POLİTİKA - 21 Kasım 2023 Salı 17:55

Suat Kılıç: “Bugünün ekonomik, sosyal ve toplumsal problemlerini 50+1 tartışmasının gölgesinde bırakmaya taraftar değiliz”

A
A
A
Suat Kılıç: “Bugünün ekonomik, sosyal ve toplumsal problemlerini 50+1 tartışmasının gölgesinde bırakmaya taraftar değiliz”

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, “Bugünün ekonomik, sosyal ve toplumsal problemlerini 50+1 tartışmasının gölgesinde bırakmaya taraftar değiliz” dedi.


Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kılıç, Genel Başkan Fatih Erbakan başkanlığında gerçekleştirilen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.


Kılıç, dünyanın ve Türkiye’nin en önemli gündeminin İsrail’in Gazze’ye gerçekleştirdiği saldırılar ve Gazze’de durma noktasına gelen hayatın olması gerektiğini vurgulayarak, “Gazze’de 13 bin 500 sivil katledildi. Bunun adı devlet terörüdür. Biz adını ilk günden koyduk. İsrail bir devlet değil terör örgütü olarak hareket etmiştir. 2 yıldır devam eden Rusya-Ukrayna savaşında öldürülen sivillerin sayısı, İsrail’in Gazze’de 40 günde katlettiği kadın ve çocukların sayısından daha az. Dünya bu drama ve soykırıma seyirci kalıyor. 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana tarihe geçen en büyük soykırıma tanıklık ediyoruz. Ne yazık ki yalnızca tanıklık edebiliyoruz. Elimizden tanıklık etmekten başka bir şey gelmiyor. İsrail’i teşvik eden devletler, soykırıma sadece tanıklık etmiyor aynı zamanda soykırıma iştirak ediyor. Bir halk, hedef gözetilerek ırkından, inancından ve duruşundan dolayı sistematik bir şekilde katlediliyor. Kadınlar, çocuklar ve bebekler kundaklarında öldürülüyor. İncirlik’e ve Kürecik Radar Üssü’nün kapatılması gerektiğine dikkat çekiyoruz. Ceyhan’dan İsrail’e akaryakıt sevkiyatının durdurulması gerektiğine dikkat çekiyoruz. Türkiye’nin onlarca farklı limanından yüzlerce farklı gemiyle İsrail’e devam eden lojistik sevkiyatın durdurulması gerekiyor. Gazze halkının yanındaki duruşumuz bir eylemle geliştirilmeyecekse çok ve hep konuşmanın ne anlamı var. Biz bu dramı unutmayacağız. Bugün hedef Gazze yarın hedef bizim sınırlarımız olacaktır. Dolayısıyla uyanık olmamız lazım” ifadelerini kullandı.“Yaşıtları emekli olurken emekli olamayan birçok insan var”


Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için hayata geçirilen kanunlarda bazı eksikler olduğunu ve hızlıca üzerine çok düşünülmeden hazırlanan bir karar olduğunu bu yüzden yüz binlerce insanın mağdur edildiğini belirten Kılıç, “Staj ve çıraklık mağdurlarıyla ilgili bir gündemimiz var. Türkiye’nin EYT diye bir problemi vardı. Bununla ilgili bazı düzenlemeler yapıldı. Ama diğer birçok düzenlemede olduğu gibi hakkaniyet ve adalet kavramı gözetilmedi. Basamak sistemine dikkat edilmedi. Bir problem çözülürken beraberinde birçok problemi getirdi. Staj ve çıraklık mağdurları. EYT emekliliği için verilen tarihten önce staj ve çıraklığa girişini yaptırmış olanlar ama bu sürenin çalışma sürelerine sayılmamış olan yüz binlerce insanımız mağdur. Yaşıtları emekli olurken emekli olamayan birçok insan var. Bu konuyla ilgili olarak kanun teklifimizi hazırladık, imzaya açtık. Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına teslim ediyoruz. Gerek iktidar gerekse diğer partilerin sahip çıkmaları halinde bu kanun teklifi komisyonlarda öne alınacak ve bu mağduriyet ortadan kaldırılacaktır. Kademeli sistem ihdas edilmediği için bir günle emeklilik hakkı 17 yıl ötelenenler var. Aynı tarih baz alınıp 1 gün sonra iş girişi olduğu için biri 43 yaşında emekli olup maaşını alırken bir diğer vatandaş bir günle emeklilik hakkını kaçırdığından dolayı 17 yıl daha çalışması gibi bir durumla karşı karşıya kaldı. Bu durumu bunu vicdani, hakkaniyetli ve adaletli bulmuyoruz. Bu problemin ortadan kaldırılması için hazırladığımız kanun teklifimizi Cuma gününe kadar meclise vermiş olacağız” değerlendirmelerinde bulundu.“Yeniden Refah Partisi’nin 31 Mart 2024 seçimlerinin en yüksek çıkışını yapan parti olacağına inancımız tamdır”


