya koymaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.


Kalbin yapısal olarak iki odacık ve iki karıncıktan oluştuğuna dikkati çeken Kocaman, bu odaların her birinden ritim bozukluğu oluşabileceğini belirtti.


Kocaman, yaşanan tüm ritim bozukluklarının tedavi edilebilir olduğunu vurgulayarak, “Çok az oranda çeşitli algoritmalar ve çeşitli tedavilere rağmen tamamen tedavi edilemeyen durumlar da mevcuttur. Hayat kalitesi bir insan için çok önemlidir. Bunun için hem medikal ilaç tedavileri var hem de bu tedavinin tamamen ortadan kaldırıldığı iki ve üç boyutlu tedavilerimiz de var. Bunlarda kişi tamamen ritim bozukluğundan kurtulmuş olur. Ritim bozukluğu doğuştan veya sonra kazanılmış olabilir” dedi.


Sağlık teknolojisinin gelişmesiyle birlikte kullanılan üç boyutlu tedaviler sayesinde başarı oranının yüzde 99,8’e çıkardığını kaydetti."Kişinin ritim bozukluğunu külliyen ortadan kaldırmak için çok acayip tedaviler yapmaya gerek yoktur"


Yapısal problemleri olan hastalarda nükseden ritim bozukluğunu ortadan kaldırmanın yerine kişinin yaşam kalitesini yeniden sağlamak için çok iyi bir medikal tedavi alması gerektiğinin altını çizen Kocaman, “Kişinin ritim bozukluğunu külliyen ortadan kaldırmak için çok acayip tedaviler yapmaya gerek yoktur. Kişinin eğer semptomları ortadan kalkıyorsa ve bu ritim bozukluğundan dolayı ekstra bir problem yaşamıyorsa bu da bizim için kabul edilebilir bir tedavidir” ifadelerini kullandı."Kişinin yaşlanmasıyla birlikte kalbinin elektrik sisteminde kuruma meydana gelir"


Kişinin yaşlanmasıyla birlikte kalbinin elektrik sisteminde bir kuruma meydana geldiğine değinen Prof. Dr. Kocaman, sözlerine şöyle devam etti:


“Kalbimiz tamamen elektrikle çalışan çok iyi bir pompadır. Bu elektrik sistemi kalbin sağ üst odacığından başlar, orta bölgesine ilerler ve buradan da alt kısmına yayılarak bir kalp atımının oluşmasını sağlar. Zaman içerisinde bazen enfeksiyonlar, bazen geçirilmiş ameliyatlar ve bazen yaşla birlikte bu elektrik sisteminde kopma oluşabiliyor. Bu durumlarda kalp piline müracaat ederiz. Bu cihazlar ile elektriksel olarak sinyal iletmeyen, kopan bölgenin üst tarafından kalp sinyalini alır, alt taraftaki bölgeye elektriksel uyarı deşarjı şeklinde veririz ve bu cihazlar bu şekilde kalbi istediğimiz şekilde yönetmemize izin verir. Kalp içine defibrilatör dediğimiz şok cihazları, kalp yetmezliğinin tedavisinde bulduğumuz kardiyak yeniden eş zamanlama tedavileri çıktı. Biz bu sofistike cihazları da kullanıyoruz. Bu tedavilerde amacımız kalbin hızını ayarlamak değildir. Hayatı tehlikeye atan ritim bozukluklarını tespit ve tedavi amaçlıdır.”Prof. Dr. Kocaman: “Yaşanan tüm kalp ritim bozuklukları tedavi edilebilir”

