EKONOMİ - 18 Ocak 2023 Çarşamba 10:42

"Ünlülerin gizli tercihi" laboratuvarda üretilen mozanit taşı

A
A
A
"Ünlülerin gizli tercihi" laboratuvarda üretilen mozanit taşı

Pırlanta taşlara olan yoğun ilgiyle birlikte daha ekonomik olan ve son yıllarda tercih edilen değerli taşlar arasında yer alan mozanit taşı, hem avantajlı fiyatıyla hem de parlaklığıyla dikkat çekiyor.

Pırlanta taşlara olan yoğun ilgiyle birlikte daha ekonomik olan ve son yıllarda tercih edilen değerli taşlar arasında yer alan mozanit taşı, hem avantajlı fiyatıyla hem de parlaklığıyla dikkat çekiyor. Sanat dünyasının gizli tercihi olan mozanit, pırlantadan ayırt edilemiyor.


Mozanit, silikon karbid olarak bilinen sınırlı miktarda ve küçük parçacıklar halinde bulunan, dünyada doğal olarak oluşan bir mineral olarak karşımıza çıkıyor. Morötesi ışık altında incelendiğinde ortaya çıkan çok hafif yeşil, sarı ya da gri parıltı, taşın mozanit olduğunu gösterebiliyor. Pırlanta taşlar doğada bulunurken, mozanit taşlar ise laboratuvar ortamında yapılıyor.Pırlantadan farkı


Diğer değerli taşlardan daha parlak olan mozanit, ayrıca daha sert ve dayanıklı. Çizilmelere, parçalanmaya karşı dirençli olan taşın mücevher onarım işlemleri sırasında ısı hasarı yaşama ihtimali daha düşük. Mozanit taş, muhtemel ev yangınlarında görülen aşırı sıcaklıklarda dahi hayatta kalabiliyor. Çizilmeye ve aşınmaya karşı dirençli olmasıyla bilinen mozanit, pırlantadan sonra, 9,25 sertlikle diğer bütün yakut ve safir gibi değerli taşlardan daha sert olarak biliniyor.


24 yıldır değerli taş uzmanlığı yapan Alp Taşlı, mozanit taşları, "Aslında laboratuvar ortamında geliştirilen, silikon karbid adını verdiğimiz maddeden elde edilen bir taştır. Günümüzde pırlantadan ayır edilememektedir. Sertlik derecesi pırlantaya çok yakındır. Pırlanta doğaldır mozanit ise sentetiktir" şeklinde tanımlıyor."Günümüzde trendler arasında yer alıyor"


Mozanitin, fiyatının uygunluğu sebebiyle en çok tercih edilen ürünler arasında yer aldığını belirten Taşlı, “Günümüzde trendler arasında yer alıyor çünkü fiyatları çok daha uygun ve bu yüzden tercih ediliyor. Bunların daha düşük kaliteli olanları var ama bunlar mozanitin yerini tutmuyor. Kalite değiştiği için biz de müşterilerle sıkıntı yaşayabiliyoruz. Kesim ve berraklık olarak pırlanta aile aynı sadece daha parlak" ifadelerini kullandı.Fırsatçılara dikkat


Mozanit taşın pırlantaya olan benzerliğinin zaman zaman sorunlara yol açtığını dile getiren Taşlı, “Pırlantadan tam olarak ayırt edilebilmesi için laboratuvar ortamında pahalı makineler yardımıyla kontrol edilmesi gerekiyor. Gözle ayırt etmenin imkânı yok. Bizim mağazamızda şu anda pırlanta hiç yok, tamamen mozanit üzerine. Bazen fırsatçılar oluyor, mesela bizden mozanit alıp pırlanta diye başka yerlere satmaya çalışıyor. Tüketicinin burada çok dikkatli olması gerekiyor. Benim önerim Bakanlığın yetki belgesi verdiği noktalar var onları tercih etsinler. Aynı zamanda tek bir kuyumcuları olsun ve sürekli onu tercih etsinler. Çünkü piyasada çok fazla kandırmaca oluyor, bu noktada özellikle sosyal medyayı önermiyorum” şeklinde konuştu.“1 adet pırlanta fiyatına 6 tane mozanit taşı alınabiliyor”