Parti olarak tüm il ve ilçelerde kendi adaylarıyla yerel seçimlere gireceğini belirten Kılıç, “Yaklaşan yerel seçimlere Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde hazırlanıyoruz. İlk etapta 50’ye yakın belediye başkan adayımızı Cuma günü Ankara’da kamuoyuna tanıtacağız. Hemen arkasından bir 50 adayımızın daha tanıtımını sağlayacağız. Aralık ortasına kadar Türkiye genelinde il, ilçe, belde ve büyükşehir belediye başkan adaylarımızın tanıtımlarını gerçekleştirmiş olacağız. Yeniden Refah Partisi’nin 31 Mart 2024 seçimlerinin en yüksek çıkışını yapan parti olacağına inancımız tamdır. Kadınları ve gençleri adaylık için teşvik ediyoruz. 30 yaşına kadar tüm bireylerden parti olarak tüm kategorilerde adaylık başvuru ücretlerini kaldırdık” dedi.“Bugün tartışmamız gereken konu 50+1 değildir”


Suat Kılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimi için yüzde 50+1 sisteminin değişmesi noktasında yaptığı açıklamalardan sonra tartışmaya açılan 50+1 sistemine yönelik şu sözleri kaydetti:


“50+1’i savunacak değiliz. 50+1’e karşı çıkacak da değiliz. Yeni Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 4 yıldan uzun bir süre var. Bugün tartışmamız gereken konu 50+1 değildir. Eğer bu sistemden duyulan bir memnuniyetsizlik varsa açıklamayı düşündükleri yeni anayasa paketinin içinde getirirler bizde değerlendirir ve fikrimizi söyleriz. Ama Türkiye’nin öncelikli gündemi, enflasyon, ekonomi, geçim problemi, konut kiralarıdır. Bugünün ekonomik, sosyal ve toplumsal problemlerini 50+1 tartışmasının gölgesinde bırakmaya taraftar değiliz. Bugün ne oldu da bu sistemden pişmanlık dile getirilir oldu. Çarpık ittifaklar oluşturulduğu söyleniyor. Biz buna daha öncesinde dikkat çekmiştik. Türkiye artık her vesileyle sistemi tartışmak zorunda olan bir ülke olmamalıdır.”


Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç ayrıca engelli bireylerin kamudaki istihdamına yönelik kontenjanının arttırılması konusunda, “Engelli bireylerin nüfusa oranı yüzde 10 civarında. Ama kamuya personel alımında hakkaniyetsiz bir yaklaşımla engellilere kamuya personel alımında tanınan kontenjan sadece yüzde 3. Bu kontenjanı iki katına çıkartarak yüzde 6’ya çıkarmayı öngören kanun teklimizi de meclise vermiş bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.Suat Kılıç: “Bugünün ekonomik, sosyal ve toplumsal problemlerini 50+1 tartışmasının gölgesinde bırakmaya taraftar değiliz”