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Bursa Kadının silahla tehdit edildiği ihbarı her şeyi ortaya çıkardı : 6 gözaltı Bursa’da bir kadının silahla tehdit edildiği ihbarına giden Merinos Polis Merkezi Amirliği ekipleri, uyuşturucu tacirlerinin üs olarak kullandığı çatıyı tespit ederek operasyon yaptı. Ekipler 6 şüpheliyi gözaltına alırken 1 kilo 100 gram uyuşturucu madde, pompalı tüfek ve fişeği ele geçirdi. 6 şüpheli adliyeye sevk edildi. İl Emniyet Müdürlüğü Osmangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Merinos Polis Merkezi Amirliği ekiplerinin suç ve suçluyla mücadelesi aralıksız sürüyor. Geçtiğimiz gece saat 03.00 sıralarında Soğanlı Mahallesi Durak Sokak üzerinde bir kadının silahla tehdit edildiği ve yine o bölgede ateş açıldığı ihbarı üzerine Merinos Polis Merkezi Amirliği’ne bağlı ekipler harekete geçti. Bölge abluka altına alındı, şüpheliler yakalandı Polisler bölgede yaptıkları çalışmada aynı sokak üzerinde 1 adet boş kartuş buldu. Bunun üzerine bölgede araştırmalarını sürdüren polis ekipleri şahısların kaçtığı binayı tespit ederek çatısına çıktı. Çatıyı kontrol eden ekipler saklanırken İ.Ü. (28) 17 suç kaydı var, Y.K. (10 suç kaydı var) şahısları kıskıvrak yakalarken olayda kullanılan pompalı bir tüfeği ve 8 adet fişek ele geçirdi. Çıkan uyuşturucu miktarı polisi bile şaşırttı Alınan izinlerin ardından yapılan aramalarda, 1 kilo 100 gram metamfetamin ve hassas terazi bulunarak ele geçirildi. Olayla ilgili olan S.Ç., K.İ., H.Ç. ve E.İ.’de gözaltına alındı. Gözaltına alınan 6 şüpheli Merinos Polis Merkezi Amirliği’nde işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte adliyeye sevk edildi. Emniyet yetkilileri, halkın güven ve huzuru için suç ve suçluyla mücadelenin aralıksız süreceğini bildirdi.
Niğde Gebere Barajı Mesire Alanı rekor kırdı Niğde Belediyesi tarafından yeniden düzenlenerek, Türkiye’nin en kapsamlı dinlenme ve oyun alanlarından biri haline getirilen Gebere Barajı Mesire Alanı, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde de vatandaşların akınına uğradı. Tatil boyunca on binlerce vatandaşın doğayla iç içe olmanın keyfini yaşadığı Gebere Barajı Mesire Alanı’na giriş yapan araç sayısı 5 bin 426 oldu. Bu rakam rekor olarak kayıtlara geçti. Piknikçilerin ve adrenalin tutkunlarının vazgeçilmezi olan Gebere Barajı Mesire Alanı, Kurban Bayramı tatilinde de rekor sayıda vatandaşı ağırladı. Gebere Barajı Mesire Alanı, 15 Haziran Cumartesi günü başlayan ve 23 Haziran Pazar günü sona eren Kurban Bayramı tatili boyunca hem Niğde’de ikamet eden vatandaşlar hem de bayram dolayısıyla il dışından gelen tatilcilerle doldu taştı. Çatılı piknik masaları ve barbeküleri ile vatandaşların doğayla iç içe ve geniş bir alanda piknik yapma olanağı bulduğu Gebere Barajı Mesire Alanında, çocuklar da modern oyun grupları, dev salıncak ve survivor oyun alanlarında eğlenceli vakit geçirdiler. Gebere Barajı Mesire Alanı’na gelen adrenalin tutkunları; macera parkurunda zipline deneyimini yaşayıp paintball oynamanın ve ATV ile parkurda tur atmanın keyfini yaşadı. 9 günlük Kurban Bayramı tatili boyunca 5 bin 426 araç girişi ile rekor kıran Gebere Barajı Mesire Alanı’na ilk kez gelen vatandaşlar, kente böylesine güzel ve kapsamlı mesire alanı kazandırmasından dolayı Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir’e teşekkür etti. Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir ise; mesire alanına, vatandaşların ilgisinin her geçen gün artıyor olmasından memnuniyet duyduklarını belirtti. Mesire alanında vatandaşların aileleri ile birlikte güvenli bir şekilde piknik yapabildiklerine vurgu yapan Başkan Özdemir, macera parkurunda ise isteyen vatandaşların adrenalin yaşayabildiğine dikkat çekti. Gebere Barajı Mesire Alanı’nı 2 yıl önce düzenleyerek, Türkiye’nin en büyük mesire alanlarından biri haline getirdiklerini hatırlatan Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir; "Vatandaşlarımızın ilgisi her geçen gün artıyor. Özellikle tatillerde ve hafta sonları çok sayıda vatandaşımız aileleri ile birlikte buraya gelip doğayla iç içe olmanın keyfini yaşıyor. Böylesine güzel bir eseri Niğde’mize kazandırmaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.