Mozanit taşının fiyat olarak avantajlarından bahseden Taşlı, “1 karat tek taş yüzük fiyatı 80 bin Türk Lirası bandında, mozanit ise 13 bin 500 Türk lirası bandında ve her şey ayını ikisi de beyaz altın, ikisi de 1 karat ve ikisi de değerli taş. Biz bu taşı ilk getirdiğimizde pırlanta alamayanlar alsın diye düşündük, çünkü fiyatlar yüksek, ancak tam tersi oldu. 50 bin Türk lirası vermek yerine, 10 bin Türk lirasına istedikleri ürünü alabiliyorlar. Sanat camiasında ise ünlülerin gizli tercihi olarak geçiyor” ifadelerini kullandı.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Bakan Yardımcısı Yelkenci: “Eğitim anlayışımızın öğretim programları ile insanı bütün yönleriyle ele almayı arzuluyoruz” İstanbul’da düzenlenen Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Yaz Atölyeleri Tanıtım Toplantısı ve Felsefe Semineri’nde konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci, “Eğitim anlayışımızın öğretim programları ile insanı bütün yönleriyle ele almayı arzuluyoruz. Öğrenci profilinde de göreceğimiz üzere bu felsefe üzerinden hareket ettiğimizde becerilerle ve değerlerle beraber yetkin ve erdemli insanı hedefliyoruz” dedi. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Kongre ve Kültür Merkezi’nde Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Yaz Atölyeleri Tanıtım Toplantısı ve Felsefe Semineri düzenledi. Programa Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar ve çok sayıda öğretmen katıldı. Seminer İstanbul 25 Haziran 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’nin temel felsefesini ve yaklaşımlarını tanıtmak için yapıldı. Program öğrencileri ve eğitimcileri eğitim felsefesi ile uygulamaları hakkında bilgilendirmek amacıyla düzenlendi. Programda Türkiye’nin eğitim alanındaki yenilikçi yaklaşımlarını ve milli eğitimdeki son gelişmeler vurgulandı. Saygı duruşunda bulunması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda açılış konuşmalarının ardından hatıra fotoğrafı çektirildi. Programda konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci, “Eleştirel düşünebilen, sorgulayan, araştıran sorumluluk sahibi bir nesil. Yalnızca medeniyete uyum sağlayan değil, medeniyet kurucusu ve geliştiricisi nesillerden bahsetmek istiyoruz. İnsanı merkeze alarak insanın zihinsel, sosyal ve manevi yönleriyle gelişimini esas almaya çalışıyoruz. Toplumu ve ülkesini imal eden şahsiyetler yetiştirmeyi ahlaki bir sorumluluk olarak ele alıyor, aynı zamanda milli ve manevi değerlerimizi koruyan ve insani değerleri kucaklayan şahsiyetler yetişmesini amaçlıyor. Eğitim süreçlerini zenginleştirmemiş gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için de disiplinler ötesi ve disiplinliler üstü yaklaşımlardan da istifade edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Medeniyetimizin üzerine inşa edildiği kalbi selim, aklı selim ve zevki selim sahibi bir çok noktada dengeyi kurmuş bir nesil hedefliyoruz. Eğitim anlayışımızın öğretim programları ile insanı bütün gelişim yönleriyle ele almayı arzuluyoruz. Öğrenci profilinde de göreceğimiz üzere bu felsefe üzerinden hareket ettiğimizde becerilerle ve değerlerle beraber yetkin ve erdemli insanı hedefliyoruz. Sorgulayıcı ama merhametli, üretken ama ahlaklı, iradeli ama estetik kaygısı olan nesiller yetiştirelim hep beraberce diyoruz” dedi.