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul İnovasyonun öncüleri ödüllendirildi İnovaLİG 2023 Ödül Töreni’nde inovasyon sektöründe faaliyet gösteren firmalar ödüllendirildi. Ticaret Bakanlığı destekleriyle Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye Innovation Week İnovaLİG Ödül Töreni’nde, toplamda 5 farklı kategoride yarışan, birbirinden farklı sektörlerde faaliyet gösteren 2 bin 500 firma arasından Uyumsoft bu yıl “İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü” kategorisindeki birincilik ödülü ile 3.’cü kez İnovaLİG liderleri arasındaki yerini aldı. Uyumsoft, 2017 yılında “İnovasyon Döngüsü” kategorisindeki üçüncülük ödülü ve 2022 yılında “İnovasyon Sonuçları” kategorisinde ikincilik ödülünü almıştı. “Birincilik ödülümüzü ülkemize ve milletimize hediye ediyoruz” İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü kategorisinde birincilik ödülü kazanan YTÜ Yıldız Teknopark firması Uyumsoft, ödülünü Cumhuriyetin 100. yılı ve Türkiye’nin inovasyon yolculuğuna adadı. Uyumsoft Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder, “Aldığımız birincilik ödülümüzü Cumhuriyet’imizin 100. yılına, ülkemize ve milletimize adıyoruz. Alın terimiz ve akıl terimiz milletimize feda olsun. Uyumsoft ailesi adına, böyle bir günü birlikte yaşayabilmiş olmaktan dolayı mutluyuz ve gururluyuz. Bu motivasyonla bundan sonraki başarılarımıza yenilerini eklemeye devam edeceğiz. Bugüne kadar aldığımız ödüllerde, 27 yıldır firmamıza değer katan tüm çalışma arkadaşlarıma, müşterilerimize, iş ve çözüm ortaklarımıza çok teşekkür ederim. Hepimizin başarısını, yurt içi ve yurt dışında yeni ödüller alarak birlikte taçlandırmaya devam edeceğiz” dedi. İnovaLİG katılımcı firmaların inovasyon yetkinliklerini ve yönetim metodolojilerini geliştirmek için tasarlanmış bir platform olarak öne çıkıyor. Bu platform hem özel sektör firmalarına hem de kamu kuruluşlarına açık olup, Türkiye’nin inovasyon alanındaki geniş katılımını ve çeşitliliğini temsil ediyor. Türkiye’nin inovasyon yönetimi ve bilincinin geliştirilmesi yolunda önemli bir kilometre taşı olarak görülen etkinlik hem katılımcı firmaların başarılarını vurgulamak hem de ülkenin inovasyon kapasitesini geniş bir kitleye tanıtmak açısından değerli bir platform olarak göze çarpıyor.
Van Özalpli öğrenciler 150 kuş evi yaparak çeşitli noktalara bıraktı Van’ın Özalp ilçesindeki ilkokul öğrencileri örnek bir projeye imza attı. Öğrenciler, atık malzemeleri kullanıp 150 adet kuş evi yaparak ilçenin belli yerlerine yerleştirdi. Özalp ilçesindeki ilkokul öğrencileri, kuşlar üşümesin diye atık malzemeleri kullanarak minik elleriyle 150 adet kuş evi yapıp öğretmenlerinin ve ailelerinin yardımı ile ilçe genelindeki parklardaki ağaçlara yerleştirdi. 3 Nisan İlkokulu öğrencileri, işledikleri doğa ve hayvan sevgisi konusundan yola çıkarak kuşlar üşümesin diye başlattıkları proje kapsamında atık malzemelerden yaptıkları 150 adet kuş evini Okul Müdürü Yusuf Açar ve öğretmenleri ile birlikte vernik çekip ilçede belirli noktalara bıraktı. Okul Müdürü Yusuf Açar, öğretmen Adem Güleç ile birlikte ‘Kuşlar Üşümesin’ projesini başlattıklarını belirterek, “Tamamen atık malzemeler kullanılarak yapılan 150 adet evi, ilçenin belli noktalarına bıraktık. Bu projenin amacı tamamen çocuklarımıza hayvan sevgisi ve merhameti aşılamaktı. Bu projede ilk defa öğrenci ve veliyle birlikte bir çalışma yapmış olduk” dedi. Sınıf öğretmeni Adem Güleç ise işledikleri derste kuş evi konulu bir metinden yola çıktıklarını söyleyerek, “Proje haline getirdiğimiz bu çalışmada ilk olarak kartondan kuş evi yapmaya karar verdik. Daha sonra öğrencilerimizle sağlam olması için tahta ve çeşitli atık malzemelerden yapmaya karar verdik. Ailelerin yardımı ile 150 adet kuş evi yapılarak ilçedeki çeşitli yerlere yerleştirdik. Bu konuda bize destek veren okul müdürümüze ve milli eğitim müdürümüze teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. Kuş evi yapan öğrencilerden Hatice Özlem Canova da çok güzel bir proje olduğunu belirterek, “Okul müdürümüz ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz. Artık kuşlar üşümeyecek, onların da bir evi oldu. Çok mutlu olduk, güzel bir proje oldu” diye konuştu.
Hatay Deprem, devasa taşlarla inşa edilen su kemerini yok etti Hatay’ın Defne ilçesinde bulunan devasa taşlarla yapılan Trajan Su Kemerini, 6 Şubat depremleri yok etti. Kahramanmaraş merkezli depremlerde en büyük yıkım Hatay’da yaşanmıştı. Hatay’da bulunan birçok tarihi yapılarda zarar görmüştü. Trajan Su Kemerlerinin Esenbulak Mahallesi mevkiindeki kısmı depremde tamamen yıkıldı. Yıkılan tarihi su kemerinden kopan devasa kayalarsa görenlerin dikkatini çekiyor. Su kemeri, 2’nci yüzyıl Roma dönemine ait bir yapıydı. 13.’üncü Roma İmparatoru Trajan tarafından yapılan su kemeri, kentte su getirmek amacıyla yapılmıştı. 6 Şubat depremleri, devasa taşlarla yapılan Trajan Su Kemer’ini yok etti. Su kemerinden geriye bazı büyük kaya parçaları kaldı. “Su kemerinin altına yıkılmaması için demir korkuluklar koymuşlardı ama bu depremde yıkıldı” Su kemeri depremde yıkıldığını belirten vatandaş Esad Kabarcıklı, buradaki köprünün daha önceden yıkıldığını belirterek “Buradaki su kemeri bu depremde yıkıldı. Diğer köprüde yıkılalı baya zaman oldu. Su kemerinin altına yıkılmaması için demir korkuluklar koymuşlardı ama bu depremde yıkıldı. Kaya parçalarının bazıları dereye düştü. Geriye bu kaya parçaları kaldı” dedi. “Yukarıda küçük bir su kemeri kaldı ama o da depremde yıkıldı” Atalarımızın anlattıklarına göre su kemeri çok eskiden kalma bir yapı olduğuna dikkat çeken Naim Altındağ, Osmanlı’dan daha eskiye dayandığını belirterek “Bu su kemeri vasıtasıyla Antakya’ya su götürüldü. Şelaleden akan suyu cazibe olarak Antakya’ya aktarılıyordu. Depremde su kemerinin bir kısmı yıkıldı. Daha öncede orada bir köprü vardı. Köprü bundan 15 ila 20 yıl önce kar yağdığında yıkıldı. Geriye yukarıda küçük bir su kemeri kaldı. O da depremde yıkıldı” ifadelerini kullandı.